Regionalia, bloczek tekstowy

Regionalia, czyli inaczej produkty regionalne, to cenny skarb każdego regionu. W każdym miejscu w Polsce możemy zasmakować się w tradycyjnych wyrobach, charakterystycznych dla tego jednego miejsca na ziemi. To właśnie czyni Regionalia wyjątkowymi - lokalne produkty, zapakowane i przywiezione do domu, przywołują na myśl żywe i smaczne wspomnienia regionu, w którym byliśmy lub pozwalają popróbować smak tym, którzy chcą poznać przynajmniej w części tradycyjne potrawy i dania regionalne, a nie mieli możliwości odwiedzić miejscowości, z jakich one pochodzą. 

Pojęcie Regionalia pochodzi od słowa region, czyli obszaru o określonych cechach krajobrazowych, etnograficznych czy gospodarczych i oznacza produkt charakteryzujący region macierzysty, z którego się wywodzi. Jest jego wyróżnikiem, który pozwala przyjezdnym na zasmakowanie się w tradycyjnych daniach lub poznanie lokalnych wyrobów. Regionalia wytwarzane są najczęściej w małych zakładach rzemieślniczych z lokalnych produktów. Przygotowanie oryginalnych potraw zajmuje więcej czasu, niż podobnych wyrobów tworzonych na skalę masową. Smak jednak rekompensuje czas ich wytworzenia. Często w ich wykonanie zaangażowane są całe rodziny, a tradycyjne przepisy przekazywane są od wielu pokoleń.

Dlaczego produkty regionalne są ważne?

Dziedzictwo kulinarne to część historii regionu, tradycji i kultury zamknięta w smakach i zapachu produktu. Ich skład, sposób wytworzenia, spożywania był przekazywany z ust do ust, z pokolenia na pokolenie. Tradycyjne produkty użytkowe i ozdobne pamiątki, zawierają w sobie wizualizację miejsca, z którego pochodzą. Razem tworzą idealny duet wizualno-smakowy, który pozwoli przenieść się z powrotem do regionu, w którym byliśmy, do wspomnień, które zdobyliśmy. Nabywając natomiast produkty regionalne z miejsc, których nie mieliśmy sposobności odwiedzić, możemy zyskać wyobrażenie i motywację do zwiedzenia regionu i zestawienie wyobrażeń związanych z produktami do rzeczywistości. Produkty regionalne — takie jak dania tradycyjne lub rękodzieło — są nie tylko ważne, ale ich kultywacja i podtrzymywane tradycyjnych wyrobów powinno być kluczowe dla regionu, aby mieszkańcy nieustannie pamiętali o korzeniach i tradycji, a turyści mogli je poznać. Przy aktualnym poziomie globalizacji i standaryzacji oferowanych produktów, regionalia to korzenie historii, które pozwalają na zachowanie wyjątkowości regionu i jego tożsamości.

Dlaczego warto kupować wyroby tradycyjne?

Potrawy regionalne, takie jak uwielbiane przez wiele osób dania kuchni polskie,j pozwalają nam zasmakować kulinarną część miejsca, które odwiedzamy. Umożliwiają poznanie tradycji regionu, dzięki opowieściom o ich powstawaniu i historii. Wyroby regionalne tworzone są ze świeżych, lokalnych produktów bez konserwantów i ulepszaczy, ponieważ lokalni producenci produkują je przeważnie na małą skalę. To sprawia, że są nie tylko smaczne, ale i zdrowe. Co więcej, kupowanie produktów regionalnych wspiera lokalną gospodarkę miejsc, z których się wywodzą i ich mieszkańców, a to z kolei napędza region do dalszego rozwoju. Tradycyjne wyroby będą nie tylko miłym wspomnieniem naszych wycieczek, ale i doskonałym prezentem dla najbliższych.   

Jesteś producentem regionaliów?

Pozwól się poznać! Produkując regionalia, przyczyniamy się do utrzymywania tradycji i kultywowania historii. Jeśli wytwarzasz produkty ekologiczne, to koniecznie daj się poznać. Wyrabiasz żywność lokalną, masz w swojej restauracji dania tradycyjne? Inni na pewno chcą zasmakować się w Twojej regionalnej kuchni. Zajmujesz się tworzeniem atrakcyjnych wizualnie wyrobów czy też wyjątkowych ubrań? Pokażmy je koniecznie! Współpracujemy z lokalnymi przedsiębiorcami, dla których tradycyjne wyroby są czymś więcej niż tylko sposobem na zaspokojenie głodu. Promujemy zarówno bioprodukty spożywcze, jak i te, które nie pochodzą z ekologicznych upraw. Doceniamy producentów stawiających na jakość swoich wyrobów. Cenimy zrównoważony sposób produkcji nastawiony na zmaksymalizowanie doznań smakowych i estetycznych u odbiorcy. Zapraszamy do kontaktu niezależnie, czy zajmujesz się produkcją ekologicznych produktów spożywczych, czy może wytwarzaniem wyjątkowych, lokalnych strojów. Jesteśmy otwarci na różne obszary działalności związanej z regionaliami. Zapoznaj się z mapą produktów tradycyjnych, regionalnych i ekologicznych oferowanych przez producentów, którzy podjęli już z nami współpracę i dołącz do tego zaszczytnego grona!

Podróżuj z mapą regionaliów

Regionalia to wyjątkowe wyroby, dlatego warto je promować, próbować, poznać. Są wyjątkowe w swej oryginalności, sposobie wytworzenia, komponentach. Odbycie podróży po nawet tych mniej znanych rejonach wydaje się kuszącą perspektywą. Jeśli zależy Wam na bliższym poznaniu produktów tradycyjnych z różnych zakątków świata, to jesteście w odpowiednim miejscu! W tej zakładce przybliżymy nie tylko smaki regionów, ale również ich historię i tradycję wyrabiania. Pokażemy Wam wyjątkowe przedmioty, surowce i lokalne stroje, tworzone z pasją i poświęceniem. Głodni regionalnych wrażeń? Zapraszamy do zapoznania się z proponowanymi przez nas produktami regionalnymi  Widok mapy  pozwoli znaleźć wszystkich regionalnych producentów z dokładnymi lokalizacjami.

Czosnek niedźwiedzi solony - pasta

Czosnek niedźwiedzi solony - pasta

Opis

Skład: liście czosnku niedźwiedziego, olej, sól, ocet jabłkowy.

Czosnek niedźwiedzi zyskał swoją nazwę dzięki niedźwiedziom, które tuż po przebudzeniu z zimowego snu sięgały właśnie po tą niepozorną roślinę, wzmacniając swój organizm po wielomiesięcznym okresie hibernacji. Właśnie dzięki takiemu zachowaniu niedźwiedzi zaczęto badać właściwości lecznicze czosnku niedźwiedziego. Czosnek niedźwiedzi jako roślina posiadająca niezwykłe właściwości lecznicze znany jest zielarzom i lekarzom – posiada aktywne związki siarki oraz wytwarza silne enzymy, które pomagają w odtruciu organizmu z metali ciężkich oraz ułatwiają pozbycie się toksyn. Dzięki zawartym w nim związkom siarki ma działanie przeciwnowotworowe, antybakteryjne, zapobiega i zwalcza wirusy, jest wskazany w okresie jesienno-zimowym w walce i zapobieganiu infekcjom typowym dla tej pory roku.

  • zawiera witaminę C
  • posiada właściwości bakteriobójcze
  • obniża ciśnienie krwi
  • korzystnie działa na serce
  • zapobiega nowotworom złośliwym
  • pobudza wydzielanie soku żołądkowego i żółci
  • stosowany jest jako środek do zwalczania pasożytów w organizmie
  • posiada właściwości odtruwające organizm
  • wytwarza śluz w oskrzelach oraz oczyszcza drogi oddechowe
  • działa jak naturalny antybiotyk.

Roślina ta ma zbawienny wpływ na pracę serca i układu naczyń krwionośnych, ponadto obniża cholesterol. Spożywanie potraw z dodatkiem czosnku niedźwiedziego jest wskazane przez osoby borykające się z nadciśnieniem tętniczym, nie zastępuje ona jednak leczenia farmakologicznego. Czosnek niedźwiedzi wykazuje właściwości podobne do czosnku pospolitego, dlatego też jest polecany dla osób borykających się z długotrwałymi i powracającymi infekcjami górnych dróg oddechowych, a także przy pierwszych objawach przeziębienia i grypy. Roślina ta jest polecana na problemy z trawieniem i wzdęciami, którym w naturalny sposób zapobiega. Doskonałym rozwiązaniem na profilaktykę wzdęć jest dodanie odrobiny czosnku do codziennych potraw. Nie poleca się natomiast stosowania czosnku niedźwiedziego u chorych na wrzody żołądka.

Ponieważ jest nie tylko bardzo zdrowy, ale również bardzo smaczny i lżej strawny od klasycznego czosnku (nie powoduje nieprzyjemnego zapachu z ust) można dodawać go do wielu potraw przyrządzanych w kuchni. Dodać można do jajecznicy, na kanapki, do sałatek a także do zup i innych potraw gotowanych i pieczonych. Niewielką ilość pasty z czosnku można też wymieszać z masłem i posmarować pieczywo. Potem tylko do piekarnika lub na grilla i grzaneczki palce lizać.

Produkt niepasteryzowany. Dodatek soli i oliwy to świetny konserwant. Należy dbać aby powierzchnia zawartości słoika pokryta była cienką warstwą oleju odcinającą dostęp powietrza. Przechowywać w lodówce.

Tu kupisz

Lokalnie - Skała ul. Skałeczna 14  pow. Krakowski

Sklep internetowy Piastrella 


Apteka z natury BR

gotowe i zdrowe BR

Partnerzy BR