Regionalia, bloczek tekstowy

Regionalia, czyli inaczej produkty regionalne, to cenny skarb każdego regionu. W każdym miejscu w Polsce możemy zasmakować się w tradycyjnych wyrobach, charakterystycznych dla tego jednego miejsca na ziemi. To właśnie czyni Regionalia wyjątkowymi - lokalne produkty, zapakowane i przywiezione do domu, przywołują na myśl żywe i smaczne wspomnienia regionu, w którym byliśmy lub pozwalają popróbować smak tym, którzy chcą poznać przynajmniej w części tradycyjne potrawy i dania regionalne, a nie mieli możliwości odwiedzić miejscowości, z jakich one pochodzą. 

Pojęcie Regionalia pochodzi od słowa region, czyli obszaru o określonych cechach krajobrazowych, etnograficznych czy gospodarczych i oznacza produkt charakteryzujący region macierzysty, z którego się wywodzi. Jest jego wyróżnikiem, który pozwala przyjezdnym na zasmakowanie się w tradycyjnych daniach lub poznanie lokalnych wyrobów. Regionalia wytwarzane są najczęściej w małych zakładach rzemieślniczych z lokalnych produktów. Przygotowanie oryginalnych potraw zajmuje więcej czasu, niż podobnych wyrobów tworzonych na skalę masową. Smak jednak rekompensuje czas ich wytworzenia. Często w ich wykonanie zaangażowane są całe rodziny, a tradycyjne przepisy przekazywane są od wielu pokoleń.

Dlaczego produkty regionalne są ważne?

Dziedzictwo kulinarne to część historii regionu, tradycji i kultury zamknięta w smakach i zapachu produktu. Ich skład, sposób wytworzenia, spożywania był przekazywany z ust do ust, z pokolenia na pokolenie. Tradycyjne produkty użytkowe i ozdobne pamiątki, zawierają w sobie wizualizację miejsca, z którego pochodzą. Razem tworzą idealny duet wizualno-smakowy, który pozwoli przenieść się z powrotem do regionu, w którym byliśmy, do wspomnień, które zdobyliśmy. Nabywając natomiast produkty regionalne z miejsc, których nie mieliśmy sposobności odwiedzić, możemy zyskać wyobrażenie i motywację do zwiedzenia regionu i zestawienie wyobrażeń związanych z produktami do rzeczywistości. Produkty regionalne — takie jak dania tradycyjne lub rękodzieło — są nie tylko ważne, ale ich kultywacja i podtrzymywane tradycyjnych wyrobów powinno być kluczowe dla regionu, aby mieszkańcy nieustannie pamiętali o korzeniach i tradycji, a turyści mogli je poznać. Przy aktualnym poziomie globalizacji i standaryzacji oferowanych produktów, regionalia to korzenie historii, które pozwalają na zachowanie wyjątkowości regionu i jego tożsamości.

Dlaczego warto kupować wyroby tradycyjne?

Potrawy regionalne, takie jak uwielbiane przez wiele osób dania kuchni polskie,j pozwalają nam zasmakować kulinarną część miejsca, które odwiedzamy. Umożliwiają poznanie tradycji regionu, dzięki opowieściom o ich powstawaniu i historii. Wyroby regionalne tworzone są ze świeżych, lokalnych produktów bez konserwantów i ulepszaczy, ponieważ lokalni producenci produkują je przeważnie na małą skalę. To sprawia, że są nie tylko smaczne, ale i zdrowe. Co więcej, kupowanie produktów regionalnych wspiera lokalną gospodarkę miejsc, z których się wywodzą i ich mieszkańców, a to z kolei napędza region do dalszego rozwoju. Tradycyjne wyroby będą nie tylko miłym wspomnieniem naszych wycieczek, ale i doskonałym prezentem dla najbliższych.   

Jesteś producentem regionaliów?

Pozwól się poznać! Produkując regionalia, przyczyniamy się do utrzymywania tradycji i kultywowania historii. Jeśli wytwarzasz produkty ekologiczne, to koniecznie daj się poznać. Wyrabiasz żywność lokalną, masz w swojej restauracji dania tradycyjne? Inni na pewno chcą zasmakować się w Twojej regionalnej kuchni. Zajmujesz się tworzeniem atrakcyjnych wizualnie wyrobów czy też wyjątkowych ubrań? Pokażmy je koniecznie! Współpracujemy z lokalnymi przedsiębiorcami, dla których tradycyjne wyroby są czymś więcej niż tylko sposobem na zaspokojenie głodu. Promujemy zarówno bioprodukty spożywcze, jak i te, które nie pochodzą z ekologicznych upraw. Doceniamy producentów stawiających na jakość swoich wyrobów. Cenimy zrównoważony sposób produkcji nastawiony na zmaksymalizowanie doznań smakowych i estetycznych u odbiorcy. Zapraszamy do kontaktu niezależnie, czy zajmujesz się produkcją ekologicznych produktów spożywczych, czy może wytwarzaniem wyjątkowych, lokalnych strojów. Jesteśmy otwarci na różne obszary działalności związanej z regionaliami. Zapoznaj się z mapą produktów tradycyjnych, regionalnych i ekologicznych oferowanych przez producentów, którzy podjęli już z nami współpracę i dołącz do tego zaszczytnego grona!

Podróżuj z mapą regionaliów

Regionalia to wyjątkowe wyroby, dlatego warto je promować, próbować, poznać. Są wyjątkowe w swej oryginalności, sposobie wytworzenia, komponentach. Odbycie podróży po nawet tych mniej znanych rejonach wydaje się kuszącą perspektywą. Jeśli zależy Wam na bliższym poznaniu produktów tradycyjnych z różnych zakątków świata, to jesteście w odpowiednim miejscu! W tej zakładce przybliżymy nie tylko smaki regionów, ale również ich historię i tradycję wyrabiania. Pokażemy Wam wyjątkowe przedmioty, surowce i lokalne stroje, tworzone z pasją i poświęceniem. Głodni regionalnych wrażeń? Zapraszamy do zapoznania się z proponowanymi przez nas produktami regionalnymi  Widok mapy  pozwoli znaleźć wszystkich regionalnych producentów z dokładnymi lokalizacjami.

Sok z aronii

Sok z aronii

Opis

Zagęszczony sok z naszej bujnie rosnącej i bogato owocującej aronii. Dodatek cukru, cytryn i liści porzeczek sprawia, że łagodnieje aroniowa goryczka, a sok jest i wartościowy i pyszny w smaku. Do rozcieńczania z wodą lub jako dodatek do herbat.

Tu kupisz

Sprzedaż w sklepie on-line https://www.kompostella.pl/sklep/

Możliwość zakupu bezpośrednio w gospodarstwie (Barycz k. Łopuszna) oraz na Starym Kleparzu w Krakowie

Dostawy do wybranych lokalizacji w miarę możliwości: Kielce, Kraków, Warszawa 


Apteka z natury BR

gotowe i zdrowe BR

Partnerzy BR