"Dieta w chorobach nerek" dr Barbara Pyszczuk - recenzja książki

Przewlekła choroba nerek (PChN) dotyczy coraz większej populacji i stanowi istotny problem służby zdrowia. Ocenia się, że w Polsce może ona dotyczyć nawet 4-5 milionów osób, z czego większość nadal może nie wiedzieć, że problem ten dotyczy ich stanu zdrowia, bowiem pierwsze symptomy tej choroby mogą pojawiać się po ok. 20-30 latach. Dlatego też specjaliści z Ogólnopolskiego Badania Pacjentów Nerfologicznych alarmują - w 2030 roku liczba osób leczonych dializoterapią będzie oscylowała w granicach aż 30 tysięcy osób. Dodatkowo pierwsze objawy są nieoczywiste i obejmują problemy z koncentracją, uczucie przewlekłego zmęczenia, słaby apetyt, problemy ze snem, skurcze nóg, częste oddawanie moczu (w szczególności w nocy) oraz suchość i swędzenie skóry. Do najczęstszych przyczyn przewlekłej choroby nerek zaliczamy: cukrzycę, nadciśnienie tętnicze krwi, otyłość oraz niedoleczone infekcje dróg moczowych.

Przewlekła choroba nerek - realny problem ochrony zdrowia w Polsce

Autorka książki "Dieta w chorobach nerek" zwraca szczególną uwagę na problem, jaki stanowi diagnostyka przewlekłych chorób nerek w naszym kraju. Bowiem nie istnieją obowiązkowe badania okresowe, które powinny być wykonywane co dwa lata dla każdego pracownika - podkreśla się, że pomogłoby to w leczeniu oraz samoświadomości pacjentów na temat schorzenia, z którym być może się borykają. Zazwyczaj przewlekłe choroby nerek są wykrywane przypadkowo, przy okazji innych, rutynowych badań lub wizyty na szpitalnym oddziale ratunkowym. A wykonywanie raz na dwa lata badania ogólnego moczu i kreatyniny w surowicy krwi realnie zmniejszyłoby problem i mogło zapobiec epidemii, jaki stanowią przewlekłe choroby nerek.

Bagatelizowane zalecenia żywieniowe

Dr Barbara Pyszczuk w swojej książce podkreśla, że wczesne wdrożenie odpowiedniej farmakoterapii oraz zaleceń żywieniowych pozwala na opóźnienie postępowania choroby. Jednak problem dotyczy również formy przekazania zaleceń żywieniowych. Autorka książki zwraca uwagę, że forma zaleceń dietetycznych jest krótka, niewystarczająca oraz zawierająca ogólne informacje. Treści przekazane przez specjalistę są niezrozumiałe dla pacjenta i trudne do włączenia w życiu codziennym. Na rynku brakowało również odpowiedniej literatury, która pomogłaby pacjentowi z PChN komponować jadłospis w łatwy i zdrowy sposób, jednocześnie odpowiedni dla jego choroby towarzyszącej.

Co znajdziemy w książce dr Barbary Pyszczuk "Dieta w chorobach nerek"?

Książka została podzielona na kilka rozdziałów tak, aby w prosty sposób można było znaleźć interesujące informacje. Jak wskazuje sama autorka: "książka jest jednocześnie przewodnikiem i poradnikiem, dzięki któremu czytelnik sam, krok po kroku wykona plan żywieniowy". Początkowo jest krótki wstęp, który przybliża problem PChN w populacji polskiej oraz światowej, następnie opisane zostały zalecenia dietetyczne dla osób z PChN w okresie leczenia zachowawczego z podziałem na poszczególne makro- i mikroskładniki. Całość uwzględnia bardzo ważny czynnik, jakim jest stopień zaawansowania choroby. Szczególnie wartym zauważenia ułatwieniem jest opisanie talerza zdrowia, który każdemu pacjentowi z przewlekłą chorobą nerek powinien ułatwić komponowanie jadłospisów. Autorka punkt po punkcie wskazuje sposób układania planu żywieniowego, obliczania zapotrzebowania na białko, fosfor, potas oraz sód. Dodatkowo w książce znajdują się:

  • przykładowe przepisy, z propozycjami na śniadania, obiady, zupy, pasty, słodkości, napoje (w tym również napoje roślinne), sosy i mieszanki ziołowe,
  • przykładowe jadłospisy, na bazie diety fleksitariańskiej, w której ogranicza się produkty pochodzenia zwierzęcego (mięso, nabiał, jaja, ryby na rzecz białka pochodzącego z nasion roślin strączkowych).

Dr Barbara Pyszczuk opisuje również dietę ziemniaczaną, która dla pacjentów w zaawansowanych niewydolnościach nerek stanowi niekiedy bardzo ważny element żywienia. Wskazuje elementy, na które należy zwrócić uwagę przy tak niedoborowej diecie.

Dla kogo książka?

Zdecydowanie możemy polecić ją zarówno specjalistom – lekarzom, dietetykom klinicznym, pielęgniarkom, jak i każdej osobie, której temat przewlekłej choroby nerek stał się codziennością. Warto sięgnąć po tę pozycję, która w prosty sposób segreguje wiedzę żywieniową dotyczącą PChN oraz ułatwia układanie planów żywieniowych, aby zapobiec postępowaniu choroby.

 


Apteka z natury BR

gotowe i zdrowe BR

Regionalia BR

Partnerzy BR