Dlaczego trzeba pić wodę?

Dlaczego trzeba pić wodę?

Doskonale zdajemy sobie sprawię, że woda ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Stanowi podstawowy składnik naszego organizmu, dlatego też jest niezbędna do jego prawidłowego funkcjonowania. Jednak wiele osób próbuje zastąpić wodę - kawą, herbatą czy innymi napojami (słodkimi oraz bez cukru). Czy jest to prawidłowe podejście? Dlaczego trzeba pić wodę? Zapraszamy do artykułu.

Funkcje wody w naszym organizmie

Ludzkie ciało w mniej więcej 70% składa się z wody, chociaż zawartość może różnić się od płci, aktywności fizycznej czy wieku. To jeden z najważniejszych elementów naszego organizmu - stanowi składnik komórek i tkanek. W klimacie umiarkowanym człowiek jest w stanie przeżyć bez wody zaledwie od 4 do 7 dni! A dziennie tracimy jej około 3 litrów, głównie poprzez skórę, nerki, układ pokarmowy i płuca. Dlatego też nawet niewielki jej niedobór prowadzi do zaburzeń homeostazy organizmu. Dodatkowo woda odpowiedzialna jest za:

  • termoregulację,
  • przebieg procesów metabolicznych,
  • usuwanie zbędnych produktów przemiany materii (m.in. toksyn),
  • ochrona niektórych tkanek i narządów (m.in. gałki ocznej, rdzenia kręgowego),
  • transport, wchłanianie i rozpuszczanie substancji odżywczych.

Skutki niedoboru wody w naszym organizmie

Nawet niewielkie odwodnienie może dawać objawy, które początkowo bagatelizujemy, ale mogą one uprzykrzać nam życie. Wśród pierwszych sygnałów alarmowych naszego organizmu o niedostatecznej ilości wody w naszym organizmie wymienia się... zmęczenie, rozdrażnienie i głód. Bardzo często mylimy właśnie uczucie pragnienia z uczuciem głodu, przez co w efekcie spożywamy więcej energii, niż potrzebujemy. Ponadto, gdy:

  • boli Cię i/lub masz zawroty głowy,
  • nie masz energii,
  • jesteś senny/senna,
  • masz problemy z pamięcią i/lub koncentracją,
  • odczuwasz suchość w ustach,
  • mocz jest ciemno zabarwiony oraz skąpy,

to zastanów się, czy aby na pewno odpowiednio się dzisiaj nawodniłeś/nawodniłaś. Objawy odwodnienia są bardzo nieswoiste, toteż często nie wiążemy naszego złego samopoczucia z niedoborem wody w naszym organizmie.

Kiedy jednak nadal ignorujemy sygnały alarmowe naszego ciała, to kolejne objawy, takie jak kołatanie serca, nadciśnienie, gorączka, zaparcia, suchość skóry i błon śluzowych, stają się już niebezpieczne i zagrażające życiu. W krytycznym momencie odwodnienie prowadzi do zaburzeń wszystkich procesów życiowych - oddychania, krążenia, trawienia czy nawet pracy mózgu.

Woda i stopień mineralizacji wód

Zanim sięgniemy po butelkę z wodą, warto zapoznać się, jakie wody mamy dostępne na rynku i jak wybrać dla siebie odpowiednią. Zaczniemy od stopnia mineralizacji wód, czyli o ilości rozpuszczonych w nich składników mineralnych. Składniki te w można podzielić na:

  1. makroskładniki (90-99% składników mineralnych, rozpuszczonych w wodzie): sód, potas, chlorki, wapń, magnez, siarczany i wodorowęglany,
  2. mikroskładniki (występujące w śladowych ilościach):jod, fluor, bor, brom, miedź, arsen, cynk, lit, chrom, mangan, molibden i kobalt,
  3. składniki podrzędne – krzemiany, żelazo i nieorganiczne związki azotu.

Ze względu na zawartość składników mineralnych, na półkach sklepowych znajdziemy:

  1. wodę bardzo nisko zmineralizowaną – zawartość składników mineralnych jest niższa niż 50 mg/l,
  2. wodę nisko zmineralizowaną – zawartość składników mineralnych jest nie większa niż 500 mg/l,
  3. wodę średnio zmineralizowaną – zawartość składników mineralnych zawarta jest pomiędzy 500-1500 mg/l,
  4. wodę wysoko zmineralizowaną – zawartość składników mineralnych jest większa niż 1500 mg/l.

Woda mineralna czy woda źródlana?

W sklepach oprócz wód mineralnych, możemy znaleźć także wodę źródlaną. Różnią się one zawartością składników mineralnych - wodę mineralną możemy pić w stanie surowym i krótko po otwarciu. Dodatkowo "mineralka" nie jest "uniwersalną wodą" - nie nadaje się dla każdego, w porównaniu chociażby do wody źródlanej. Ta z kolei nie ma żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o stan zdrowia czy wiek, jest także szczególnie polecana małym dzieciom. Ze względu na to, że nadaje się do codziennego spożycia, nie jest bogata w składniki mineralne, a wręcz są one w niej ograniczane.

A jakie są cechy wspólne wody mineralnej i źródlanej? Ich skład musi być oceniony jako korzystny dla zdrowia oraz bezpieczny. Muszą one także pochodzić z zasobów podziemnych, aby zapewnić czystość pod względem chemicznym czy mikrobiologicznym.

Akcja detoksykacja - czy słusznie?

Skoro tyle o wodzie mówimy, chcielibyśmy poruszyć bardzo ważny temat, który stał się ostatnimi czasy "modny" - mianowicie o tzw. detoksykacji organizmu. Przede wszystkim, co daje nam picie odpowiedniej ilości wody? Prawidłowo utrzymany bilans wodny, to przede wszystkim odpowiednie funkcjonowanie organizmu, m.in. prawidłowe procesy trawienia i wydalania produktów przemiany materii. Czy więc potrzebujemy "detoksykacji" organizmu koktajlami i wymysłami tzw. influencerów? Nie, wystarczy nam woda oraz sprawne nerki, płuca i wątroba :)

Jaką wodę wybrać?

  1. Wody wysoko zmineralizowane zalecane są osobom, które muszą uzupełnić niedobory składników mineralnych. Ze względu na wysoką zawartość sodu, rekomendowane są również przy intensywnym ruchu, u osób ciężko pracujących fizycznie oraz podczas upałów.
  2. Wody średnio zmineralizowane - świetnie zaspokoją pragnienie oraz ze względu na optymalną zawartość składników mineralnych, będą dodatkowo uzupełniały naszą codzienną dietę. Mogą być stosowane jako nasze główne źródło wody.
  3. Dla dzieci nadadzą się do spożycia wody bardzo nisko, nisko zmineralizowane i źródlane. Dodatkowo powinny być one niskosodowe oraz nisko siarczanowe (poniżej 20 mg/l). Inaczej sprawa się ma w przypadku niemowląt - tutaj zdecydowanie powinniśmy wybierać źródlaną oraz przefiltrowaną wodę przegotowaną.
  4. Dla osób na diecie z ograniczoną ilością sodu i soli (np. z nadciśnieniem tętniczym krwi) dedykowane są wody z niską zawartością sodu (poniżej 20 mg/l) oraz chlorków.
  5. Dla osób z dolegliwościami żołądkowymi sprawdzą się wody ze znaczną zawartością wodorowęglanów i sodu.
  6. Dla osób z cukrzycą rekomenduje się wody o wysokim poziomie wodorowęglanów, które obniżają stężenie cukru we krwi i w moczu, obniżają wydzielanie acetonu, regulują pH krwi oraz korzystnie wpływają na działanie insuliny.

Czy kranówka jest zdrowa?

Woda butelkowa nie wymaga oraz nie może być poddawana procesom uzdatniania - chlorowania i oczyszczenia, w porównaniu do wody kranowej. Jest ona naturalnie czysta pod względem chemicznym i mikrobiologicznym. Z kolei woda z kranu jest przeznaczona nie tylko do spożycia, ale również wykorzystuje się ją w innych celach - gospodarczych, higienicznych  - i stąd ma dość spore ograniczenia w swoim składzie.  Musimy też pamiętać, że wodę butelkową rozlewa się w bliskim sąsiedztwie rozlewni - natomiast woda wodociągowa jest prowadzona na dalekie odległości od miejsca jej przygotowania, a rurociągi, w których ona zalega, też mogą być w różnym stanie. Warto więc upewnić się, czy w naszym mieście woda kranowa nadaje się do spożycia i jest bezpieczna dla zdrowia.

Woda gazowana czy niegazowana?

Wbrew powszechnej opinii nie musimy zmuszać się do picia wody niegazowanej. Woda gazowana jest niepolecana jedynie w szczególnych przypadkach, tj. u osób z refluksem żołądkowo-przełykowym, wrzodami żołądka, nadkwasocie żołądka, zaburzeniach trawienia, chorobach gardła i strun głosowych.

Woda z dodatkami - czy taką można pić?

Zdecydowanie tak! Jeśli nie odpowiada Ci "smak" wody (chociaż ciężko powiedzieć, żeby woda miała smak), można dodać do niej cytrynę, miętę, truskawki, maliny - w odpowiedniej ilości, aby nadać jej lekko owocowy lub orzeźwiający posmak.

Ile wody powinniśmy wypijać?

Dorosły człowiek powinien wypijać około 30-45 ml wody na kilogram masy ciała. Jednakże wartość ta może zmieniać się w zależności od aktywności fizycznej, temperatury otoczenia, wilgotności powietrza oraz rodzaju pożywienia. Dlatego też zalecana ilość wypijanych płynów może wahać się od 2 litrów do 3-4 litrów. Trzeba jednak pamiętać, że o ile odwodnienie jest niebezpieczne dla organizmu, o tyle przewodnienie - również może stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia.

I pamiętajcie - wody nie da się zastąpić kawą, herbatą, sokiem, zupą czy innym napojem - tylko woda Wam zdrowia doda :)

Zobacz wszystkie nasze diety Kliknij

 


Apteka z natury BR

gotowe i zdrowe BR

Regionalia BR

Partnerzy BR