Olej z pestek dyni

Olej z pestek dyni

Olej z pestek dyni zachwyca nie tylko oryginalnym smakiem, ale również znany jest jako... środek przeciwpasożytniczy. Jest również doskonałym źródłem WNKT - wielonienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Dowiedz się koniecznie, jakie jeszcze właściwości kryją się w oleju z pestek dyni.

Jak powstaje olej z pestek dyni?

Naturalnym miejscem występowania dyni to oba kontynenty amerykańskie i tam roślina ta była uprawiana przez wieki, ale to Europejczycy, gdzieś na terenie dzisiejszej Słowenii i Austrii zaczęli wykorzystywać jej nasiona do tłoczenia oleju. 

Olej z pestek dyni jest tłoczony na zimno, co oznacza, że proces pozyskiwania oleju nie przekracza 40 stopni Celsjusza, dzięki czemu nie traci on cennych właściwości odżywczych. Do jego pozyskania wykorzystuje się obrane z łupin nasiona dyni, które mogą być surowe lub delikatnie prażone. Olej tłoczony z pestek surowych ma smak i zapach bardzo podobny do nasion, natomiast uzyskany z pestek prażonych zyskuje wyraźny orzechowy aromat oraz głęboką ciemną barwę. Tradycyjnie tłoczony olej z pestek dyni, nierafinowany, zawiera osad, który jest naturalnym efektem procesu jego wytwarzania.  

Skład oleju z pestek dyni to głównie:

  • wielonienasycone kwasy tłuszczowe (WNKT) (głównie kwas linolowy – omega-6) – 57,4%,
  • kwas oleinowy (z grupy jednonienasyconych kwasów tłuszczowych - JNKT) – 28,7%,
  • kwas palmitynowy (z grupy nasyconych kwasów tłuszczowych - NKT) - 10-25%,
  • 2% inne kwasy tłuszczowe,
  • źródło witamin: E, B1, B2, B6, A, C, D oraz beta karotenu, potasu, selenu, cynku,
  • dodatkowo zawiera fitosterole, które mają działanie przeciwobrzękowe, przeciwzapalne, wzmacniają elastyczność gruczołu krokowego oraz obniżają napięcie mięśni gładkich.

Wartość energetyczna oleju z pestek dyni to 900 kcal (3700 kJ), w tym tłuszcz, ma 100% udział. 

Olej z pestek dyni - wykorzystanie

Najczęstszym miejscem w którym używa się olej z pestek dyni jest kuchnia

Doskonale sprawdzi się on jako jako sos do sałatek - świetnie zgrywa się z octem balsamicznym. Można także polać nim zupę krem, kaszę, ryż, makaron, wykorzystać do pesto albo np. dodać do... lodów czy innych deserów lub koktajli z owocowych :) Warto go używać bo jest lekkostrawny, szczególnie wskazany dla osób z wrażliwym układem pokarmowym, naprawdę polecamy wkomponować ten olej w codzienny jadłospis. Trzeba jednak pamiętać, że z powodu wysokiej zawartości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych nie nadaje się on do smażenia - powinien być podawany jedynie na zimno.

Właściwości lecznicze oleju z pestek dyni 

Wykorzystanie oleju z pestek dyni w medycynie naturalnej  jest wszechstronne, wspomaga układ moczowy, gojenie ran, układ krążenia, układ nerwowy, układ pokarmowy, układ odpornościowy.

Doskonale poprawia trawienie, eksperci zalecają podawanie 1 łyżeczki oleju z pestek dyni dziennie – jako dodatek do sałatek i surówek. Działa na zaburzenia trawienne oraz powoduje wzrost apetytu również u dzieci – także może to być sposób na niejadków :)

W medycynie ludowej olej z pestek dyni od wieków był wykorzystywany jako środek na pasożyty. Zawiera on alkaloidy (tzw. kukurbitacyny), które niszczą układ nerwowy pasożytów przewodu pokarmowego, m. in. tasiemca, glisty ludzkiej czy owsików. Trzeba jednak pamiętać, że należy skonsultować się z lekarzem, który skieruje na odpowiednie badanie na obecność pasożytów oraz zaleci odpowiednie leczenie. Dawkowanie oleju z pestek dyni przy wspomaganiu leczenia przeciwpasożytniczego to 1 łyżeczkę oleju z pestek dyni na czczo przed śniadaniem i 1 łyżeczka na 30 minut przed kolacją. Taką kurację należy stosować przez minimum 2 tygodnie.

Olej z pestek dyni w kosmetyce

Olej z pestek dyni może być przydatny w codziennej pielęgnacji skóry – ma działanie natłuszczające, nawilżające i wygładzające. Szczególne znaczenie ma stosowanie go przy skórze suchej i ze zmarszczkami, sprawdza się też jako remedium na trądzik. Można go polecać, jako środek używany przeciwko rozstępom. Zaleca się również nakładanie oleju z pestek dyni na łamliwe paznokcie czy jako maskę na włosy z tendencjami do rozdwajania się czy wypadania.

Jak przechowywać olej z pestek dyni?

Olej z pestek dyni jest bardzo "delikatny", toteż należy zwrócić szczególną uwagę na sposób przechowywania – tylko w ten sposób zachowuje on swoje właściwości. Przede wszystkim chronić przed działaniem światła! Optymalna temperatura dla oleju z pestek dyni to 5°C. Dodatkowo należy go trzymać w szczelnie zamkniętych, oryginalnych butelkach. Trzymany w takich warunkach, zachowuje swoje właściwości przez około 3 miesiące.

Przepis na smaczną i zdrową kolację z wykorzystaniem oleju z pestek dyni 


Jeśli chcesz zobaczyć przepisy z gramaturą produktów dostosowaną do Twoich indywidualnych potrzeb zarejestruj się Korzystanie z naszego serwisu jest zupełnie za darmo.

Całodniowy jadłospis 1600 kcal - Kolacja 321 kcal  (18:00-20:00) 

Białka 14 g, Tłuszcze 16 g, Węglowodany przyswajalne 28 g, Błonnik 5 g,

Czas przygotowania: 11 min

Sałatka z papryki, brzoskwini, sera feta i bazylii, polana olejem z pestek dyni

Składniki:

  • chleb pszenny graham, tostowy 32 g,

—------------------------------------------------------

  • papryka żółta i czerwona, świeża - 104 g,
  • brzoskwinia, świeża, - 66 g,
  • olej z pestek dyni tłoczony na zimno - 4,8 g,
  • ser typu feta - 56 g,
  • pieprz czarny, nasiona suszone, mielone - 0.2 g,
  • bazylia, liście świeże - 6,4 g,

—--------------------------------------------------------

  • woda lub herbata do picia - 192 g;

Wykonanie:

  • chleb pszenny graham, tostowy - opiecz
  • papryka, świeża - umyta i oczyszczona z gniazd nasiennych, pokrój w kostkę
  • brzoskwinia, świeża - umyta i bez pestki, pokrój w kostkę
  • bazylia, liście świeże - umyj i osusz 
  • ser typu feta - pokrój w plasterki
  • woda lub herbatę - nalej do szklanki

Warzywa i owoce wymieszaj z olejem z pestek dyni, na wierzchu ułóż ser, posyp przyprawami i bazylią. Sałatkę podaj z opieczonym tostem. Do picia przyszykuj wodę lub herbatę. Smacznego! 


Zobacz wszystkie nasze diety Kliknij

 

Źródło obrazka: pixabay.com


Apteka z natury BR

gotowe i zdrowe BR

Regionalia BR

Partnerzy BR