Biesiada kurpiowska - książka z regionalnymi przepisami kuchni kurpiowskiej
Kurpie Zielone to bardzo interesujący i turystycznie nie odkryty region, w którym wciąż żywe są tradycje ludowe, w tym również kulinarne. Promotorka i miłośniczka tej krainy - Laura Maria Bziukiewicz, w książce "Biesiada Kurpiowska" zaprasza swoich czytelników do świata kurpiowskiego dziedzictwa kulinarnego - pragnie zarazić nas swoją fascynacją i udaje jej się to doskonale. Zachęcamy Was również na wybranie się w aromatyczną i smaczną podróż do tego zakątka Polski!
Kurpie Zielone - tradycja, prostota, zachwyt
Kurpie Zielone to obszar znajdujący się w północno - wschodniej części Mazowsza, który ze względu na izolację geograficzną bardzo długo zachował, oryginalne zwyczaje ludowe, wiele z nich przetrwało do naszych czasów. Pomimo tego, że żyją tu jeszcze osoby, których ustna relacja jest bezcennym źródłem wiedzy na temat kultury tego miejsca, nadal brakuje dobrych pozycji opisujących tradycyjną kuchnię tego terenu, dlatego szczególnie cenne jest dzieło Pani Laury.
"Biesiada kurpiowska" Laury Bzikiewicz - usiądź i rozgość się przy stole
Zachwyt nad lokalną kulturą Kurpi przerodził się w pomysł na książkę, w której autorka "Biesiady Kurpiowskiej" wspólnie z czytelnikami zasiada do stołu, dzieli się sekretami gotowania oraz szacunkiem do tradycji. Sama, jako właścicielka gospodarstwa w regionie, jest doskonałym przykładem, jak wspaniałe są Kurpie Zielone. Wraz z mężem Zdzisławem, prowadzą Muzeum Kurpiowskie w Wachu, w którym zgromadzili ponad kilkanaście tysięcy przedmiotów, które odsyłają nas w przeszłość - kiedy we wsi kurpiowskiej tętniło życie. Ponadto Państwo Bziukiewicz są organizatorami warsztatów i pokazów dawnego rzemiosła oraz rękodzieła a szczególnie tego związanego z wydobyciem i obróbką bursztynu.
"Biesiada kurpiowska" jako idealny przewodnik dla dociekliwych
Jedzenie od zawsze stanowi niezwykle istotny element każdej kultury - również tej lokalnej. Na przestrzeni wieków różne kuchnie splatały się i mieszały się ze sobą, czerpały od siebie inspiracje, wpływały zarówno poprzez różną kulturę, jak i religię, ale jedno zawsze pozostawało niezmienne - kuchnia odzwierciedla region, jego charakter i zamożność mieszkańców, widać to poprzez wykorzystanie produktów i technik kulinarnych. Autorce udało się porozmawiać z wieloma osobami, dla których kurpiowskie tradycje kulinarne wciąż są żywe, a następnie opracować i spisać receptury na kurpiowskie posiłki. W książce znajdziemy 69 przepisów na różnorodne dania, począwszy od zup a skończywszy na słodkościach, czasami są to potrawy dziś kontrowersyjne, na przykład "Woda pieprzowa" czy "Zsiadłe mięso". Prezentowane przepisy mają być nie tylko środkiem promocji kultury regionu, wpisującym się w dotychczasową działalność autorki jako lokalnej twórczyni ludowej, ale również czynnikiem angażującym Czytelnika do aktywnego jej odbioru, bez względu na jego miejsce zamieszkania, wiek czy narodowość (książka została wydana w wersji dwujęzycznej – polskiej i angielskiej). Przedsięwzięcie to ma także na celu wzmocnienie poczucia tożsamości kulturowej lokalnej społeczności i wzrost obecności tejże kultury w życiu społecznym. Zatem - aby lepiej poznać odwiedzany region, oprócz przewodnika turystycznego powinniśmy sięgnąć także po książkę kucharską, która dokładnie opisze nam zwyczaje żywieniowe mieszkańców tej krainy i pozwoli poznać historię ich codzienności.
Gorąco zachęcamy do przeczytania książki "Biesiada Kurpiowska", w której Laura Bziukiewicz mierzy się z projektem zebrania, usystematyzowania i przedstawienia w przystępnej formie specyficznej kuchni, która powstała na Kurpiach w okresie międzywojennym i utrzymała się do lat 60. XX wieku. Jest to kuchnia bardzo nietypowa, bazująca wyłącznie na wąskiej gamie lokalnych produktów, o bardzo oryginalnym nazewnictwie.
Książkę Laury Bziukiewicz pod tytułem .„Biesiada kurpiowska”, można nabyć w Muzeum Kurpiowskim w Wachu oraz w księgarni wysyłkowej Wydawnictwa Białe Pióro.