Dieta w hipercholesterolemii (tzw. dieta o kontrolowanej zawartości kwasów tłuszczowych) jest przeznaczona dla osób borykających się z wysokim stężeniem cholesterolu całkowitego i/lub LDL. Odpowiedni sposób żywienia pozwoli na obniżenie i ustabilizowanie jego poziomu. Jest to niezwykle ważne ze względu na to, że zbyt wysoka ilość cholesterolu oznacza zwiększone ryzyko zachorowania na miażdżycę i inne choroby układu krążenia. Charakterystyczną cechą diety w hipercholesterolemii jest maksymalne ograniczenie spożycia nasyconych kwasów tłuszczowych (NKT) oraz izomerów „trans” wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.

Dieta przy hipercholesterolemii — jadłospis na obniżenie cholesterolu i trójglicerydów

Wysokie stężenie cholesterolu i trójglicerydów we krwi to typowy problem osób spożywających duże ilości produktów mięsnych (bogatych w nasycone kwasy tłuszczowe i cholesterol) przy jednocześnie niskiej aktywności fizycznej. W jaki sposób powinna więc wyglądać prawidłowa dieta w hipercholesterolemii? Jadłospis osoby narażonej na choroby układu krążenia nie powinien ograniczać ilości tłuszczu. Warto jednak zwrócić uwagę na jego pochodzenie. W diecie na zbicie cholesterolu i trójglicerydów głównymi źródłami tłuszczu w powinny być jednonienasycone kwasy tłuszczowe (JNKT) oraz wielonienasycone kwasy tłuszczowe (WNKT). Mając hipercholesterolemię, warto do diety włączyć przepisy z wykorzystaniem tłuszczów roślinnych, takich jak olej lniany, rzepakowy, oliwa z oliwek i awokado. Powinno zrezygnować się ze spożycia tłustych mięs, wędlin, tłustego mleka i produktów mlecznych, tłustego drobiu, twardych margaryn, tłuszczów piekarniczych, słodyczy, słonych przekąsek, produktów typu „fast-food”.

Dieta na obniżenie cholesterolu i trójglicerydów — jadłospis z przepisami o wysokiej zawartości błonnika

Dieta dla osób z podwyższonym cholesterolem i trójglicerydami powinna dostarczać odpowiednią ilość błonnika, szczególnie rozpuszczalnego. Składnik ten wiąże się z cholesterolem pokarmowym w jelitach, co ogranicza jego przyswajanie. Rozpuszczalny błonnik hamuje również syntezę cholesterolu endogennego, który w dużej mierze odpowiada za rozwój hipercholesterolemii. Jego działanie polega na blokowaniu wchłaniania zwrotnego żółci w jelitach. Dzięki temu do krwi przedostaje się mniejsza ilość trójglicerydów prowadzących m.in. do stłuszczenia wątroby.

Przechodząc na dietę w hipercholesterolemii, w jadłospisie ograniczeniu poddaje się także produkty zawierające sacharozę, glukozę oraz fruktozę. Należy włączyć produkty wysokobłonnikowe, zawierające węglowodany złożone. Na szczególną uwagę w diecie przy hipercholesterolemii zasługuje taka żywność jak: pełnoziarniste, ciemne pieczywo, płatki owsiane, siemię lniane, orzechy, nasiona roślin strączkowych. owoce i warzywa.

Dla osób z hipercholesterolemią i hipertrójglicerydemią w diecie na obniżenie trójglicerydów i cholesterolu ważna jest również zawartość kwasu foliowego (zielone warzywa), witaminy B6 (orzechy, strączki) i B12 (produkty odzwierzęce), ponieważ obniżają one stężenie homocysteiny, będącej czynnikiem ryzyka rozwoju miażdżycy. Zaleca się ograniczenie soli do 5 g/dobę.

 

Zobacz przepisy dla diety przy hipercholesterolemii z gramaturą produktów dostosowaną do Twoich potrzeb zarejestruj się 

Odpowiedni jadłospis wygenerujemy dla Ciebie bezpłatnie.

 

 

Następna dieta Dieta przy nadciśnieniu tętniczym krwi