Choroby układu sercowo-naczyniowego są najczęstszą przyczyną zgonów na świecie. Nadciśnienie tętnicze to jeden z głównych czynników ryzyka. Jest chorobą, która silnie wiąże się ze stylem życia. Dlatego tak dużą rolę odgrywa profilaktyka. Zmiana swojego stylu życia będzie miała decydujący wpływ na poprawę zdrowia i samopoczucia. Dieta dla osób z nadciśnieniem tętniczym powinna zdecydowanie ograniczać czynniki mające duży wpływ na powstawanie tej choroby. Należą do nich: wysokie spożycie tłuszczów nasyconych, nadmiar soli, niewielkie spożycie warzyw i owoców, zbyt duża ilość produktów przetworzonych i picie alkoholu. To, jaka dieta na nadciśnienie zostanie zastosowana, będzie miało duży wpływ na efekty leczenia.
Nadciśnienie a redukcja tkanki tłuszczowej
Znaczna część osób z nadciśnieniem choruje także na otyłość. Ta z kolei zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju miażdżycy, która skutkuje ograniczeniem przepływu krwi i wzrostem ciśnienia tętniczego. Oznacza to, że w wielu przypadkach zastosowanie redukcyjnej diety wpływającej na ciśnienie tętnicze krwi okazuje się bardzo trafnym posunięciem. Jest to pierwszy krok do rozwiązania problemu u samego źródła.
Nadciśnienie a dieta z ograniczeniem soli
Istnieje silne powiązanie między wysokim spożyciem soli a występowaniem nadciśnienia tętniczego. Dieta ograniczająca sód ma udowodnione działanie zmniejszające ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych. Biorąc pod uwagę współczesny sposób odżywiania, głównym źródłem sodu jest sól kuchenna. Dlatego w diecie przy nadciśnieniu tętniczym zaleca się ograniczenie jej spożycia do maksymalnie 5 g na dzień. Wbrew pozorom najwięcej sodu dostarcza się nie poprzez dosalanie, a wraz z żywnością przetworzoną. Szczególnie dużo jest go w kostkach rosołowych, słonych przekąskach, przetworach mięsnych i daniach gotowych do spożycia. Dieta na nadciśnienie tętnicze wymaga znacznego ograniczenia spożycia soli. Pierwszym krokiem powinna być rezygnacja z produktów wysokoprzetworzonych, takich jak chipsy czy słone paluszki. Następnie warto ograniczyć ilość soli dodawanej do dań i stopniowo zastępować ją ziołami. Dieta na obniżenie ciśnienia krwi nie musi być pozbawiona smaku. Zioła potrafią podkreślić charakter potraw i ich inne walory. Stosując dietę na wysokie ciśnienie krwi, można posolić potrawę tuż przed podaniem. W ten sposób wydobędzie się jej walory smakowe przy jednoczesnym wykorzystaniu niewielkiej ilości soli.
Dieta na nadciśnienie - warzywa, owoce i pełnoziarniste produkty
Żywienie w nadciśnieniu tętniczym wiąże się ze zwiększeniem spożycia warzyw i owoców. Są one źródłem cennych składników mineralnych - szczególnie potasu i magnezu, które są istotne z punktu widzenia chorób serca. W diecie obniżającej ciśnienie zalecenia dotyczące spożycia warzyw i owoców są takie same, jak dla osób zdrowych - powinno być to minimum 400 g dziennie. Jest to bardzo dobre źródło błonnika i flawonoidów, które mają udowodnione działanie kardioprotekcyjne. Z tego samego powodu skutecznie na obniżenie ciśnienia wpłynie dieta, w której skład będą wchodzić pełnoziarniste produkty zbożowe, takie jak kasze, nieoczyszczone mąki, ciemne pieczywo i makarony. Warto pamiętać także o roślinach strączkowych. Jest to świetne źródło roślinnego białka, które także powinno być częścią diety osoby chorującej na nadciśnienie. Dieta optymalna powinna obejmować zarówno źródła białka pełnowartościowego (zwierzęcego), jak i pochodzącego od roślin.
Przy nadciśnieniu ogranicz tłuszcze zwierzęce
W diecie na ciśnienie zaleca się ograniczenie tłuszczów pochodzenia zwierzęcego na korzyść tych roślinnych. Wskazane jest spożywanie białego mięsa i ryb, które dostarczają bardzo istotnych dla osób z nadciśnieniem kwasów omega-3. Czerwone mięso należy mocno ograniczyć, gdyż stanowi ono źródło cholesterolu i nasyconych kwasów tłuszczowych. W diecie „nadciśnieniowców” warto uwzględnić chudy nabiał. Zawiera on pełnowartościowe białko i jest dobrym źródłem wapnia. Nie należy także pomijać orzechów. Wprowadzenie ich do diety to świetny sposób na dostarczenie sobie zdrowych tłuszczy i rozpuszczalnych w nich witamin.
Przykładowa dieta przy nadciśnieniu
Następna dieta Dieta w chorobie Hashimoto