Choroba Dühringa, zwana także opryszczkowatym zapaleniem skory, to schorzenie o charakterze autoimmunologicznym, które charakteryzuje zmianami skórnymi, podobnymi do wykwitów opryszczki. Często pojawia się między 14. a 40. rokiem życia, zwłaszcza u mężczyzn. W rozwoju tej choroby odgrywają rolę zarówno czynniki środowiskowe, jak i genetyczne, zwłaszcza u osób z historią celiakii w rodzinie. Choroba Dühringa jest nazywana “skórną postacią celiakii”, ponieważ podobnie jak w chorobie trzewnej, jej leczenie polega na całkowitej eliminacji glutenu - białka, występującego w zbożach, takich jak pszenica, jęczmień, żyto oraz owies. 

Jakie są objawy choroby Duhringa?

Choroba Dühringa objawia się przede wszystkim zmianami skórnymi, występującymi symetrycznie m.in. na łokciach, kolanach, pośladkach, w okolicach kości krzyżowej i przy łopatkach. Te zmiany skórne mogą także pojawić się na twarzy i owłosionej skórze głowy. Charakterystyczną cechą jest swędzenie, które towarzyszy pęcherzykom, rumieniom, pokrzywkom i grudkom, a drapanie tych obszarów może prowadzić do powstawania strupów i blizn. Oprócz glutenu, objawy mogą nasilać niektóre leki oraz pokarmy zawierających jod, takie jak ryby czy owoce morza. U większości chorych, podobnie jak w przypadku celiakii, obserwuje się zmiany w jelicie cienkim, takie jak spłaszczenie lub zanik kosmków jelitowych, stąd też mogą pojawić się manifestacje ze strony przewodu pokarmowego, takie jak bóle brzucha, biegunki, wzdęcia czy utrata masy ciała. Dodatkowo, uszkodzenia szkliwa zębów stanowią jeden z typowych objawów, które występują zarówno w chorobie Dühringa, jak i w celiakii.

Podstawowe zalecenia dla diety w chorobie Duhringa

W chorobie Duhringa przede wszystkim należy skupić się na całkowitej eliminacji glutenu z jadłospisu. Należy jednak pamiętać, że efekty leczenia mogą pojawić się dopiero po około 6 miesiącach do zastosowania restrykcyjnej diety. Istnieją przypadki, gdzie u pacjentów pełna normalizacja zmian skórnych zajmuje nawet kilka lat od rozpoczęcia diety bezglutenowej. Drugim ważnym elementem terapii jest ograniczenie spożycia jodu oraz, w przypadku utrzymywania się uciążliwych objawów pomimo przestrzegania diety, ewentualne wprowadzenie dodatkowego leczenia farmakologicznego.

Dieta w chorobie Duhringa - dieta bezglutenowa

Głównym założeniem diety w chorobie Dühringa jest wykluczenie glutenu z codziennej diety. Do źródeł tego białka zaliczamy pszenicę, żyto, jęczmień oraz owies i ich wyroby (pieczywo, ciastka, ciastka, kasze, makarony, płatki zbożowe, wyroby piekarnicze). Podobnie jak w celiakii, nawet niewielkie ilości glutenu mogą zaostrzać przebieg choroby, dlatego też niezwykle ważne jest wybieranie produktów spożywczych oznaczonych jako bezglutenowe (symbol graficzny "PRZEKREŚLONY KŁOS" zastrzeżony przez COELIAC UK).Chorzy powinni wybierać zboża “bezpieczne”, naturalne bezglutenowe, do których zaliczamy: ryż, soję, tapiokę, sorgo, amarantus, maniok, quinoę, proso, teff oraz grykę.

 

Należy pamiętać, że gluten nadaje produktom spożywczym odpowiednią strukturę, co sprawia, że jest on popularnym dodatkiem teksturotwórczym i możemy go znaleźć m.in. w wędlinach, konserwach rybnych, daniach gotowych, zupach w proszku, wyrobach garmażeryjne i sosach, jogurtach, lodach, napojach, suszonych owocach, a nawet mrożonych czy puszkowych owocach i warzywach. Dlatego też szczególną uwagę należy poświęcić dokładnemu czytaniu etykiet - gluten może kryć się pod nazwą słód jęczmienny, błonnik pszenny czy skrobia modyfikowana. Trzeba być także niezwykle ostrożnym w przypadku glutaminianu sodu, ponieważ ten pochodzący z pszenicy, również może zawierać gluten. 

Dieta w chorobie Duhringa - dieta ubogojodowa

Jod jest bardzo ważnym mikroelementem jako składnik hormonów tarczycy (trójjodotyroniny i tyroksyny) oraz bierze udział procesach metabolicznych organizmu. Do tej pory nie poznano mechanizmów, w których jod jest czynnikiem nasilającym zmiany skórne w chorobie Duhringa, ale zaleca się, aby osoby z tych schorzeniem unikały przebywania na obszarach przybrzeżnych (wysoka ekspozycja na jod), wyeliminowały spożycie wód mineralnych i suplementów diety, zawierających jod oraz ograniczyły konsumpcję ryb morskich i owoców morza, wiśni, jajek oraz grochu.

 

 

Zobacz przepisy dla diety Dühringa z gramaturą produktów  dostosowaną do Twoich potrzeb zarejestruj się 

Odpowiedni jadłospis wygenerujemy dla Ciebie bezpłatnie.

 

 

Następna dieta Dieta przeciwzapalna