Przewlekły stres, uwarunkowania genetyczne, siedzący tryb życia, używki, zanieczyszczenie powietrza przekraczające dopuszczalne normy i niezdrowa dieta bazująca na wysokoprzetworzonych produktach i tłuszczach trans oraz źródłach izomerów trans wielonienasyconych kwasów tłuszczowych – każdy z nas narażony jest na wiele czynników sprzyjających rozwojowi chorób zapalnych. Stan zapalny w organizmie utrzymuje system odpornościowy w ciągłej gotowości do walki z patogenami zaburzającymi homeostazę. Chroniczny stan zapalny ma wiele poważnych następstw, do których należą:

  • przewlekłe zmęczenie, 
  • zwiększenie wrażliwości komórek na stres oksydacyjny, 
  • zaburzeniami masy ciała, wahania nastroju, 
  • osłabienie organizmu, 
  • bezsenność. 

Jedną z metod na wyciszenie organizmu i pozbycie się objawów obniżających jakość życia jest wprowadzenie diety przeciwzapalnej.

Jak działa na organizm jedzenie przeciwzapalne?

Dieta bogata w produkty o działaniu przeciwzapalnym ma na celu zmniejszenie toczącego się w organizmie stanu zapalnego, który związany jest z wieloma chorobami, szczególnie przewlekłymi. Jej rolą jest nie tylko odżywienie organizmu, ale także obniżenie wartości markerów stanów zapalnych. Dieta przeciwzapalna jest odpowiednia m.in. przy Hashimoto, dla osób chorujących na otyłość, schorzenia układu sercowo-naczyniowego i reumatoidalne zapalenie stawów. Nie oznacza to jednak, że istnieją przeciwwskazania w stosowaniu tego sposobu żywienia przez osoby zdrowe — jego celem nie jest leczenie, a raczej wspomaganie leczenia i przede wszystkim zapobieganie chorobom.

Jadłospis diety przeciwzapalnej — po co warto sięgać?

Dieta przeciwzapalna to jadłospis oparty na naturalnych, niskoprzetworzonych produktach spożywczych o wysokim indeksie przeciwzapalnym. Naturalne produkty przeciwzapalne mają za zadanie dostarczyć cenne składniki odżywcze: witaminy i składniki mineralne (żelazo, selen, cynk, jod), błonnik pokarmowy(optymalnie około 40 g dziennie), kwasy DHA i EPA oraz polifenole. Ważna jest tutaj również rezygnacja z żywności przetworzonej, bogatej w tłuszcze nasycone i izomery trans wielonienasyconych kwasów tłuszczowych trans, a także o wysokiej zawartości cukrów prostych. Niewskazane jest spożywanie dużej ilości soli, produktów poddanych rafinacji i posiłków z wysokim indeksem glikemicznym.

Do codziennego jadłospisu w diecie przeciwzapalnej należy włączyć warzywa i owoce bogate w antyoksydanty, np. owoce leśne, dynia. Należy zadbać o dobrej jakości nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 pochodzenia roślinnego, tj. olej rzepakowy, orzechy, awokado, oliwa z oliwek, siemię lniane, pestki oraz pochodzenia zwierzęcego – tłuste ryby. Podczas stosowania diety przeciwzapalnej w przepisach warto sięgać po przyprawy, działające przeciwzapalnie: kurkuma, imbir, czosnek, cynamon.

W szczególnych przypadkach można rozważyć eliminację glutenu oraz produktów mlecznych. jeśli występuje alergia lub nietolerancja. Na efekty kuracji duży wpływ ma również kaloryczność posiłków. Dieta przeciwzapalna jest modelem normokalorycznym lub z ujemnym bilansem energetycznym (w przypadku nadwagi lub otyłości). 

Żywność przeciwzapalna to przede wszystkim produkty pochodzenia roślinnego. Dla osiągnięcia maksymalnych korzyści zdrowotnych zaleca się wyłączenie (lub redukcję) z codziennego menu czerwonego mięsa oraz zwiększenie podaży białka roślinnego pochodzącego z nasion roślin strączkowych i produktów sojowych.

Skuteczna dieta przeciwzapalna – produkty, które lubisz!

Wydaje Ci się, że wdrożenie nowego planu żywienia wymaga poświęcenia i sporych nakładów finansowych? Nic bardziej mylnego! Zespół naszych specjalistów udowodnił już tysiącom osób, jak prosta i smaczna może być dieta przeciwzapalna. Produkty sezonowe i proste, niezawodne receptury to nasz przepis na zdrowie. Nie musisz korzystać ze stacjonarnych wizyt u dietetyka. Aby zyskać darmowy plan żywienia oparty na produktach przeciwzapalnych, wystarczy jedynie zalogować się na naszej stronie i wypełnić krótką ankietę. Całkowicie bezpłatnie zyskasz dostęp do przepisów dostosowanych do Twoich preferencji, wieku i stanu zdrowia, a nawet zawartości lodówki.

 

Przykładowy jadłospis w diecie przeciwzapalnej 

 

 

Następna dieta Dieta w dnie moczanowej