Czarna porzeczka - właściwości lecznicze, działanie i zastosowanie

Czarna porzeczka - właściwości lecznicze, działanie i zastosowanie

Czarna porzeczka (Ribes nigurum) to owoc z rodziny agrestowatych. Jej uprawa nie jest skomplikowana, stąd jest to owoc, który bez problemu może znaleźć się w karzdym ogródku. Jedną z najbardziej rozpowszechnionych w Polsce odmian czarnej porzeczki jest Tisel, który charakteryzuje się wcześniej dojrzewającymi i dużymi owocami.

Czarna porzeczka wartości odżywcze

To owoce o dużym potencjale prozdrowotnym, charakteryzujące się niską wartością kaloryczną oraz niskim indeksem glikemicznym. W 100 g tych owoców znajdziemy 50 kcal, a ponadto 1,3 g białka, 0,2 g tłuszczu oraz 14,9 g węglowodanów. Porzeczki są też bogate w witaminę C, odrobinę witamin z grupy B, beta-karoten, witaminę E, foliany, wapń, żelazo, potas i magnez. W owocach czarnej porzeczki znajdują się także związki o działaniu antyoksydacyjnym: flawonoidy, wspominana witamina C oraz kwasy fenolowe.  Niektóre badania wskazują, że obecny w nasionach czarnej porzeczki kwas gamma-linolenowy (GLA) może być pomocny w łagodzeniu objawów alergii.

Związki wymienione wyżej działają także przeciwnowotworowo, wpływają na obniżenie poziomu cholesterolu, regulują poziom cukru oraz hamują rozwój bakterii Helicobacter pylori, która może przyczynić się do rozwoju choroby wrzodowej przewodu pokarmowego.

Olej z nasion czarnej porzeczki

Czym innym, ale równie cennym, jest olej z nasion czarnej porzeczki, w którego skład wchodzą wielonienasycone kwasy tłuszczowe, bardzo istotne w profilaktyce chorób układu krążenia. Ponadto jest zasobny w witaminę E, sterole, fitosterole, karotenoidy i flawonoidy, działając tym samym przeciwzapalnie oraz przeciwnowotworowo. Te składniki mogą być wykorzystywane w m.in. leczeniu łuszczycy, trądziku, dyslipidemii, a także mogą wspierać odporność.

Przeciwwskazania do spożywania porzeczki

Czarna porzeczka nie jest wskazana dla osób na diecie łatwo strawnej.

Porzeczka to wartościowy owoc, w sezonie pamiętaj by zamrozić jej odpowiednią ilość, aby móc korzystać z jej dobrodziejstw przez cały rok.

Więcej informacji jak leczniczo wykorzystać czarną porzeczkę znajdziesz w APTEKA Z NATURY

Źródła:

[1] Bonarska-Kujawa, D., Cyboran, S., Żyłka, R., Oszmiański, J., & Kleszczyńska, H. (2014). Biological activity of blackcurrant extracts (Ribes nigrum L.) in relation to erythrocyte membranes. BioMed research international, 2014

[2] Tsuda, T. (2016). Recent progress in anti-obesity and anti-diabetes effect of berries. Antioxidants, 5(2), 13

[3] Ambrożewicz, E., Augustyniak, A., Gęgotek, A., Bielawska, K., & Skrzydlewska, E. (2013). Black-currant protection against oxidative stress formation. Journal of Toxicology and Environmental Health, Part A


Apteka z natury BR

gotowe i zdrowe BR

Regionalia BR

Partnerzy BR