Czosnek - właściwości lecznicze, działanie i zastosowanie
Czosnek podczas przeziębienia
Właściwości przeciwwirusowe czosnku są doskonale znane i udowodnione naukowo – wskazuje on szerokie działanie antywirusowe poprzez m.in. blokowanie wniknięcia patogenu do komórki [1]. Te cechy zawdzięczamy zawartych w nim lotnym związkom siarkowym i olejkom eterycznym. Ponadto czosnek ma właściwości napotne, wykrztuśne, przeciwgorączkowe oraz przeciwzapalne. Warto więc dodać go do swojego menu podczas infekcji i nie tylko – jako środek zapobiegawczy.
Czosnek a hiperlipidemia
Spożywanie czosnku pospolitego zaleca się także osobom, które borykają się ze zwiększonym stężeniem cholesterolu całkowitego oraz frakcji LDL („złego cholesterolu”). Badanie Sun i wsp. potwierdziło, iż obecność w diecie czosnku nie tylko może redukować elementy hiperlipidemii, przy czym warto zaznaczyć, że nie wpływa on na stężenie cholesterolu frakcji HDL oraz triglicerydy [2].
Czosnek pomocny w leczeniu chorób sercowo-naczyniowych
Badania nad wpływem czosnku na hiperlipidemię, nadciśnienie tętnicze krwi oraz miażdżycę są bardzo powszechne w środowisku naukowym. Warto tutaj wspomnieć o badaniu, wskazujące czosnek jako warzywo, które będzie zarówno leczyło, jak i zapobiegało chorobom sercowo-naczyniowym [3]. Również inne badanie udowodniło zmniejszenie czynników ryzyka miażdżycy przy regularnym spożywaniu czosnku [4]. Co więcej, czosnek wykazuje działanie przeciwzakrzepowe – dzięki obecności ajoenu, powstałego z rozpadu allicyny. W ten sposób zmniejsza lepkość krwi, zapobiegając zawałowi serca i udarowi, a nawet... może zmniejszać zmiany miażdżycowe. Wpływa również na obniżenie ciśnienia tętniczego krwi – poprzez hamowanie enzymu ACE, który jest odpowiedzialny za regulację ciśnienia tętniczego krwi [5]. Oczywiście potrzeba więcej badań, aby potwierdzić wpływ czosnku na choroby sercowo-naczyniowe, ale trzeba przyznać, że wstępne wyniki są niezwykle obiecujące.
Czosnek a infekcje bakteryjne
Wspomniane wyżej olejki eteryczne oraz lotne związki siarkowe wykazują również działanie przeciwbakteryjne. Dlatego też czosnek zaliczamy do grupy tzw. naturalnych antybiotyków. I tutaj warto zaznaczyć, że czosnek może niszczyć takie bakterie, jak gronkowiec złocisty czy paciorkowiec.
Nowotwory kontra czosnek
Czosnek, dzięki właściwościom przeciwutleniającym, będzie również zmniejszał ryzyko zachorowania na niektóre rodzaje nowotwórów, takie jak żołądka, okrężnicy i jelita grubego. W przyszłości fitozwiązki, pochodzące z tego niepozornego warzywa, być może będą stosowane w leczeniu nowotworów, ponieważ niektórzy badacze zauważyli ich potencjał do niszczenia komórek nowotworowych [6].
Czosnek w kuchni, czyli cudowne czosnkowe aromaty
Czosnek stanowi doskonały dodatek do zup, sosów, zapiekanek, makaronów oraz dań czy przetworów z warzyw. Idealnie komponuje się z mięsem w każdej postaci. Zaleca się także przyrządzenie syrop z czosnku i cebuli, który będzie wspomagał leczenie infekcji, bólu gardła oraz działał wykrztuśnie.
Pamiętaj, aby przed obróbką rozgnieść lub zmiażdżyć czosnek, w celu uwolnienia enzymu – allinazy, dzięki której powstaną odpowiednie prozdrowotne związki – allicyna i tiosulfinat.
Czosnek – przeciwwskazania do spożywania
W spożywaniu czosnku warto jednak zachować umiar. W dużych ilościach warzywo to może działać ciężko strawnie i powodować biegunki lub wzdęcia. W organiczonych ilościach powinny go spożywać także osoby z niskim ciśnieniem tętniczym krwi. Z kolei powinnien być wyeliminowany z diety u osób z zapaleniem nerek, niewydolnością wątroby, wrzodami żołądka, chorobą refluksową czy ostrym nieżytem żołądka i jelit.
Więcej informacji jak leczniczo wykorzystać czosnek znajdziesz w APTEKA Z NATURY
[1] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32836826/
[2] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29718835/
[3] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27748188/
[4] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26764327/
[5] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31703752/
[6] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31877551/