Miód Manuka - właściwości lecznicze, działanie i zastosowanie

Miód Manuka - właściwości lecznicze, działanie i zastosowanie

Miód Manuka właściwości

Miód znany jest od tysięcy lat. Oprócz wykorzystania w kuchni ze względu na oczywiste walory smakowe, jest także od pokoleń stosowany jako substancja wspomagająca nasze zdrowie przy różnych infekcjach. Czym jest? To naturalna, słodka substancja wytworzona przez pszczoły (Apis mellifera) z nektaru roślin lub wydzielin owadów, wysysających soki z żywych części roślin, które pszczoły zbierają, przebierają przez łączenie ze specyficznymi substancjami własnymi, składają, odwadniają, gromadzą i pozostawiają do dojrzewania w plastrach. Produkt ten może być płynny, lepki lub skrystalizowany. Miód dzieli się na: nektarowy, zwany dalej kwiatowym oraz miód spadziowy.

Miód Manuka - czym różni się od zwykłego miodu?

Dziś chcielibyśmy przybliżyć Wam właściwości miodu Manuka, nowozelandzkiego miodu wytwarzanego przez pszczoły z drzewa herbacianego Leptospermum scoparium. Według doniesień naukowych miód ten ma wyjątkowe właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, wspomagające funkcjonowanie układu pokarmowego oraz oddechowego. Świetnie sprawdza się także podczas leczenia owrzodzeń i ran skóry, a także stanów zapalnych jamy ustnej i przewodu pokarmowego.

Co sprawia, że miód Manuka jest tak wyjątkowy?

Składnikiem odpowiedzialnym za jego lecznicze działanie jest metyloglioksal (MGO), powstający w wyniku przemian dihydroksyacetonu, którego źródłem jest nektar drzewa herbacianego. Dodatkowo właściwości prozdrowotne wykazują obecne w nim związki fenolowe: fenolokwasy i flawonoidy. Ponadto, podobnie jak w miodach europejskich, wpływ na bakteriobójcze i bakteriostatyczne działanie miodu Manuka mają m.in. wysokie ciśnienie osmotyczne związane z dużą zawartością sacharydów, kwasowość miodu.

Warto wprowadzić go do swojej codziennej diety, o ile nie borykamy się z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej, np. cukrzycą. Miód Manuka z racji swojego pochodzenia oraz zawartości niektórych związków jest dość drogi, ale podobnymi właściwościami przeciwutleniającymi charakteryzują się europejskie miody o ciemnym zabarwieniu – gryczane, wrzosowe i spadziowe.

Miód Manuka - przeciwwskazania

Miodu Manuka nie mogą spożywać dzieci poniżej 12. roku życia oraz osoby chore na cukrzycę i z problemami z gospodarką węglowodanową.

Więcej informacji jak leczniczo wykorzystać miód Manuka znajdziesz w APTEKA Z NATURY

 

Źródła:

  1. Bardy J, et al: A double-blind, placebo controlled, randomized trial of active manuka honey and standard oral care for radiation-induced oral mucositis. BrJ Oral and Maxillofacial Surg 2012, 50: 221-226
  2. Aleksandra Wilczyńska: Chemical composition and antioxidant properties of manuka honey. 2013

 


Apteka z natury BR

gotowe i zdrowe BR

Regionalia BR

Partnerzy BR