Morwa biała - właściwości lecznicze, działanie i zastosowanie

Morwa biała - właściwości lecznicze, działanie i zastosowanie

Od starożytności po dzień dzisiejszy

Właściwości prozdrowotne morwy białej zostały szczególnie docenione przez Chińczyków – w tradycyjnej medycynie chińskiej liście morwy białej stosowane były do obniżania wysokiego ciśnienia tętniczego krwi oraz do wysokiego stężenia cholesterolu. W Azji jest to niezwykle popularne drzewo, ponieważ liście morwy białej służą jako pokarm dla gąsienic jedwabników morwowych. W innych krajach spotyka się je raczej jako drzewo ozdobne.

Morwa biała a otyłość

Istnieją pewne przypuszczenia, dotyczące właściwości odchudzających morwy białej [1]. Jedno z badań zwraca uwagę, że morwa biała wpływa na enzymy trawienne oraz różnicowanie adipocytów (komórek tłuszczowych), toteż w przyszłości może być ona wykorzystywana jako element terapii osób z nadmierną masą ciała.

Morwa biała - naturalny antyoksydant

Morwa biała wykazuje także właściwości antyoksydacyjne, dzięki zawartości flawonoidów i antyoksydantów, obecnych zwłaszcza w liściach [2]. Wykazuje więc działanie przeciwnowotworowe, przeciwzapalne, immunomodulacyjne i niwelujące utlenianie lipoprotein z niską gęstością (frakcji LDL). Zaleca się także spożywać morwę białą w zapobieganiu i leczeniu miażdżycy, ponieważ może prowadzić do redukcji zmian miażdżycowych.

Morwa biała w cukrzycy

Jednak Morus alba jest najbardziej znana diabetykom, ze względu na obniżanie stężenia glukozy w surowicy krwi i zapobieganie hiperglikemii. Zawdzięcza to obecności związku DNJ, którego działanie polega na zmniejszeniu szybkości rozpadu skrobi na cukry proste [3]. Spożywanie jej jednak należy skonsultować z lekarzem diabetologiem – przy jednoczesnym leczeniu przeciwcukrzycowym może dojść do spadku stężenia glukozy we krwi, czyli do hipoglikemii.

„Anemia”, czyli morwa w niedokrwistości z niedoboru żelaza

Ze względu na dość dużą zawartość żelaza (1,9 mg/100 g produktu) morwa biała jest zalecana osobom, które borykają się z niedokrwistością z niedoboru żelaza. Co więcej, owoc ten jest dobrym źródłem witaminy C (35 mg/1—g produktu), który usprawnia wchłanianie tego pierwiastka.

Jak stosować morwę białą?

Jak wspomniano wyżej, morwa biała występuje w postaci tabletek (wykorzystujących ekstrakt z owoców) oraz naparów (suszonych liści). Dodatkowo można spożywać świeże lub suszone owoce morwy białej.

Morwa biała przeciwwskazania do spożywania

Niestety, morwa biała nie jest dla każdego – zdecydowanie odradza się spożywanie jej kobietom w ciąży oraz karmiącym piersią ze względu na zbyt małą ilość badań, dotyczących jej bezpieczeństwa podczas tych stanów fizjologicznych. Może ona także wywołać niepożądane reakcje alergiczne, toteż muszą na nią uważać osoby z alergią. Diabetycy muszą z kolei skonsultować  spożycie morwy białej z diabetologiem, ponieważ w połączeniu z leczeniem farmakologicznym może doprowadzić do hipoglikemii.

Więcej informacji jak leczniczo wykorzystać morwę białą znajdziesz w APTEKA Z NATURY

 

Źródła

[1] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31276774/

[2] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30646503/

[3] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26972284/


Apteka z natury BR

gotowe i zdrowe BR

Regionalia BR

Partnerzy BR