Prawidłowe odżywanie się matki jest niezwykle istotne dla rozwijającego się dziecka. To między innymi w życiu płodowym następuje tzw. „programowanie metaboliczne”, które wpływa na zdrowie dziecka w późniejszym okresie życia.

Dieta dla kobiety ciężarnej — jadłospis dla zdrowia przyszłych mam

Dieta kobiety ciężarnej powinna być urozmaicona – zawierać produkty ze wszystkich grup spożywczych – pełnoziarniste produkty zbożowe, mleko i produkty mleczne o umiarkowanej zawartości tłuszczu, odpowiednią ilość warzyw i owoców, źródła dobrych tłuszczów roślinnych oraz różne źródła białka (ryby, mięso, jaja, nasiona roślin strączkowych). W jadłospisie dla kobiet w ciąży zaleca się spożywanie 5 posiłków dziennie. Ogranicza się z kolei spożycie kawy, soli czy słodyczy. Należy całkowicie zrezygnować ze spożywania alkoholu i produktów typu fast-food. Ważne jest także wypijanie odpowiedniej ilości płynów – 2-2,5 litrów dziennie. Kobieta w ciąży powinna się kierować zasadą: „jedz dla dwojga, a nie za dwoje”. Należy pamiętać o suplementacji kwasem foliowym oraz witaminą D. Ważne są także odpowiednie spożycie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, żelaza, jodu oraz magnezu.

Co należy wykluczyć z jadłospisu dla ciężarnych?

Jadłospis kobiet w ciąży nie należy do skomplikowanych. Jednak należy brać pod uwagę to, że niektóre elementy diety, które wcześniej były zupełnie nieszkodliwe w przypadku ciężarnych, mogą okazać się bardzo ryzykownym wyborem. Przede wszystkim konieczna jest rezygnacja ze wszystkich produktów zwierzęcych, które nie zostały wcześniej poddane obróbce termicznej. Spożywane takich produktów stwarza duże ryzyko wystąpienia niebezpiecznych dla matki i dziecka zakażeń mikrobiologicznych. Przykładowy jadłospis dla ciężarnej nie powinien zawierać surowego, krwistego mięsa, ryb, owoców morza, surowych jaj, niepasteryzowanego mleka i przetworów produkowanych z takiego mleka. Warto również zwrócić uwagę na dokładne mycie paczkowanych sałat oraz innych owoców i warzyw.

Zapotrzebowanie na energię i kontrola masy ciała u kobiet w ciąży

Oprócz jadłospisu, dla kobiety ciężarnej szczególnie istotne jest kontrolowanie masy ciała podczas każdej wizyty ginekologicznej. Przyrost masy ciała nie może być zbyt duży lub zbyt mały w stosunku do zalecanych wartości, ponieważ może to prowadzić do powikłań okołoporodowych oraz zwiększa ryzyko chorób metabolicznych w wieku późniejszym. W II i III trymestrze optymalny przyrost masy ciała u kobiet o prawidłowym BMI (18,5-24,9 kg/m2) to od 0,4-0,5 kg/tydzień.

W II trymestrze zapotrzebowanie na energię wzrasta o 285 kcal na dobę, a w III – o 475 kcal.

Dieta kobiety ciężarnej w programdiety została stworzona dla mam, które są w ciąży pojedynczej. W przypadku ciąży mnogiej zalecenia dotyczące zapotrzebowania są nieco inne. Zapraszamy do zapoznania się z dietą online dla ciężarnych dostępną w naszym serwisie.

 

Zbilansowany jadłospis dla kobiety w ciąży. 

 

 

Następna dieta Dieta dla kobiet z cukrzycą ciążową