Niedoczynność tarczycy w trakcie ciąży dotyczy ok. 0,5% ciężarnych. Najczęstszą postacią niedoczynności gruczołu tarczowego u kobiet w ciąży jest autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, czyli choroba Hashimoto. Dieta dla kobiet w ciąży z niedoczynnością tarczycy ma za zadanie wspomagać działania podejmowane na rzecz leczenia niedoczynności tarczycy. Konieczne jest więc stosowanie się nie tylko do zaleceń żywieniowych, ale także przyjmowanie leków przepisanych przez lekarza prowadzącego.

Niedoczynność tarczycy w ciąży — dieta przeciwzapalna dla zdrowia przyszłej mamy

W parze z leczeniem farmakologicznym powinna iść dietoterapia – dostosowana do stanu fizjologicznego i innych jednostek chorobowych kobiety w ciąży. W diecie przy niedoczynności tarczycy w ciąży zwraca się uwagę na zwiększone zapotrzebowanie energetyczne, systematyczność i regularność posiłków, wybieranie produktów o niskim indeksie glikemicznym. Z diety eliminuje się produkty wysokoprzetworzone, obfitujące w cukry proste. Ciężarna z niedoczynnością tarczycy powinna zadbać o odpowiednią podaż jodu, selenu, kwasu foliowego oraz witaminy D. Jadłospis diety przy niedoczynności tarczycy w ciąży powinien być także bogaty w wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, błonnik pokarmowy oraz składniki o działaniu przeciwzapalnym.

Należy pamiętać o odpowiednim odstępie czasowym (minimum 30 minut) między przyjmowaniem leków a śniadaniem, szczególnie jeśli zawarte są w nim produkty mleczne.

Dieta kobiety ciężarnej w programdiety została stworzona dla mam, które są w ciąży pojedynczej. W przypadku ciąży mnogiej zalecenia dotyczące zapotrzebowania są nieco inne.

 

Przykładowy jadłospis diety dla kobiety ciężarnej z niedoczynności tarczycy

 

Następna dieta Dieta bezglutenowa dla kobiet w ciąży