Celiakia – dieta dla zdrowego układu trawiennego 

Celiakia (zwana także chorobą trzewną) to autoimmunologiczna choroba jelita cienkiego, która charakteryzuje się trwałą nietolerancją białka pochodzenia zbożowego – glutenu.
Spożycie nawet niewielkich ilości glutenu jest toksyczne dla osób z celiakią — prowadzi do zaniku kosmków jelita cienkiego i w efekcie do wystąpienia różnych objawów klinicznych, wynikających z upośledzonego wchłaniania składników odżywczych. Charakterystycznymi objawami choroby są dolegliwości układu pokarmowego, przede wszystkim bóle brzucha, wzdęcia, biegunka o charakterze przewlekłym. Przy tak zwanej nietypowej postaci celiakii dochodzi do wielu nieswoistych objawów, na przykład osteoporozy, przewlekłej niedokrwistości, chronicznego zmęczenia, depresji i innych zaburzeń psychicznych oraz neurologicznych. Dobrze zbilansowana dieta przy celiakii ma kluczowe znaczenie, pozwalające podnieść komfort życia i zapobiec poważnym następstwom choroby, takim jak spowolnienie rozwoju u dzieci i zaburzenia płodności wynikające z opóźnienia dojrzewania płciowego, anemia i niedobór białka.

Jaki powinien być jadłospis w celiakii?

Dieta w celiakii wymaga jadłospisu, w którym należy całkowicie wyeliminować gluten występujący w pszenicy oraz jej odmianach (orkiszu, durum, kamucie i płaskurce), życie, pszenżycie i jęczmieniu oraz owsie (jest zanieczyszczony wymienionymi zbożami, chociaż istnieje owies bezglutenowy lub o niskiej zawartości). Źródłem glutenu będą produkty z wyżej wymienionych zbóż, takie jak pieczywo, makarony, otręby, niektóre kasze, ciasta, ciastka, kawa zbożowa, piwo itp. Diagnoza celiakii oznacza dietę z przepisami niezawierającymi tych produktów. Ważne jest jednak to, aby nie poprzestawać tylko na eliminacji i zastępować je bezglutenowymi odpowiednikami. Nieumiejętnie skomponowany jadłospis w celiakii może skutkować niedoborami składników pokarmowych. 

Dieta na celiakię jest skuteczna tylko wtedy, jeśli całkowicie wyeliminujemy szkodliwe białko z posiłków. Nawet niewielkie odstępstwo może nieść za sobą negatywne konsekwencje. Całkowite wyleczenie choroby nie jest możliwe, dlatego zmiana nawyków żywieniowych odgrywa w kuracji nadrzędne znaczenie. 

Celiakia – czego nie jeść, aby wyciszyć chorobę?

Okazuje się, że szkodliwy dla osób z celiakią gluten znajduje się w wielu produktach, nawet takich, których receptura nie bazuje na mące. Niewielkie, ale wciąż groźne dla osób z celiakią, ilości glutenu znaleźć można w słodzie, gumie roślinnej dodawanej do wielu produktów, jogurtach, serach żółtych, wędlinie, majonezie, budyniu, lodach, chipsach, a nawet kostkach rosołowych, gumie do żucia i pomadkach do ust. Producenci używają glutenu jako środka teksturotwórczego, toteż należy uważnie czytać etykiety (także podczas stosowania naszych diet). Z kolei produktami naturalnie bezglutenowymi, które osoby z celiakią mogą włączyć do jadłospisu, są: kukurydza, ryż, ziemniaki, gryka, proso, tapioka, amarantus, maniok, soczewica, soja, fasola, sago, sorgo, orzechy, a także warzywa, owoce, mięso, jaja, ryby. Artykuły bezglutenowe są oznaczone licencjonowanym symbolem Przekreślonego Kłosa, który stanowi zapewnienie dla osób z celiakią, że przykładowy jadłospis nie będzie zawierał nawet śladowych ilości tego zbożowego białka.

Co jeść przy celiakii? Zdrowa dieta opracowana przez ekspertów

Wyeliminowanie powszechnie stosowanego w przemyśle spożywczym glutenu dla osób rozpoczynających walkę z celiakią jest wyzwaniem. Z naszą pomocą na stałe wprowadzisz zmiany, które pozwolą Ci wreszcie zapomnieć o przykrych symptomach choroby. Udowadniamy, że dieta na celiakię nie musi oznaczać rezygnacji z ulubionych smaków, wyrzeczeń i monotonii. Aby zyskać bezpłatny dostęp do programu dietetycznego zawierającego posiłki całkowicie pozbawione glutenu, wystarczy zarejestrować się na stronie, a następnie wypełnić ankietę. Dieta stworzona przez specjalistów będzie dostosowana do Twojego wieku, płci, stanu zdrowia, preferencji, a nawet składników znajdujących się w lodówce. Z zasobów serwisu czerpać mogą nie tylko osoby z chorobą trzewną, ale również innymi schorzeniami wymagającymi zredukowania lub całkowitego wyeliminowania białka pochodzenia zbożowego – np. chorobą Dühringa. Z myślą o kobietach karmiących i będącym w ciąży przygotowaliśmy osobne plany dietetyczne uwzględniające ich szczególne potrzeby. 

 

 

 

Przykładowy plan żywieniowy dla osób z celiakią

 

Jeśli chcesz zobaczyć przepisy z produktami dostosowanymi do diety dla osób z celiakią oraz Twoich indywidualnych potrzeb zarejestruj się 

Korzystanie z naszego serwisu jest zupełnie za darmo.

 

Następna dieta Dieta w chorobie Dühringa