Dieta dla seniorów (65+) powinna być oparta na podstawach diety zdrowego człowieka, z uwzględnieniem wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Jednakże ze względu na zmiany zachodzące w przewodzie pokarmowym (m.in. zmniejszenie zdolności odczuwania bodźców smakowych, obniżenie ilości wydzielanej śliny, obniżona perystaltyka jelit) może być konieczne, aby zawierała ona elementy diety łatwo strawnej. Preferowane techniki kulinarne w diecie dla osób po 60 roku życia to gotowanie, gotowanie na parze, duszenie bez obsmażania, pieczenie w folii lub pergaminie. Dieta dla osób w podeszłym wieku wyklucza natomiast smażenie potraw na dużych ilościach oleju.
Czym charakteryzuje się dieta dla seniorów?
Piramida zdrowego żywienia i aktywności fizycznej w przypadku diety dla osób w podeszłym wieku nie różni się od swojej podstawowej wersji dla ogółu społeczeństwa. Podobnie jak w przypadku osób młodych u jej podstawy leży regularna aktywność fizyczna, która jest równie istotna, jak dieta. Dla seniora zarówno po 80, jak i 60 roku życia szczególnie ważną grupą produktów powinny być owoce i warzywa. Ze względu na zmiany zachodzące w układzie pokarmowym dobrze, aby były one podawane w lekkostrawnej formie. Wskazane jest więc gotowanie warzyw i usuwanie skórek owoców. Mimo że dieta lekkostrawna dla seniora jest nierzadko zalecana, to warto pamiętać o konieczności zapewnieniu odpowiedniej ilości błonnika pokarmowego. Pobudzi on układ pokarmowy i zapobiegnie powstawaniu uciążliwych zaparć.
Dieta lekkostrawna dla osób starszych - z czego się składa?
Seniorzy powinni w swoim codziennym jadłospisie zadbać o prawidłową podaż pełnowartościowego białka (chude mięso, ryby, produkty mleczne), wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 (ryby, siemię lniane, niektóre oleje roślinne) oraz węglowodanów złożonych, znajdujących się w niektórych pieczywach (najlepiej wybierać mieszane), kaszach gruboziarnistych (można je rozgotować, aby były bardziej lekkostrawne). Posiłki powinny być o małej objętości (ok. 5-6 posiłków/dobę). Ważne jest wypijanie odpowiedniej ilości wody, co najmniej 1,5-2 litrów na dobę. W diecie lekkostrawnej dla osoby starszej należy także uwzględnić zupy warzywne i przeciery. Ich spożywanie to świetny sposób na dostarczenie organizmowi odpowiedniej porcji kalorii przy jednoczesnym nawodnieniu.
W diecie lekkostrawnej dla starszych osób bardzo ważne jest zapewnienie różnorodności produktów - np. jedzenie różnych rodzajów mięs, warzyw i owoców. Jest to świetny sposób na zapobieganie niedoborom witamin i minerałów.
Dieta lekkostrawna dla seniora z nadwagą lub otyłością
Otyłość jest chorobą, która nie powinna być postrzegana w kontekście defektu kosmetycznego, a raczej jako schorzenie zagrażające zdrowiu i życiu. Podjęcie działań w zakresie redukcji nadmiaru tkanki tłuszczowej jest konieczne niezależnie od wieku. Dlatego tak samo istotne będzie wdrożenie diety odchudzającej dla 70, jak i dla 60 latki. Jadłospis powinien bazować na produktach o niskim stopniu przewożenia. Nie może być on jednak rygorystyczny. Oznacza to, że nie jest wskazane eliminowanie konkretnych grup produktów, które często usuwane są z jadłospisu przez osoby pragnące schudnąć np. ziemniaki, pieczywo lub owoce. Dieta odchudzająca dla seniora może zawierać te składniki. Tym bardziej że wielu seniorów ma problem z dostarczeniem sobie odpowiedniej podaży witamin i składników mineralnych.
Dieta odchudzająca dla seniora nie powinna powodować gwałtownego spadku masy ciała. Szybka redukcja skutkuje bowiem stratami w ilości tkanki mięśniowej, co szczególnie w wieku powyżej 60 lat jest bardzo niewskazane. Osoby starsze są mocniej narażone na osteoporozę, dlatego w diecie dla seniora na odchudzanie szczególną uwagę należy zwrócić na obecność w jadłospisie źródeł wapnia i suplementację witaminy D.
Przykładowy jadłospis - dieta dla seniorów
Następna dieta Dieta wspomagająca układ krążenia