Leczenie niedoczynności tarczycy polega głównie na farmakoterapii — żywienie powinno stanowić dodatek, który będzie zwiększał efektywność stosowanych leków, zmniejszał ryzyko chorób dietozależnych, wynikających z zaburzeń funkcjonowania tarczycy oraz poprawiał samopoczucie. Dobrze, aby dieta przy niedoczynności tarczycy obfitowała w przepisy, w których skład wchodzą produkty o właściwościach antyoksydacyjnych. Taki efekt może zapewnić skomponowanie jadłospisu w oparciu o żywność nieprzetworzoną.
Objawy niedoczynności tarczycy
Objawy niedoczynności tarczycy związane są z nieprawidłowym działaniem tego narządu. Do najczęściej wymienianych należą takie symptomy jak senność, zwiększenie masy ciała, suchość skóry, utrzymujący się gorszy nastrój, odczucie zimna, problemy z koncentracją, a także przewlekłe osłabienie i brak energii. U kobiet zaobserwować można nieregularne miesiączki, a także problemy z zajściem w ciążę. Objawy te mogą mieć różne nasilenie. Osoby, których wyniki nie odbiegają mocno od normy, mogą nie zaobserwować większych zmian w samopoczuciu. Z czasem jednak, jeśli choroba nie zostanie na czas zdiagnozowana, objawy zaczną się nasilać.
Niedoczynność tarczycy a dieta odchudzająca
Regularne przyjmowanie hormonów tarczycy w formie preparatów lewotyroksyny prowadzi do normalizacji wyników TSH we krwi. Nie oznacza to jednak, że należy poprzestać jedynie na farmakoterapii. Codzienny jadłospis diety przy niedoczynności tarczycy powinien być racjonalny, dobrze zbilansowany oraz urozmaicony. W przypadku osób chorujących na nadwagę lub otyłość wskazane jest, aby ograniczyć liczbę przyjmowanych kalorii. W przypadku prawidłowej masy ciała niedoczynność tarczycy nie wymaga diety odchudzającej.
Zasady diety dla osób chorych na niedoczynność tarczycy
Dieta dla osoby z niedoczynnością tarczycy powinna opierać się na produktach nieprzetworzonych. Szczególnie ważne jest codzienne spożycie warzyw i owoców — są one bogate w składniki o właściwościach antyoksydacyjnych. Dodatkowo w diecie w niedoczynności tarczycy warto zwiększyć spożycie kwasów tłuszczowych nienasyconych i ograniczyć te nasycone, pochodzące z produktów zwierzęcych. Szczególnie polecane są tłuszcze roślinne np. oliwa z oliwek, olej rzepakowy, z wiesiołka, lniany oraz ryby ze względu na wysoką zawartość kwasów tłuszczowych omega-3.
Niedoczynność tarczycy wymaga diety ograniczającej prawdopodobieństwo wystąpienia niedoborów pokarmowych, które wpływają na gorsze funkcjonowanie układu hormonalnego.
Szczególnie ważne jest sięganie po produkty bogate w jod (np. makrelę, dorsza, ostrygi, otręby, sól jodowaną, wody mineralne), który jest niezbędnym składnikiem do produkcji hormonów tarczycy. Równie istotnym elementem diety w niedoczynności tarczycy jest selen.
Lek przy niedoczynności tarczycy powinno się przyjmować rano, ok. 30 min do 1 godziny przed pierwszym posiłkiem, który powinien być bogaty w witaminę C. Natomiast produkty sojowe, kawa, sok grejpfrutowy, współistniejąca celiakia, nietolerancja laktozy czy zaburzenia żołądkowo-jelitowe będą ograniczały wchłanianie leku.
Przykładowy jadłospis diety przy nadczynności tarczycy
Następna dieta Dieta bezglutenowa