Laktoza to dwucukier zbudowany z glukozy i galaktozy, który obecny jest w mleku i jego produktach pochodnych. Trawienie cukru mlecznego zachodzi przy pomocy enzymu laktaza. Gdy organizm jej nie wytwarza lub produkuje ją w niewystarczającej ilości, dochodzi do nietolerancji. Inną przyczyną problemów z przyswajaniem laktozy może być tzw. hipolaktazja, czyli zmniejszona aktywność enzymu. Spożycie produktów zawierających ten dwucukier skutkuje wtedy objawami ze strony układu pokarmowego - z tego powodu wiele osób nazywa ten stan uczuleniem na laktozę, co jest błędem, ponieważ choć alergia na laktozę również istnieje, to charakteryzuje się ona zupełnie innymi objawami. Dieta bezlaktozowa staje się w takim wypadku koniecznością.

Założenia diety w nietolerancji laktozy

W przypadku stwierdzonej nietolerancji laktozy dieta pozbawiona tego składnika będzie przynosiła znaczną ulgę. Dzięki niej można pozbyć się tak przykrych dolegliwości, jak przelewanie, wzdęcia czy bóle brzucha. Dieta przy nietolerancji laktozy wymaga wykluczenia głównych jej źródeł. Cukier mleczny nie znajduje się tylko w nabiale. Jest on bowiem dodatkiem stosowanym powszechnie w produkcji spożywczej. Oprócz tak oczywistych źródeł jak mleko, jogurty, sery twarogowe czy lody w diecie na nietolerancję laktozy należy uwzględnić produkty, w których stanowi ona dodatek technologiczny. Należą do nich niektóre mięsa, leki, suplementy diety, słodycze i pieczywo. To, czy dany produkt będzie mógł zostać wykorzystany w diecie bez laktozy, uzależnione jest od listy składników wymienionych na etykiecie.

Nietolerancja laktozy a produkty mleczne

Tolerancja na cukier mleczny może się różnić u poszczególnych osób. Dieta w nietolerancji laktozy nie zawsze musi się wiązać z trwałą eliminacją wszystkich produktów z jej udziałem. U części osób niewielkie dawki nie wywołują niekorzystnych objawów. Fermentowane produkty mleczne - takie jak kefiry lub jogurty - cechują się niższą zawartością laktozy, ze względu na częściową fermentację przez bakterie kwasu mlekowego.

Dieta dla osoby z nietolerancją laktozy nie musi oznaczać trwałej eliminacji produktów mlecznych. Wielu producentów wychodzi naprzeciw potrzebom konsumenta i wprowadza do oferty żywność bez laktozy. W znacznej części większych sklepów można obecnie zakupić mleko, jogurty, ser czy nawet bezlaktozowe masło. Kluczowe jest więc uważne czytanie etykiet produktów spożywczych, leków i suplementów oraz dopasowanie diety do indywidualnego poziomu tolerancji.

 

Przykładowy jadłospis - dieta bez laktozy

 

 

Następna dieta Dieta bezmleczna