Hashimoto to choroba o podłożu autoimmunologicznym. Oznacza to, że organizm w wyniku nieprawidłowego pobudzenia układu immunologicznego produkuje przeciwciała przeciwko własnym komórkom. Schorzenie to leczone jest farmakologicznie, jednak nie ulega żadnej wątpliwości, że dieta w chorobie Hashimoto ma niezwykle istotne znaczenie. Dobrze dobrana pod kątem zapotrzebowania, makro i mikroelementów będzie wspierać leczenie. Wbrew temu, co można często o diecie w Hashimoto przeczytać online, nie należy ona do tych restrykcyjnych. Trzeba jednak brać pod uwagę pewne założenia. Najważniejszym aspektem, na jaki trzeba zwrócić uwagę, jest to, aby żywienie w chorobie Hashimoto było dostosowane do indywidualnych potrzeb i osobistych preferencji danego pacjenta. Nie bez znaczenia są oczywiście współtowarzyszące jednostki chorobowe i przyjmowane leki.

Zalecenia żywieniowe w chorobie Hashimoto

Wbrew pozorom dieta odchudzająca przy Hashimoto nie zawsze jest zalecana. Jest to uzależnione od tego czy dana osoba ma jednocześnie nadwagę lub otyłość. W przypadku prawidłowej masy ciała, żywienie w chorobie Hashimoto powinno być dopasowane pod kątem energetycznym do zapotrzebowania chorego. Zalecana jest wtedy dieta normokaloryczna. Oprócz spożywania odpowiedniej ilości jedzenia, wskazana jest regularna aktywność fizyczna, która w przypadku osób z nadwagą lub otyłością będzie pomocna w redukcji nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Odżywianie przy chorobie Hashimoto nie różni się drastycznie od zasad dotyczących ogółu społeczeństwa. Ma jednak kilka niuansów, na które warto zwrócić uwagę. Dieta w Hashimoto to jadłospis obfitującący w warzywa i owoce, szczególnie te charakteryzujące się wysoką zawartością antyoksydantów. Produkty te mają za zadanie zmniejszanie toczącego się w organizmie stanu zapalnego. Szczególnie bogatym źródłem substancji o działaniu antyoksydacyjnym są owoce jagodowe, takie jak: jeżyny, maliny, porzeczki, jagody, borówki lub truskawki. Kolejnym ważnym elementem diety dla osób z chorobą Hashimoto jest włączenie dobrej jakości tłuszczów. Warto szczególnie postawić na te pochodzenia roślinnego. Dobrymi źródłami nienasyconych kwasów tłuszczowych jest oliwa z oliwek, olej lniany, rzepakowy, orzechy, pestki dyni lub słonecznika oraz świeżo mielone nasiona lnu. Oprócz tego nie można zapomnieć o rybach. Stanowią one doskonałe źródło kwasów omega-3, które mają silne działanie przeciwrodnikowe. Podczas stosowania diety przy chorobie tarczycy - Hashimoto warto sięgać o przyprawy działające przeciwzapalnie. Należą do nich: kurkuma, czosnek, imbir lub cynamon.

Suplementacja w chorobie Hashimoto

W chorobie Hashimoto dieta może wymagać dodatkowej suplementacji. Szczególną uwagę należy zwrócić na witaminę D - jej niedobór wpływa na wzrost poziomu TSH. Ze względu na ograniczony dostęp do słońca należy włączyć jej suplementację od września do kwietnia, a w przypadku niedoborów także w miesiącach letnich. Dieta na chorobę Hashimoto nie może być uboga w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. Dlatego osoby, które nie spożywają ryb, powinny wdrożyć odpowiednią suplementację.

Jeśli chodzi o dietę w Hashimoto, online można znaleźć wiele informacji, jednak część z nich jest nie zawsze zgodna z prawdą. Aby mieć pewność, że jadłospis będzie dobrze zbilansowany, warto korzystać ze sprawdzonych źródeł informacji.

 

Przykładowy jadłospis w chorobie Hashimoto

 

Jeśli chcesz zobaczyć przepisy przygotowane dla diety w chorobie Hashimoto z gramaturą produktów dostosowaną do Twoich indywidualnych potrzeb zarejestruj się 

Korzystanie z naszego serwisu jest zupełnie bezpłatne.

 

 

Następna dieta Dieta przy nadczynności tarczycy