10 egzotycznych owoców, po które warto sięgnąć
Owoce stanowią ważny element diety, a na półkach sklepowych coraz częściej można znaleźć nie tylko żywność lokalną, lecz również egzotyczną. Do najbardziej znanych owoców tropikalnych w Polsce zaliczamy arbuzy, ananasy, banany i cytrusy, choć lista tych produktów jest znacznie dłuższa. Sprawdź ciekawe owoce egzotyczne, które zachwycają wyglądem, smakiem i bogactwem witamin. Ich nazwy i zdjęcia znajdziesz w naszym artykule :)
Awokado
Smaczliwka, czyli awokado, to zielony owoc zaliczany do grupy tzw. superfoods, który wyróżnia się wysoką zawartością błonnika i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Dzięki unikalnej konsystencji i wytrawnemu smakowi świetnie sprawdza się na śniadanie, na przykład w połączeniu z chlebem pełnoziarnistym, jajkiem w koszulce i rukolą. Można je również dodawać do koktajli, past kanapkowych (np. guacamole) czy sałatek. Awokado jest także źródłem luteiny, przeciwutleniaczy, witaminy B6, kwasu pantotenowego i kwasu foliowego. Jest jednak bardzo kaloryczne: w 100 g awokado znajduje się 169 kcal.
Mango
Uwielbiane w Polsce mango pochodzi z Indii i Indochin. Te owoce egzotyczne są cenione ze względu na słodki, nieco brzoskwiniowy smak, jednak nie jest to jedyna zaleta mango – owoc zawiera również cenne składniki, takie jak witamina C, potas czy beta-karoten. Świetnie smakuje w koktajlach, smoothies, sałatkach owocowych i owsiankach, a także jako urozmaicenie dań wytrawnych, np. z krewetkami, pomidorem i mozzarellą, łososiem czy wieprzowiną. Na upalne dni szczególnie polecamy orzeźwiający napój mango lassi, który wywodzi się z Indii – wystarczy zblendować mango, jogurt naturalny i zimną wodę.
Kaki
Owoce hurmy wschodniej, czyli kaki, z wyglądu nieco przypominają pomidory. Po przekrojeniu ukazuje nam się jednak mięsisty miąższ, a wzór wewnątrz owocu przypomina słońce. Owoc kaki, znany również jako persymona, pochodzi z Chin i Japonii – zachwyca słodkim smakiem, a sezon na kaki zaczyna się w październiku i trwa do końca grudnia. Dlaczego warto jeść owoc kaki? Persymona zawiera dużo beta-karotenu, a także witaminę C, witaminy z grupy B, potas, mangan, miedź i błonnik. Owoce kaki działają ochronnie na układ krążenia, lecz są wysokokaloryczne i bogate w cukry proste, dlatego powinni na nie uważać diabetycy.
Liczi
Z Chin pochodzi również liczi, czyli śliwka chińska, która wyróżnia się różową skórką z wypustkami. W środku kryje się biały, galaretowaty miąższ o słodko-kwaśnym smaku, a także duża pestka. Jedna garść liczi (60 g) pokrywa niemal 54% dziennego zapotrzebowania na witaminę C. W tym smakowitym owocu znajdziemy również polifenole, karotenoidy, kwas foliowy, witaminę B6, miedź i potas. Liczi wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwdrobnoustrojowe, przeciwnowotworowe i przeciwutleniające, dlatego warto włączyć ten egzotyczny owoc do swojej diety.
Pitaja
Pitaja, znana również jako smoczy owoc i truskawkowa gruszka, to jeden z najbardziej efektownych owoców egzotycznych. Wyróżnia się intensywnie różową skórką i białym miąższem z drobnymi czarnymi pestkami. Jej smak jest słodko-kwaśny, nieco podobny do melona i kiwi. Pochodzi z Ameryki Środkowej i Meksyku, a po smoczy owoc warto sięgnąć nie tylko ze względu na wygląd i smak – pitaja zawiera antyoksydanty, witaminę C, witaminy z grupy B, potas, błonnik i białko. Świetnie smakuje lekko schłodzona: można ją jeść samodzielnie lub dodawać do sałatek owocowych czy koktajli.
Papaja
Papaja jest w Polsce dostępna od lat, choć wciąż sięgamy po nią rzadziej niż po inne owoce egzotyczne – całkiem niesłusznie! Należąca do rodziny melonowcowatych papaja jest dobrym źródłem witaminy C, witaminy A i flawonoidów, takich jak beta-karoten, luteina czy zeaksantyna. Na największą uwagę zasługuje zawarta w niej papaina, czyli enzym o korzystnym działaniu na skórę. Właściwości papainy od lat wykorzystywane są w medycynie naturalnej w leczeniu chorób skórnych, a także w laryngologii, reumatologii i zaburzeniach żołądkowo-jelitowych. Przeciwwskazaniem do spożywania papai jest stosowanie leków zmniejszających krzepliwość krwi.
Granat
Ten czerwony owoc z drobnymi pestkami wyróżnia się cierpkim smakiem, który świetnie współgra z daniami rybnymi, sałatkami, oliwkami, serem feta, jogurtem naturalnym czy awokado. Znajdziemy w nim cenne składniki, takie jak witaminy A, C, E i z grupy B, beta-karoten, wapń, cynk, potas, miedź i selen. Granat jest wartościowym źródłem antyoksydantów i wykazuje działanie przeciwnowotworowe, przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeciwmiażdżycowe. Warto też wiedzieć, jak kupować granaty: wybieraj owoce o jednolitej, czerwonej skórce. Aby sprawdzić, czy owoc jest dojrzały, lekko go ściśnij – dojrzały granat wydaje charakterystyczny trzask.
Karambola
Oskomian pospolity, czyli karambola, zachwyca swoim niezwykłym gwiaździstym kształtem, który ukazuje nam się po przekrojeniu owocu. Karambola ma jasnożółty miąższ i słodko-kwaśny smak, a po ten owoc egzotyczny warto sięgnąć również ze względu na jego właściwości odżywcze. Znajdziemy w nim bowiem witaminy A, C, i z grupy B, a także magnez, wapń, żelazo i potas. Owoc można jeść ze skórką i dodawać go do sałatek, koktajli czy deserów. Ze względu na swój efektowny wygląd sprawdzi się również jako element dekoracyjny. Karambola nie powinna być jednak spożywana przez kobiety w ciąży oraz osoby z chorobami nerek, gastroenteropatią i przewlekłym zapaleniem trzustki. Może również wchodzić w interakcję z lekami.
Marakuja
Marakuja, nazywana również passiflorą i owocem męczennicy, to owoc egzotyczny pochodzący z Brazylii. Ma ciemnośliwkową skórkę, która nie nadaje się do spożycia – jemy wyłącznie miąższ i nasiona. Marakuja zawiera błonnik, witaminę C, potas, polifenole, flawonoidy, karotenoidy i antocyjany, a zawarty w niej piceatannol wykazuje działanie przeciwzapalne. Dzięki swojemu unikalnemu smakowi znajduje szerokie zastosowanie w kuchni – może być wykorzystywana jako składnik koktajli, dżemów czy sałatek owocowych. Marakuja ma także korzystny wpływ na skórę, dlatego jest powszechnie wykorzystywana w przemyśle kosmetycznym.
Guawa
Guawa, nazywana również gujawą lub gruszlą, jest prawdziwym superowocem, który warto włączyć do zdrowej diety. Wyróżnia się kulistym, jajowatym lub gruszkowatym kształtem, zieloną skórką i miąższem w kolorze białym, żółtym lub różowym. Jest to owoc o delikatnie słodkim smaku, porównywany do połączenia jabłka, gruszki i pigwy. Guawa to bogate źródło witaminy C – jeden owoc pokrywa zapotrzebowanie na kwas askorbinowy w aż 256%! Gruszla zawiera również kwas foliowy, potas i miedź. Wykazuje działanie przeciwnowotworowe, łagodzi insulinooporność oraz obniża cholesterol i ciśnienie. Skórka, miąższ i nasiona są jadalne, dlatego owoc można spożywać w całości lub dodawać do koktajli i sałatek owocowych.
Zima w tropikach? Dlaczego nie!
Owoce egzotyczne to świetny sposób na urozmaicenie codziennej diety. Jeśli szukasz alternatywy dla jabłek, śliwek i gruszek, sięgnij po gatunki tropikalne, które zawierają cenne dla zdrowia składniki. Szczególnie polecamy je w sezonie jesienno-zimowym, kiedy wybór polskich owoców jest okrojony, a organizm potrzebuje dodatkowej ochrony przed wirusami i bakteriami.
Jeśli chcesz skorzystać z naszych diet z przepisami dostosowanymi do Twoich indywidualnych potrzeb zarejestruj się Wypróbuj, przetestuj, korzystanie z naszego serwisu jest bezpłatne.