Apteka z natury, bloczek tekstowy
Ashwagandha - żeń-szeń indyjski
Opis
Ashwagandha (łac. Withania somnifera, witania ospała, czereśnia zimowa, żeń-szeń indyjski) zyskuje coraz szersze grono wielbicieli, ze względu na swoje naturalne pochodzenie. Jest wykorzystywana w tradycyjnej medycynie indyjskiej, tzw. Ajurwerdzie, gdzie była rośliną wykorzystywaną już 6000 lat p.n.e.
Żeń-szeń indyjski jest rośliną psiankowatą, która rośnie w Pakistanie, Afganistanie, Indiach oraz na Sri Lance. Krzew ashwagandhy, o kwiatach żółto-zielonych, może sięgać nawet 150 cm wysokości. Głównym surowcem leczniczym jest korzeń, który ma bardzo nieprzyjemny zapach - dlatego też słowo "ashwagandha" oznacza w języku sanskryckim "zapach konia".
Tradycyjna medycyna indyjska rekomenduje stosowanie korzenia ashwagandhy - suszonego, w postaci proszku dodaje się do różnych ziołowych mieszanek lub gorącego mleka.
Więcej o właściwościach żeń-szenia indyjskiego poczytasz tutaj Kliknij
Jeśli chcesz zobaczyć przepisy z gramaturą produktów dostosowaną do Twoich potrzeb i diety zarejestruj się Możesz to zrobić zupełnie za darmo.
Przeciwwskazania
Ashwagandhy nie powinny spożywać:
- kobiety w ciąży (nadmiar może prowadzić do poronienia) i karmiące piersią,
- osoby, które zażywają leki uspokajające, przeciwpadaczkowe oraz nasenne,
- dzieci.
Dodatkowo należy pamiętać, iż każdą suplementację należy skonsultować z lekarzem, ze względu na możliwe interakcje z innymi lekami.
Zastosowanie
Badania kliniczne wykazały, że ashwagandha wykazuje działanie obniżające poziom stresu - zmniejsza niepokój, obniża poziom kortyzolu oraz ułatwia zasypianie.
Istnieje prawdopodobieństwo, iż żeń-szeń indyjski będzie w przyszłości wykorzystywany jako jeden z elementów terapii choroby Alzheimera.
Ashwagandha jest szczególnie zalecana u osób z insulinoopornością - jedno z badań wykazało, że spożywanie wysokich dawek ekstraktu z tej rośliny znacząco obniżył poziom stężenia glukozy w surowicy krwi.
Witanię ospałą poleca się spożywać osobom z chorobą Hashimoto - może ona pobudzać tarczycę do wydzielania tyroksyny.
Czereśnia zimowa może wykazywać działanie obniżające poziom stężenia cholesterolu frakcji LDL ("złego cholesterolu") oraz triglicerydów.
Ashwagandha odgrywa szczególną rolę w niepłodności męskiej. Jedno z badań sugeruje, że roślina ta może poprawiać liczbę i ruchliwość plemników oraz regulować poziom hormonów reprodukcyjnych, co może przekładać się to na zwiększenie ich zdolności do zapłodnienia komórki jajowej.
Żeń-szeń indyjski poleca się osobom, których celem jest redukcja masy ciała w połączeniu z aktywnością fizyczną. Korzeń ashwagandhy istotnie wspiera wydajność treningów, zwiększając efektywność i siłę wyjściową oraz poprzez zapobieganie rozkładowi tkanki mięśniowej.