Apteka z natury, bloczek tekstowy
Ostropest plamisty
Opis
Właściwości prozdrowotne ostropestu są znane i doceniane w medycynie ludowej, a jego dobroczynne działanie na wątrobę doceniane jest w medycynie już od wielu lat. Kluczową rolę odgrywa tutaj sylimaryna, której żółciopędne, hepatoprotekcyjne i hepatoregeneracyjne działanie wykorzystuje się w wielu preparatach farmaceutycznych. Dodatkowo ostropest plamisty doskonale sprawdza się w kosmetyce, jako środek działający pozytywnie na włosy, skórę i paznokcie.
Oprócz sylimaryny, ostropest w swoim składzie zawiera również:
- olejki eteryczne i gorycze, które wspomagają trawienie i działają spazmolitycznie,
- aminy - histaminę i tyraminę,
- witaminę E - naturalny przeciwutleniacz,
- olej jest bogaty w kwas linolenowy, oleinowy i palmitynowy, które wykazują silne działanie antyoksydacyjne i kardioprotekcyjne.
Więcej o właściwościach ostropestu plamistego poczytasz tutaj Kliknij
Jeśli chcesz zobaczyć przepisy z gramaturą produktów dostosowaną do Twoich potrzeb i diety zarejestruj się Możesz to zrobić zupełnie za darmo.
Przeciwwskazania
Ostropest plamisty charakteryzuje się dość dobrą tolerancją, a spożycie wysokich dawek mogło wiązać się jedynie z lekkim działaniem przeczyszczającym czy zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi.
Ze względu na bezpieczeństwo i zbyt małą ilość badań, ostropestu nie powinny spożywać:
- dzieci do 12. roku życia,
- kobiety w ciąży,
- kobiety karmiące piersią,
- osoby z alergią na rośliny z rodziny Asteraceae (rumianek, nagietek),
- pacjenci z niedrożnością kanalików żółciowych.
Pacjenci zażywający metronizadol lub indinavir powinni zachować szczególną ostrożność i odczekać 3-4 godziny od spożycia leku.
Zastosowanie
Ostropest plamisty jest znany głównie z dużej zawartości sylimaryny, która działa żółciopędnie, przeciwzapalnie, hepatoprotekcyjnie, odtruwająco na wątrobę.
Sylimaryna jest też doskonałym antyoksydantem - zwiększa ilość glutationu w wątrobie, zwalcza wolne rodniki oraz hamuje peroksydację lipidów.
Badania wskazują, że ostropest plamisty może w przyszłości być wykorzystywany jako lek na nowotwory żołądka.
Preparaty z ostropestu plamistego są polecane przy dolegliwościach ze strony przewodu pokarmowego - uczuciu zgagi, niestrawnościach, zaparciach i wzdęciach. Dodatkowo ułatwia trawienie.
Olej z ostropestu plamistego, dzięki dużej zawartości kwasu linolenowego, może hamować zmiany łuszczycowe, łagodzi stany zapalne, jest pomocny w leczeniu trądziku, sprzyja nawilżeniu i regeneracji naskórka. Ponadto sylimaryna chroni przed działaniem wolnych rodników, opóźniając proces starzenia się skóry.
Sylimaryna może łagodzić objawy insulinooporności, dzięki swojemu pozytywnemu działaniu na wątrobę.