Apteka z natury, bloczek tekstowy
Kawa
Opis
Kawa, czyli nasiona kawowca należą do rodziny Rubiaceae, natomiast wśród gatunków o znaczeniu handlowym wyróżnia się kawę arabika (Coffea Arabica) oraz robusta (Coffea Canephora). O ile ta pierwsza charakteryzuje się łagodnym smakiem,
między innymi ze względu na niższą zawartość kofeiny, o tyle druga posiada wyrazisty smak i zapach oraz wyższą zawartość kofeiny. Warto wspomnieć, że wokół kawy narosło wiele mitów, między innymi o jej rzekomej szkodliwości. A jest wręcz odwrotnie! Kawa jest zdrowym napojem, a picie jej w umiarkowanych ilościach ma wiele korzyści prozdrowotnych.
Kawa jest jednym z podstawowych produktów spożywczych dystrybuowanych na całym świecie, a powierzchnia jej upraw przekracza 10 mln hektarów. Do głównych producentów kawy zalicza się Brazylię, Kolumbię, Wietnam, Indonezję oraz Etiopię.
Więcej o kawie poczytasz tutaj Kliknij
Jeśli chcesz zobaczyć przedstawione poniżej przepisy z gramaturą produktów dostosowaną do Twoich potrzeb i diety zarejestruj się Możesz to zrobić zupełnie za darmo.
Przeciwwskazania
Nie ma jednoznacznych przeciwwskazań do spożywania umiarkowanych ilości kawy (3-4 filiżanki dziennie). Są jednak pewne stany fizjologiczne i chorobowe, przy których należy uważać na ilości kawy w diecie:
- choroby przewodu pokarmowego, tj. IBS (zespół jelita drażliwego), nieswoiste zapalenia jelit, choroba wrzodowa przewodu pokarmowego, refluks żołądkowo-przełykowy,
- migreny,
- ciąża i karmienie piersią (ograniczenie do 200 mg kofeiny dziennie),
- u kobiet spożywających duże ilości (8 filiżanek) kawy w ciągu dnia zwraca się uwagę na wzrost ryzyka występowania złamań kości (o 14%).
Zastosowanie
Umiarkowane spożycie kawy (3-4 filiżanki) zmniejsza ryzyko epizodu sercowo naczyniowego, w tym zawału mięśnia sercowego. Prosty przepis z kawą: Kawa parzona z cynamonem i czekoladą. Do szklanki wsyp porcję kawy (do smaku, tak jak lubisz) i cynamon, zalej wrzątkiem, zaparz. Napar podawaj z kawałkiem czekolady. Jeśli potrzebujesz, możesz osłodzić kawę erytrytolem. Na zdrowie i smacznego.
Spożywanie co najmniej 1 filiżanki kawy na dobę zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę (o 11%). Przykładowy przepis z kawą: Kawa parzona z imbirem i czekoladą. Do szklanki wsyp porcję kawy (do smaku, tak jak lubisz) i sproszkowany imbir, zalej wrzątkiem, zaparz. Napar podawaj z kawałkiem czekolady. Jeśli potrzebujesz, możesz osłodzić kawę erytrytolem. Smacznego!
Umiarkowane spożycie kawy (czystej, czarnej i niesłodzonej kawy) może mieć korzystny wpływ na stosunek masy ciała do wzrostu (BMI). Szybki przepis z kawą: Kawa parzona z czekoladą. Do szklanki wsyp porcję kawę (do smaku, tak jak lubisz) i zalej wrzątkiem, zaparz. Napar podawaj z kawałkiem czekolady. Jeśli potrzebujesz, możesz osłodzić kawę erytrytolem.
Spożywanie kawy może zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwory poprzez zmniejszenie zmian w uszkodzonym stresem oksydacyjnym DNA. Przykładowy przepis z kawą: Caffé latte z czekoladą. Do szklanki wlej gorącą kawę a następnie spienione mleko. Podawaj z kawałkiem czekolady. Jeśli potrzebujesz, możesz osłodzić kawę erytrytolem. Smacznego :)
Wypicie już 3 filiżanek kawy zmniejsza ryzyko zachorowania o 25%. Wiosenny przepis z kawą: Cappuccino z truskawkami. Do filiżanki wlej gorącą kawę, a następnie spienione mleko. Podawaj z owocami. Jeśli potrzebujesz, możesz osłodzić kawę erytrytolem. Smacznego! :)