Olej z czarnuszki siewnej

Opis

Olej z czarnuszki tłoczony jest z ziaren Czarnuszki siewnej (Nigella sativa L.) potocznie nazywanej też: kminem czarnym, kminkiem egipskim, czarnuchą, kąkolnicą, kolendrą siewną. Olej tłoczony na zimno ma wiele zastosowań, zarówno kulinarnych, jak i zdrowotnych. Jego smak jest intensywny, gorzki i dosyć gryzący. Warto go stosować w codziennej diecie przez wzgląd na zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych, fosfolipidów, fitosteroli, saponin i flawonoidów. Zawiera także witaminy i składniki mineralne.

Właściwości zdrowotne czarnuszki znane były już w starożytności, najwcześniejsze opisy znajdujemy w Starym Testamencie, wspomina o niej Hipokrates, Pliniusz, Galen, Avicenna, Dioskorydes. Czarnuszka siewna stosowana była w lecznictwie ludowym, znana była polskim zielarzom - Marcinowi z Urzędowa, Syreniuszowi czy księdzu Klukowi.

Więcej o oleju z czarnuszki poczytasz tutaj (KLIKNIJ).

Przeciwwskazania

Olej z czarnuszki nie jest zalecany:

  • przy nadczynności tarczycy,
  • w czasie ciąży,
  • podczas karmienia piersią,
  • osobom z ostrymi stanami zapalnymi przewodu pokarmowego.

Nie przekraczaj dawki 10 g dziennie.

Zastosowanie

wspomagająco przy infekcjach

Olej z czarnuszki wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, skraca czas infekcji oraz wspiera odporność. Stosuj codziennie olej z czarnuszki, nie przekraczając dawki 10 g dziennie.

wspomaga funkcjonowanie tarczycy

Wykazuje obniżenie poziomu TSH oraz podniesienie fT3, dlatego też zaleca się olej z czarnuszki osobom z Hashimoto oraz niedoczynnością tarczycy. Stosuj codziennie olej z czarnuszki, nie przekraczając dawki 10 g dziennie.

ułatwia trawienie

Może działać korzystnie w czasie niestrawności. Stosuj codziennie olej z czarnuszki, nie przekraczając dawki 10 g dziennie.

wpływa pozytywnie na kondycję włosów, skóry i paznokci

Olej z czarnuszki może poprawić wygląd i kondycję włosów, skóry i paznokci poprzez zabieg olejowania włosów oraz spożywanie doustne. Stosuj codziennie olej z czarnuszki, nie przekraczając dawki 10 g dziennie.

przyspiesza proces gojenia się ran

Działa antybakteryjnie - smaruj zranione miejsce olejem z czarnuszki, aby przyspieszyć proces gojenia się rany.


Regionalia BR

gotowe i zdrowe BR

Apteka z natury BR