Apteka z natury, bloczek tekstowy
Zakwas buraczany
Opis
Wielu z nas pamięta wielki słoik z plastrami buraka, który stał na kuchennym parapecie lub szafce. Kiedy tylko zaczynaliśmy pociągać nosem, mama lub babcia nalewały szklankę czerwonego napoju i kazały pić „na wzmocnienie”. Okazuje się, że dużo miały w tym racji – zakwas z buraka (nie mylić z sokiem z buraka) to ogrom cennych witamin i składników mineralnych, które mogą wspomóc organizm w walce z infekcją.
Zakwas buraczany ma zaledwie 12 kcal w 100 g produktu. Dodatkowo jest źródłem cynku, potasu, manganu i kwasu foliowego.
Przepis na zakwas z buraków i więcej informacji o jego właściwościach znajdziesz tutaj Kliknij
Przeciwwskazania
Zakwas buraczany jest przeciwwskazany dla osób:
- z dną moczanową (może nasilać objawy podagry, aczkolwiek zgodnie z aktualnym stanem wiedzy produkty pochodzenia roślinnego nie zwiększają znacząco ilości kwasu moczowego w surowicy krwi, w porównaniu do produktów odzwierzęcych),
- z kamicą nerkową (ze względu na dużą zawartość szczawianów oraz potasu w burakach).
Szczególną ostrożność powinny zachować osoby:
- z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej (proces fermentacji obniża ilość cukrów prostych w produktach, jednakże warto tutaj zachować rozwagę),
- w trakcie poważnych chorób, w których organizm może być już wyniszczony (picie dużych ilości zakwasu buraczanego może powodować biegunki).
Zastosowanie
Dzięki obecności tlenku azotu, zakwas buraczany obniża ciśnienie tętnicze krwi poprzez rozluźnienie naczyń krwionośnych. Zaleca się picie ok. pół szklanki zakwasu buraczanego codziennie.
Barwnik z buraków - betanina - ma potencjalne właściwości zapobiegające nowotworom (piersi, prostaty, płuc oraz skóry) oraz zwalcza stany zapalne, chroniąc komórki przed stresem oksydacyjnym. Zaleca się picie ok. pół szklanki zakwasu z buraków codziennie.
Badania wykazały, że zakwas z buraka zmniejsza ryzyko chorób serca oraz zawału mięśnia sercowego. Zaleca się picie ok. pół szklanki zakwasu buraczanego codziennie.
Zakwas z buraka to przede wszystkim źródło probiotyków - "dobrych" bakterii, które znacząco wpływają na prawidłową pracę jelit, poprawiając ich perystaltykę i zapobiegając biegunkom/zaparciom. Można także pić zakwas buraczany po zastosowanej antybiotykoterapii. Zaleca się picie ok. pół szklanki zakwasu buraczanego codziennie.
Warto włączyć zakwas buraczany do codziennego jadłospisu w czasie zwiększonej podatności na infekcje (okres jesienno-zimowy). Zaleca się picie ok. pół szklanki zakwasu buraczanego codziennie.