Apteka z natury, bloczek tekstowy
Ocet jabłkowy
Opis
Ocet jabłkowy to produkt, który zdecydowanie warto mieć w swojej kuchni. Dodaje on nie tylko ciekawy smak potrawom, ale również ocet jabłkowy jest bogactwem związków działających prozdrowotnie na nasz organizm. Przede wszystkim ocet ten to świetne źródło enzymów, aminokwasów, pektyn, związków polifenolowych, witamin z grupy B, kwasu foliowego, beta-karotenu, witaminy C, a także fosforu, potasu, sodu, wapnia, magnezu czy żelaza. Dodatkowo ocet jabłkowy zawiera probiotyczne bakterie, które regulują pracę jelit oraz wpływają pozytywnie na odporność.
Ocet jabłkowy koniecznie trzeba mieć w kuchni, ponieważ sprawdzi się on również jako... ekologiczny środek do sprzątania, pułapka na muszki owocówki czy środek do czyszczenia szczoteczek do zębów.
Więcej o occie jabłkowym poczytasz tutaj Kliknij
Jeśli chcesz zobaczyć przepisy z gramaturą produktów dostosowaną do Twoich potrzeb i diety zarejestruj się Możesz to zrobić zupełnie za darmo.
Przeciwwskazania
Ocet jabłkowy nie powinny spożywać osoby, które:
- borykają się z chorobami przewodu pokarmowego,
- mają problemy z wątrobą,
- mają skłonność do zgagi.
Ocet jabłkowy nie jest również produktem, który możemy spożywać w nieograniczonej ilości. Zbyt duża ilość octu w codziennych posiłkach może powodować:
- bóle brzucha,
- uszkodzenie szkliwa,
- hipoglikemię,
- zgagę.
W codziennym jadłospisie powinny go ograniczać także kobiety w ciąży oraz seniorzy.
Zastosowanie
Ocet jabłkowy hamuje po posiłkowy wzrost glukozy we krwi oraz reguluje metabolizm węglowodanów, przyczyniając się do wyrównania poziomu glukozy we krwi. Poprawia również insulinowrażliwość tkanek. Przykładowy przepis z wykorzystaniem octu jabłkowego: przygotuj ocet jabłkowy 8g, sok pomidorowy 88g, erytrytol 2g, łuskane nasiona słonecznika 22 g, świeże liście bazylii 3g. Wymieszaj wszystkie składniki i wypij na zdrowie :) Super przekąska.
Ocet jabłkowy jest źródłem związków polifenolowych i witaminy C, które wykazują działanie antyoksydacyjne.
Ocet jabłkowy jest źródłem związków polifenolowych i witaminy C, które wykazują działanie antyoksydacyjne. Przykładowy przepis z wykorzystaniem octu jabłkowego na pyszny polski chłodnik: do naczynia wlej jogurt grecki 240g, dolej sok z buraków 112g, ocet jabłkowy 11g, erytrytol 8g, sól, pieprz do smaku i wymieszaj. Następnie dodaj warzywa starte na tarce o grubych oczkach, świeżego ogórka 64g i rzodkiewkę 48g. Pamiętaj jeszcze o posiekanym szczypiorku 24g i koperku 5g, wszystko razem dokładnie wymieszaj. Podaj schłodzony z jajkiem na twardo 90g i opieczonym tostem 48g. Smacznego! :) Pyszny i zdrowy obiad!
Dzięki dużej zawartości pektyn, ocet jabłkowy może wykazywać działanie obniżające stężenie cholesterolu LDL ("złego cholesterolu") we krwi.
Ocet jabłkowy świetnie sprawdzi się jako "odkażacz" do szczoteczek do zębów - świetnie likwiduje bakterie, które są siedliskiem bakterii.
Pektyny, obecne w occie jabłkowym, wspomagają pracę jelit, zapobiegając zaparciom. Dodatkowo jest on doskonałym źródłem probiotyków. Podpowiadamy pomysł na wykorzystanie octu jabłkowy w przepisie na kolację: zrób sos z octu jabłkowego 10g, miodu pszczelego 8g, drob no posiekanego imbiru 2g, czosnku przeciśniętego przez praskę 2g i oliwy 2 g. Dressing dokładnie wymieszaj żeby składniki się połączyły i dodaj pomidora pokrojonego w ósemki 120g, całość dopraw solą. Posmaruj chlebek, najlepiej żytni pełnoziarnisty 68 g masłem 6g i połóż na kanapce plasterki szynki z kurczaka 50g, Do picia przyszykuj herbatę lub wodę. Szybko, smacznie i zdrowo :)
Badania wykazały, że ocet jabłkowy wykazuje działanie przeciwbakteryjne - szczególnie w stosunku do bakterii E.coli i S. aureus.
Ze względu na dużą zawartość probiotyków, ocet jabłkowy może działać wspomagająco przy infekcjach.