Apteka z natury, bloczek tekstowy
Rzeżucha ogrodowa
Opis
Rzeżucha (pieprzyca siewna, Lepidium sativum) to roślina, która należy do rodziny kapustowatych. Jest niezwykle popularna jako ozdoba wielkanocnego stołu Jednakże warto docenić także jej pieprzny, pikantny smak oraz zapach i na stałe włączyć ją do codziennego menu. Z łatwością można ją wyhodować w domowych warunkach.
Rzeżucha doskonałe źródło witaminy C, K, beta-karotenu i kwasu foliowego. Wyróżnia się ona także zawartością takich składników mineralnych, jak wapń, mangan, magnez, cynk i selen. Dodatkowo, jako warzywo, dostarcza naprawdę niewielką ilość energii oraz jest źródłem błonnika pokarmowego. W medycynie ludowej była wykorzystywana jako środek leczniczy na owrzodzenia jamy ustnej czy pasożyty. Ciekawostką jest również to, że rzeżucha może być wykorzystana jako... naturalny afrodyzjak.
Więcej o właściwościach odżywczych pieprzycy siewnej poczytasz tutaj Kliknij
Jeśli chcesz zobaczyć przepisy z gramaturą produktów dostosowaną do Twoich potrzeb i diety zarejestruj się Możesz to zrobić zupełnie za darmo.
Przeciwwskazania
Rzeżuchy nie zaleca się:
- osobom z chorobami zapalnymi jelit,
- osobom z wrzodami żołądka,
- osobom z chorobami nerek, ze względu na jej silne działanie moczopędne.
Zastosowanie
Siarka, pierwiastek obecny w rzeżusze, jest wykorzystywany w leczeniu trądziku, łojotoku czy stanów zapalnych skóry. Dodatkowo kiełki rzeżuchy działają wybielająco, dlatego też nadają się jako naturalny środek do przemywania twarzy dla osób z bliznami potrądzikowymi czy piegami (jeśli chcemy je wybielić).
Sok z rzeżuchy jest często wykorzystywany jako środek wzmacniający włosy oraz zapobiegający ich wypadaniu. Można go stosować jako wcierkę, a regularne używanie pobudzi cebulki włosów do wzrostu i poprawi ich kondycję.
Nasiona rzeżuchy, w połączeniu z miodem, wykazują działanie wykrztuśne i mogą być pomocne w leczeniu niektórych chorób układu oddechowego, takich jak astma, przeziębienie czy kaszel.
Rzeżuchę zaleca się także osobom z chorobami układu krążenia - dzięki zawartym w niej izotiocyjanianom oraz witaminie C, które uszczelniają naczynia krwionośne.
Rzeżucha to doskonałe źródło witaminy C (69 mg/100 g produktu) oraz beta-karotenu (4150 ug/100 g produktu), które zalicza się do silnych antyoksydantów. Są one "wymiataczami" wolnych rodników, a co za tym idzie - chronią przed przedwczesnym starzeniem się skóry.
Pieprzyca siewna będzie wykazywała także właściwości przeciwnowotworowe, a wszystko to dzięki zawartym w niej izotiocyjanianom i antyoksydantom.