Apteka z natury, bloczek tekstowy

Apteka z natury to wyciągi z ziół, napary, herbaty czy maści z naturalnych składników. To dary, które daje nam przyroda, a człowiek wykorzystuje do tworzenia leków, suplementów i kosmetyków wspomagających zdrowie i urodę. Niektóre leczą, inne z kolei - wspierają terapię i poprawiają samopoczucie. Wszystkie stanowią wyjątkowe dobro natury.

Ziołolecznictwo to połączenie fitoterapii i fitofarmakologii, czyli jest to metoda leczenia substancjami występującymi w roślinach, polegająca na uzdrawianiu za pomocą naturalnych leków, bez narażania nas na dodatkowe chemiczne środki stosowane w wyrobach koncernów farmaceutycznych. Fitoterapia, podobnie jak medycyna tradycyjna, polega na leczeniu przy pomocy ziół i ich składników aktywnych, z tą różnicą, że posiada podłoże naukowe, w postaci potwierdzonych wyników badań i testów. Medycyna naturalna jednak nie ustępuje w swej wiarygodności ziołolecznictwu, w głównej mierze poprzez działanie potwierdzone wielowiekową tradycją. Znamy recepty na preparaty lecznicze, organiczne kosmetyki przekazywane z pokolenia na pokolenie. Są rodziny, w których z matki na córkę przechodziła wiedza o tajemnej mocy apteki z natury, w postaci wyboru odpowiednich ziół i ich połączeń czy korzystaniu z naturalnych antybiotyków lub domowych kosmetyków. Co więcej, to ona jest inspiracją do prowadzonych badań w kierunku fitofarmakologii.

Ziołowa apteka wspomaga nasze zdrowie i urodę. Dzięki odpowiedniemu doborowi składników pochodzenia roślinnego możemy komponować mieszanki, z których dalej tworzymy wyroby, takie jak naturalne kosmetyki i preparaty lecznicze, mieszanki ziołowe, kremy w 100% naturalne, napary, leki. Dzięki szerokiej gamie roślin mamy niemalże nieograniczone możliwości tworzenia produktów i dopasowywania ich do naszych potrzeb. Naukowcy cały czas odkrywają nowe substancje czynne i korzystne dla ludzi zastosowania fitoterapeutyczne. 

Co jeść dla zdrowia? Czy pożywienie może leczyć?

Właściwości terapeutyczne ziół są powszechnie znane, a skojarzenia z lekarstwami dosyć oczywiste. Często jednak zapominamy, że używane w naszych kuchniach zioła mają również właściwości lecznicze. To nie tylko smak, aromat, ale i zdrowie na talerzu. Jedzenie może leczyć poprzez produkty używane w codziennym jadłospisie i dotyczy to ziół i wszystkich pozostałych produktów spożywczych. Umiejętne łączenie składników żywieniowych w przepisach może korzystnie wpływać na organizm, działając profilaktycznie i leczniczo, np:
- przeciwzapalnie,
- przeciwbakteryjnie,
- regenerująco,
- nawilżająco,
- antyutleniająco,
- detoksykacyjnie,
- uspokajająco,
- wspomagająco na odchudzanie,
- antyseptycznie itp.

Więcej informacji o prozdrowotnych właściwościach produktów znajdziesz wykorzystując filtr  Zastosowanie  w Aptece z natury.

Kąpiele Kleopatry w mleku kozim - moc naturalnych kosmetyków

Produkty naturalne od wieków wspierają kobiety i mężczyzn w dbałości o swoją urodę. Tworzone z nich kremy, odżywki, maski to kosmetyki ekologiczne pozbawione chemicznych, szkodliwych składników. Kosmetyki przemysłowe, produkowane na masową skalę często są przepełnione zapychającymi SLSami, parabenami czy sztucznymi barwnikami. Dają one szybki, aczkolwiek krótki efekt. Zdarza się nawet, że pojawiają się niepożądane skutki uboczne w postaci alergii, trądzików, przesuszeń, zaburzeń barwy skóry. 

Wymagane środki ostrożności przy leczeniu ziołami

Naturalne pochodzenie leków roślinnych nie obciąża tak bardzo naszego organizmu, tak jak w przypadku ich zamienników pochodzenia chemicznego. Niemniej jednak należy pamiętać o tym, że naturalne leki i preparaty mają często bardzo silne działanie. W związku z tym nie wolno bagatelizować roślinnego pochodzenia i stosować się do zaleceń, w tym odpowiednio je dawkować. Często zdarza się, że pomagamy sobie, zażywając leki pochodzenia naturalnego, jednak nie zważamy na odpowiednie dawkowanie czy łączenie produktów. Konsekwencje takiego postępowania mogą być bardzo szkodliwe dla organizmu. Co więcej, istotna jest znajomość powiązań produktów. Niektóre z nich bowiem nie mogą być ze sobą łączone, ponieważ ich działanie może się wzajemnie nasilać bądź przeciwnie – osłabiać. Dlatego więc, pomimo że naturalne preparaty na wzmocnienie organizmu mogą brzmieć jak rozwiązanie wielu problemów, należy podejść do ich zażywania bardzo poważnie i konsultować zastosowanie z lekarzem. Pamiętajmy, że preparaty roślinne są zarówno skutecznym lekarstwem, jak i trucizną. 

Witamina C

Opis

Witamina C, zwana także kwasem askrobinowym, jest niezwykle ważną witaminą, która spełnia wiele funkcji w naszym organizmie. Występuje ona w różnych formach, ale aktywność biologiczną wykazują jedynie dwa z nich: kwas L-askrobinowy oraz kwas dehydroaskorbinowy. Należy ona do grupy witamin rozpuszczalnych w wodzie.

Warto wspomnieć, że witamina C została pierwszy raz wyizolowana w czystej, krystalicznej postaci niemal 100 lat temu - w 1932 roku. Nazwa "kwas askorbinowy" wzięła się stąd, iż niedobór lub brak tej witaminy wiąże się z rozwojem ciężkiej choroby - gnilca (łac. scorbutus).

Więcej o witaminie C poczytasz tutaj Kliknij 

Jeśli chcesz zobaczyć przepisy z gramaturą produktów dostosowaną do Twoich potrzeb i diety zarejestruj się Możesz to zrobić zupełnie za darmo.

Przeciwwskazania

Preparaty z witaminą C mogą obniżać efektywność niektórych leków. Nie powinno się jej łączyć z:

  • antybiotykami aminoglikozydowymi (m. in. amikacyną i gentamycyną),
  • pochodnymi fenotiazyny (leki przeciwpsychotyczne i przeciwuczuleniowe).

Dodatkowo nadmierna ilość witaminy C może wpływać na skuteczność antykoncepcji hormonalnej. Wysokie dawki kwasu askrobinowego mogą zwiększać stężenie estrogenów w surowicy krwi, a w konsekwencji nasilać skutki uboczne. Z kolei nagłe zmniejszenie podaży tej witaminy, może doprowadzić do zmniejszenia się poziomu estrogenów i w rezultacie obniża się skuteczność działania tabletek antykoncepcyjnych.

Witaminę C bardzo trudno jest przedawkować, ponieważ jej nadmiar jest usuwany z moczem. Jednakże podawanie wysokich dawek przez dłuższy czas może powodować pewne dolegliwości:

  • zaburzenia żołądkowo-jelitowe,
  • bóle brzucha,
  • nudności i wymioty,
  • biegunkę,
  • wysypkę skórną,
  • powstawanie kamieni nerkowych.

Zastosowanie

Witamina C w proszku, reVito

Zobacz
antyoksydacyjne

Witamina C jest jednym z najsilniejszych antyoksydantów. Odpowiada za neutralizację wolnych rodników oraz spowolnienie procesów starzenia się. Łatwy przepis z papryką świeżą, doskonałym źródłem witaminy C: Sałatka z papryki, sera feta i bazylii. Paprykę pokrojoną w kostkę wymieszaj z oliwą, na wierzchu ułóż plaster sera feta, posyp przyprawami i liśćmi bazylii. Sałatkę podaj z opieczonym tostem. Do picia przyszykuj wodę lub herbatę. Smacznego

wspomagająco przy infekcjach

Kwas askorbinowy zaleca się przyjmować przed infekcją, dzięki czemu skrócimy czas infekcji zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. W przeciwnym wypadku suplementacja witaminą C nie łagodzi objawów przeziębienia. Łatwy przepis z warzywami i owocami, doskonałym źródłem witaminy C: Smoothie :) Przygotuj selera naciowego, natkę pietruszki, gruszkę bez nasion, obranego ze skórki banana i pomarańczę. Wszystkie składniki umieść w naczyniu miksera dodaj wodę i dokładnie zmiksuj aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Smacznego!

poprawia wygląd skóry

Witamina C odgrywa szczególnie ważną rolę w kosmetyce: ujędrnia skórę, rozjaśnia jej koloryt oraz chroni przed wolnymi rodnikami. Zaleca się stosowanie kosmetyków również latem - kwas askrobinowy będzie chronił przed szkodliwym promieniowaniem UV.

przyspiesza proces gojenia się ran

Witamina C stanowi niezwykle ważny element w procesie gojenia się ran.

wzmacnia kości i stawy

Kwas askorbinowy bierze udział w syntezie kolagenu (niezbędnego składniku chrząstek stawowych) oraz w formowaniu i wydzielaniu osseiny (składnika budulcowego kości), zapobiegając odwapnieniu kości.

wpływa pozytywnie na układ krwionośny

Witamina C jest odpowiedzialna za uszczelnianie naczyń krwionośnych, dlatego zaleca się ją przy krwawieniach z dziąseł lub nadmiernym tworzeniu się siniaków.

zalecany osobom z niedokrwistością z niedoboru żelaza

Wchłanianie żelaza jest uzależnione od ilości witaminy C.

obniża ciśnienie tętnicze krwi

Witamina C stanowi bardzo ważny element w regulacji ciśnienia tętniczego krwi.


Regionalia BR

gotowe i zdrowe BR

Apteka z natury BR