Apteka z natury, bloczek tekstowy

Apteka z natury to wyciągi z ziół, napary, herbaty czy maści z naturalnych składników. To dary, które daje nam przyroda, a człowiek wykorzystuje do tworzenia leków, suplementów i kosmetyków wspomagających zdrowie i urodę. Niektóre leczą, inne z kolei - wspierają terapię i poprawiają samopoczucie. Wszystkie stanowią wyjątkowe dobro natury.

Ziołolecznictwo to połączenie fitoterapii i fitofarmakologii, czyli jest to metoda leczenia substancjami występującymi w roślinach, polegająca na uzdrawianiu za pomocą naturalnych leków, bez narażania nas na dodatkowe chemiczne środki stosowane w wyrobach koncernów farmaceutycznych. Fitoterapia, podobnie jak medycyna tradycyjna, polega na leczeniu przy pomocy ziół i ich składników aktywnych, z tą różnicą, że posiada podłoże naukowe, w postaci potwierdzonych wyników badań i testów. Medycyna naturalna jednak nie ustępuje w swej wiarygodności ziołolecznictwu, w głównej mierze poprzez działanie potwierdzone wielowiekową tradycją. Znamy recepty na preparaty lecznicze, organiczne kosmetyki przekazywane z pokolenia na pokolenie. Są rodziny, w których z matki na córkę przechodziła wiedza o tajemnej mocy apteki z natury, w postaci wyboru odpowiednich ziół i ich połączeń czy korzystaniu z naturalnych antybiotyków lub domowych kosmetyków. Co więcej, to ona jest inspiracją do prowadzonych badań w kierunku fitofarmakologii.

Ziołowa apteka wspomaga nasze zdrowie i urodę. Dzięki odpowiedniemu doborowi składników pochodzenia roślinnego możemy komponować mieszanki, z których dalej tworzymy wyroby, takie jak naturalne kosmetyki i preparaty lecznicze, mieszanki ziołowe, kremy w 100% naturalne, napary, leki. Dzięki szerokiej gamie roślin mamy niemalże nieograniczone możliwości tworzenia produktów i dopasowywania ich do naszych potrzeb. Naukowcy cały czas odkrywają nowe substancje czynne i korzystne dla ludzi zastosowania fitoterapeutyczne. 

Co jeść dla zdrowia? Czy pożywienie może leczyć?

Właściwości terapeutyczne ziół są powszechnie znane, a skojarzenia z lekarstwami dosyć oczywiste. Często jednak zapominamy, że używane w naszych kuchniach zioła mają również właściwości lecznicze. To nie tylko smak, aromat, ale i zdrowie na talerzu. Jedzenie może leczyć poprzez produkty używane w codziennym jadłospisie i dotyczy to ziół i wszystkich pozostałych produktów spożywczych. Umiejętne łączenie składników żywieniowych w przepisach może korzystnie wpływać na organizm, działając profilaktycznie i leczniczo, np:
- przeciwzapalnie,
- przeciwbakteryjnie,
- regenerująco,
- nawilżająco,
- antyutleniająco,
- detoksykacyjnie,
- uspokajająco,
- wspomagająco na odchudzanie,
- antyseptycznie itp.

Więcej informacji o prozdrowotnych właściwościach produktów znajdziesz wykorzystując filtr  Zastosowanie  w Aptece z natury.

Kąpiele Kleopatry w mleku kozim - moc naturalnych kosmetyków

Produkty naturalne od wieków wspierają kobiety i mężczyzn w dbałości o swoją urodę. Tworzone z nich kremy, odżywki, maski to kosmetyki ekologiczne pozbawione chemicznych, szkodliwych składników. Kosmetyki przemysłowe, produkowane na masową skalę często są przepełnione zapychającymi SLSami, parabenami czy sztucznymi barwnikami. Dają one szybki, aczkolwiek krótki efekt. Zdarza się nawet, że pojawiają się niepożądane skutki uboczne w postaci alergii, trądzików, przesuszeń, zaburzeń barwy skóry. 

Wymagane środki ostrożności przy leczeniu ziołami

Naturalne pochodzenie leków roślinnych nie obciąża tak bardzo naszego organizmu, tak jak w przypadku ich zamienników pochodzenia chemicznego. Niemniej jednak należy pamiętać o tym, że naturalne leki i preparaty mają często bardzo silne działanie. W związku z tym nie wolno bagatelizować roślinnego pochodzenia i stosować się do zaleceń, w tym odpowiednio je dawkować. Często zdarza się, że pomagamy sobie, zażywając leki pochodzenia naturalnego, jednak nie zważamy na odpowiednie dawkowanie czy łączenie produktów. Konsekwencje takiego postępowania mogą być bardzo szkodliwe dla organizmu. Co więcej, istotna jest znajomość powiązań produktów. Niektóre z nich bowiem nie mogą być ze sobą łączone, ponieważ ich działanie może się wzajemnie nasilać bądź przeciwnie – osłabiać. Dlatego więc, pomimo że naturalne preparaty na wzmocnienie organizmu mogą brzmieć jak rozwiązanie wielu problemów, należy podejść do ich zażywania bardzo poważnie i konsultować zastosowanie z lekarzem. Pamiętajmy, że preparaty roślinne są zarówno skutecznym lekarstwem, jak i trucizną. 

Probiotyki

Opis

Termin "pro bios" pochodzi z języka greckiego i oznacza "dla życia". Pierwszy raz tego określenia użyto w 1965 roku wobec substancji wytwarzanych przez mikroorganizmy, które symulują wzrost człowieka i zwierząt. Dopiero w 1989 roku Roy Fuller zaktualizował definicję probiotyków jako: "żywe mikrobiologiczne dodatki żywieniowe".

W 2002 roku WHO (ang. World Health Organization - Światowa Organizacja Zdrowia) i FAO (ang. Food and Agriculture Organization - Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa) zdefiniowała probiotyki jako żywe organizmy, które podawane w odpowiednich ilościach wykazują korzystne działanie zdrowotne. Wśród nich wymienia się bakterie produkujące kwas mlekowy z rodzaju LactobacillusBifidobacterium., ale do probiotyków zaliczamy również drożdżaki Saccharomyces boulardii.

Do głównych funkcji probiotyków w diecie człowieka należą: ochrona przed patogenami, pozytywny wpływ na pasaż jelitowy, wytwarzanie krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych, utrzymanie prawidłowej mikrobioty, konkurencja z drobnoustrojami chorobotwórczymi.

Produkty fermentowane to najlepsze źródło naturalnych probiotyków w diecie. Szczepami probiotycznymi są głównie bakterie kwasu mlekowego, które przekształcają obecne w produktach spożywczych cukry w kwas mlekowy i produkty uboczne. Źródłem naturalnych probiotyków w jedzeniu są: fermentowane napoje mleczne (jogurt, kefiry, maślanki, mleko acidofilne) i kiszonki np. ogórki lub kapusta. Dodatkowo występują także w postaci suplementów diety.

Więcej o probiotykach poczytasz tutaj Kliknij

Jeśli chcesz zobaczyć przedstawione poniżej przepisy z gramaturą produktów dostosowaną do Twoich potrzeb i diety zarejestruj się Możesz to zrobić zupełnie za darmo.

Przeciwwskazania

Nie istnieją ścisłe przeciwwskazania do stosowania probiotyków naturalnych. W pewnych przypadkach zaleca się zachowanie ostrożności podczas suplementacji i kontakt ze specjalistą:

  • u osób leczonych lekami immunosupresyjnymi,
  • osoby podczas leczenia nowotworowego,
  • chorzy na ostre zapalenie trzustki,
  • pacjenci z zespołem jelita krótkiego.

Zastosowanie

polecany w chorobach przewodu pokarmowego

Zaleca się stosowanie probiotyków w ostrej biegunce u dzieci oraz w celu zapobiegania biegunce poantybiotykowej. Dodatkowo probiotyki naturalne obecne w diecie mogą zmniejszać skutki uboczne zażywania antybiotyków przy zakażeniu Helicobacter pylori. Przykładowy przepis na śniadanie z probiotykami: "Pieczywo posmaruj masłem, nałóż plasterki szynki z kurczaka, ogórka kiszonego posyp przyprawami."

wpływa na prawidłową pracę jelit

Probiotyki naturalne korzystnie wpływają na pasaż jelitowy i zwiększają pozytywną mikroflorę jelitową. Przykładowy przepis na przekąskę probiotyczną: "Gruszkę obierz, pozbądź się gniazd nasiennych i pokrój w kostkę. Wymieszaj z jogurtem."

zalecany osobom z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego

Zaleca się rozważenie stosowania probiotykoterapii u osób w wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego. Przepis na kiszone rzodkiewki: "Zagotuj wodę z solą, cukrem i gorczycą. W słoju ułóż rzodkiewki, dodaj chrzan, czosnek, baldachy kopru z nasionami i łodygami. Całość zalej przestygniętą zalewą. Rzodkiewki powinny być dobre po 48-72 godzinach."

zalecany osobom z zespołem jelita drażliwego

Zaleca się rozważenie stosowania probiotykoterapii u osób z zespołem jelita drażliwego. Przykładowy przepis na kolację z probiotykami: "Ogórka kiszonego pokrój w drobną kostkę, dodaj do serka ziarnistego. Serek zjedz z pieczywem."


Regionalia BR

gotowe i zdrowe BR

Apteka z natury BR