Probiotyki

Opis

Termin "pro bios" pochodzi z języka greckiego i oznacza "dla życia". Pierwszy raz tego określenia użyto w 1965 roku wobec substancji wytwarzanych przez mikroorganizmy, które symulują wzrost człowieka i zwierząt. Dopiero w 1989 roku Roy Fuller zaktualizował definicję probiotyków jako: "żywe mikrobiologiczne dodatki żywieniowe".

W 2002 roku WHO (ang. World Health Organization - Światowa Organizacja Zdrowia) i FAO (ang. Food and Agriculture Organization - Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa) zdefiniowała probiotyki jako żywe organizmy, które podawane w odpowiednich ilościach wykazują korzystne działanie zdrowotne. Wśród nich wymienia się bakterie produkujące kwas mlekowy z rodzaju LactobacillusBifidobacterium., ale do probiotyków zaliczamy również drożdżaki Saccharomyces boulardii.

Do głównych funkcji probiotyków w diecie człowieka należą: ochrona przed patogenami, pozytywny wpływ na pasaż jelitowy, wytwarzanie krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych, utrzymanie prawidłowej mikrobioty, konkurencja z drobnoustrojami chorobotwórczymi.

Produkty fermentowane to najlepsze źródło naturalnych probiotyków w diecie. Szczepami probiotycznymi są głównie bakterie kwasu mlekowego, które przekształcają obecne w produktach spożywczych cukry w kwas mlekowy i produkty uboczne. Źródłem naturalnych probiotyków w jedzeniu są: fermentowane napoje mleczne (jogurt, kefiry, maślanki, mleko acidofilne) i kiszonki np. ogórki lub kapusta. Dodatkowo występują także w postaci suplementów diety.

Więcej o probiotykach poczytasz tutaj (KLIKNIJ).

Przeciwwskazania

Nie istnieją ścisłe przeciwwskazania do stosowania probiotyków naturalnych. W pewnych przypadkach zaleca się zachowanie ostrożności podczas suplementacji i kontakt ze specjalistą:

  • u osób leczonych lekami immunosupresyjnymi,
  • osoby podczas leczenia nowotworowego,
  • chorzy na ostre zapalenie trzustki,
  • pacjenci z zespołem jelita krótkiego.

Zastosowanie

polecany w chorobach przewodu pokarmowego

Zaleca się stosowanie probiotyków w ostrej biegunce u dzieci oraz w celu zapobiegania biegunce poantybiotykowej. Dodatkowo probiotyki naturalne obecne w diecie mogą zmniejszać skutki uboczne zażywania antybiotyków przy zakażeniu Helicobacter pylori. Przykładowy przepis: Pieczywo posmaruj tłuszczem, nałóż plasterki szynki z kurczaka, ogórka kiszonego posyp przyprawami.

Esencja probiotyczna , ProBiotics

Zobacz
wpływa na prawidłową pracę jelit

Probiotyki naturalne korzystnie wpływają na pasaż jelitowy i zwiększają pozytywną mikroflorę jelitową. Przykładowy przepis: gruszkę obierz, pozbądź się gniazd nasiennych i pokrój w kostkę. Wymieszaj z jogurtem.

zalecany osobom z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego

Zaleca się rozważenie stosowania probiotykoterapii u osób w wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego. Przykładowy przepis: Zagotuj wodę z solą, cukrem i gorczycą. W słoju ułóż rzodkiewki, dodaj chrzan, czosnek, baldachy kopru z nasionami i łodygami. Całość zalej przestygniętą zalewą. Rzodkiewki powinny być dobre po 48-72 godzinach.

zalecany osobom z zespołem jelita drażliwego

Zaleca się rozważenie stosowania probiotykoterapii u osób z zespołem jelita drażliwego. Przykładowy przepis: Ogórka kiszonego pokrój w drobną kostkę, dodaj do serka ziarnistego. Serek zjedz z pieczywem.


Regionalia BR

gotowe i zdrowe BR

Apteka z natury BR