Rzeżucha - wartości odżywcze i właściwości prozdrowotne

Rzeżucha - wartości odżywcze i właściwości prozdrowotne

Rodzinne Święta Wielkanocne to z całą pewnością żurek, jajka w każdej postaci (dowiedz się więcej o właściwościach jajek), mazurek oraz... rzeżucha  (Cardamine L.). Kto pamięta, jak wysiewało się rzeżuchę właśnie w tym pięknym, wiosennym okresie? Ta efektownie wyglądająca roślina z rodziny kapustowatych może być nie tylko elementem dekoracyjnym stołu, ale również doskonałym dodatkiem do kanapek, sałatek i innych dań. Jakie są właściwości rzeżuchy? Jakie wartości odżywcze kryją się w tych niepozornych kiełkach? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

Rzeżucha siewna - Wielkanocna ozdoba

Zapewne wielu z nas sięga po rzeżuchę tylko w okresie Świąt Wielkiej Nocy. Potem zostaje ona nieco zapomniana, niestety, bo trudno przecenić jej walory smakowe czy właściwości prozdrowotne. Rzeżucha, znana także jako pieprzyca siewna, stosowana jest od wieków, a w medycynie ludowej zalecano ją przy owrzodzeniach skóry czy pasożytach jelit. Służyła także jako naturalny preparat do dezynfekcji jamy ustnej czy nawet jako... afrodyzjak. W kuchni często stanowi dodatek do kanapek, ale nie tylko - ze względu na jej charakterystyczny, oryginalny, lekko pikantny smak i zapach, stanowi doskonałe uzupełnienie wielu dań. Nawet dziś rzeżucha jest niezwykle ceniona, za względu na działanie moczopędne, pobudzające apetyt czy wspomagające trawienie.

Rzeżucha siewna - składniki odżywcze

Rzeżucha to świetne źródło niezbędnych organizmowi człowieka witamin i składników mineralnych. Przede wszystkim charakteryzuje się ona wysoką zawartością witaminy C, K, A i kwasu foliowego. Wśród składników mineralnych, obecnych w kiełkach rzeżuchy, można wymienić: wapń, potas, magnez, mangan, cynk, selen oraz... jod. Dodatkowo rzeżucha, jak prawie każde warzywo, charakteryzuje się niską kalorycznością (32 kcal/100 g produktu), jest dobrym źródłem błonnika pokarmowego i węglowodanów złożonych.

Właściwości antyoksydacyjne rzeżuchy

Rzeżucha to świetne źródło witaminy C (69 mg/100 g produktu) oraz beta-karotenu (4150 ug/100 g produktu), które są zaliczane do silnych antyoksydantów. Pomagają one chronić przed działaniem wolnych rodników, a co za tym idzie - przed przedwczesnym starzeniem się skóry. Pieprzyca siewna będzie wykazywała także właściwości przeciwnowotworowe, a wszystko to dzięki zawartym w niej izotiocyjanianom i wspomnianym wyżej antyoksydantom.

Rzeżucha - pomoc w chorobie sercowo-naczyniowej

Rzeżucha jest zalecana także osobom z chorobą wieńcową oraz zaburzeniami krążenia, ponieważ izotiocyjaniany oraz witamina C uszczelniają naczynia krwionośne.

Rzeżucha wspomaga trawienie

Rzeżucha jest źródłem błonnika pokarmowego (1,1 g/100 g produktu), dlatego też jest zalecana osobom, które borykają się z zaparciami. Błonnik pokarmowy wspomaga także proces odchudzania - warto więc włączyć rzeżuchę do swojego jadłospisu nie tylko w Święta Wielkanocne, ale także przez cały rok. Należy też pamiętać, że rzeżucha pobudza apetyt - może więc być podawana niejadkom, jeśli oczywiście zechcą ją jeść ;).

Rzeżucha na ratunek włosom i skórze

Sok z rzeżuchy wykorzystuje się jako środek wzmacniający włosy oraz zapobiegający ich wypadaniu. Wystarczy niewielką ilość wcierać regularnie w skórę głowy, aby pobudzić cebulki włosów do wzrostu i poprawić ich kondycję. Ponadto rzeżucha wykazuje właściwości działające pozytywnie na skórę - a wszystko, dzięki zawartej w niej siarce, którą wykorzystuje się w leczeniu trądziku, łojotoku czy stanów zapalnych skóry. Trzeba tutaj jednak zachować umiar w stosowaniu preparatów z rzeżuchy, ponieważ może ona nieco wysuszać skórę. Dodatkowo kiełki te wykazują właściwości wybielające, toteż świetnie nadaje się jako naturalny środek do przemywania twarzy dla osób z bliznami potrądzikowymi, piegami (jeśli chcemy je rozjaśnić).

Rzeżucha a choroby układu oddechowego

Warto wspomnieć, że nasiona rzeżuchy, wymieszane z miodem, mają działanie wykrztuśne i mogą być pomocne w leczeniu niektórych chorób układu oddechowego, takich jak astma, przeziębienie czy kaszel.

Rzeżucha - przeciwwskazania

Ze względu na ostry smak, pieprzycy siewnej nie zaleca się osobom, które borykają się ze stanami zapalnymi jelit czy wrzodami żołądka. Wystrzegać się jej powinni także pacjenci z chorobami nerek, ponieważ wykazuje silne działanie moczopędne.

Jak wyhodować rzeżuchę?

Zapewne dla większości z Was, wysianie rzeżuchy nie stanowi żadnego problemu. Najprostszy sposób na domową hodowlę, to:

  1. Nasiona rzeżuchy zalewamy wodą na kilka minut tak, aby zaczęły się nieco kleić.
  2. Namoczone nasiona rozkładamy na ligninie lub wacie, umieszczonej na talerzu, pokrywce od doniczki lub słoika - najlepiej, żeby naczynie było po prostu płytkie.
  3. Uprawę codziennie podlewamy niewielką ilością wody - podłoże powinno być stale wilgotne, ale nie może w tej wodzie być mocno zanurzone.
  4. Rzeżucha jest gotowa po ok. 7-10 dniach, gdy ma około 5-7 cm wysokości.

Mamy nadzieję, że po naszym artykule, będziecie częściej sięgać po rzeżuchę, nie tylko od święta! :)

Więcej informacji jak leczniczo wykorzystać rzeżuchę znajdziesz w APTEKA Z NATURY

 

[1] Rehman N., Khan A., Alkharfy K. M., Gilani A. H.: Pharmacological Basis for the Medicinal Use of Lepidium sativum in Airways Disorders; Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine. Volume 2012 (2012)

[2] https://www.medonet.pl/zdrowie,rzezucha---charakterystyka-ogolna--wlasciwosci--czy-rzezucha-jest-dobra-na-odchudzanie-,artykul,1726924.html#rzezucha-bogactwo-witamin

[3] https://www.izielnik.pl/blog/rzezucha-czy-jest-zdrowa


Apteka z natury BR

gotowe i zdrowe BR

Regionalia BR

Partnerzy BR