Odchudzanie jest procesem długotrwałym i zwykle nie kończy się na jednej diecie redukcyjnej. Online można znaleźć wiele informacji na temat skutecznego zrzucania zbędnych kilogramów, jednak weryfikacja ich poprawności nie jest łatwym zadaniem. Popularne wśród celebrytów diety na odchudzanie często nie tylko wiążą się z restrykcjami, ale także dają chwilowy, niemożliwy do utrzymania w dłuższej perspektywie efekt. Są niezwykle trudne do długoterminowego stosowania i nie uczą zdrowego podejścia do odżywiania. Na szczęście odchudzanie nie musi przebiegać w taki sposób.

Zdrowa, zbilansowana dieta odchudzająca powinna prowadzić przede wszystkim do trwałej zmiany sposobu odżywiania. Tylko w ten sposób można liczyć na utrzymanie szczupłej sylwetki na lata przy zachowaniu zdrowia i dobrego samopoczucia. W redukcji nie chodzi tylko o samo schudnięcie, ale także o dostarczanie organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. W przypadku diety ubogoenergetycznej, która wiąże się z ograniczeniem ilości przyjmowanych kalorii, staje się to niemałym wyzwaniem.

Jeśli chcesz zobaczyć przepisy przygotowane dla diety odchudzającej z gramaturą produktów dostosowaną do Twoich indywidualnych potrzeb zarejestruj się Korzystanie z naszego serwisu jest zupełnie bezpłatne.

Skuteczna dieta odchudzająca - zdrowa redukcja bez efektu jojo

Zdrowa dieta na odchudzanie zakłada trwałą zmianę nawyków żywieniowych. Opiera się na zasadach prawidłowego żywienia oraz na obniżeniu kaloryczności o 500-1000 kcal od całkowitej przemiany materii, co skutkuje ujemnym bilansem energetycznym i redukcją tkanki tłuszczowej. Założony deficyt energetyczny zależy m.in. od początkowej masy ciała i wieku osoby odchudzającej się. Inaczej powinna wyglądać dieta odchudzająca dla nastolatków, a inaczej dla mężczyzn po 40 i 50. W wieku nastoletnim organizm cały czas się rozwija, w związku z czym ostrożniej należy podejść do obniżania wartości energetycznej diety. Z kolei wraz z wiekiem metabolizm spowalnia, co z pewnością nie ułatwia redukcji. Podstawą jest więc dopasowanie wartości energetycznej do danej osoby. Nie tylko pod kątem wartości energetycznej i rozkładu makroskładników, ale także ze względu na preferencje smakowe.

Zasady zdrowej diety odchudzającej - co jeść?

Zdrowe diety na odchudzanie zakładają spożywanie 4-5 posiłków dziennie. Dobrze jeśli są one spożywane w równych odstępach czasu - co 3-4 godziny. Niezwykle istotne jest zróżnicowanie jadłospisu poprzez korzystanie ze wszystkich grup produktów spożywczych. W zdrowej odchudzającej diecie podstawę posiłków powinny stanowić warzywa i owoce. Są one bogatym źródłem antyoksydantów, witamin i składników mineralnych. W dużej objętości zawierają niewiele kalorii, dlatego spożywanie ich skutecznie wypełnia żołądek, nie wywołując efektu głodu. Nie należy również zapominać o pełnoziarnistych produktach zbożowych, takich jak kasze, brązowy ryż, pełnoziarnisty makaron, mąki z pełnego przemiału i razowe pieczywo. Zawarty w nich błonnik pokarmowy ma bardzo korzystny wpływ na funkcjonowanie układu pokarmowego. Niezwykle istotną rolę odgrywają także zdrowe źródła tłuszczów pochodzące z orzechów, pestek, olejów roślinnych i tłustych ryb morskich. Aby odchudzanie z dietą ubogoenergetyczną nie doprowadziło do znacznych ubytków tkanki mięśniowej, należy pamiętać o spożywaniu odpowiedniej ilości białka. Znaleźć je można zarówno w produktach zwierzęcych, jak i roślinnych. Do swojego jadłospisu warto przede wszystkim włączyć chude mięsa, ryby, nabiał o obniżonej zawartości tłuszczu, ryby oraz nasiona roślin strączkowych. Nie można również zapomnieć o odpowiednim nawodnieniu. Zaleca się, aby pić między 1,5 a 2 litry wody dziennie.

Prosta dieta odchudzająca na brzuch - czy to możliwe?

Nadmierne gromadzenie się tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha jest problemem zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Często bowiem zdarza się, że mimo iż ręce i nogi są szczupłe, to w okolicach pasa powstaje tzw. “oponka”. Stąd też wiele osób zastanawia się jaka dieta na odchudzanie brzucha jest warta zastosowania. Niestety, nie istnieje sposób odżywiania, który umożliwiłby miejscową redukcję tkanki tłuszczowej. Nie oznacza to jednak, że zmiana kompozycji sylwetki jest niemożliwa. Niezależnie od tego, czy celem jest schudnięcie z brzucha, ud, czy innej części ciała, konieczna jest dobrze zbilansowana dieta redukcyjna połączona z aktywnością fizyczną. Nie mamy dużego wpływu na to, z jakiego miejsca schudniemy, dlatego dieta odchudzająca na brzuch nie różni się niczym od klasycznej redukcji. Tak samo u jej podstawy leży deficyt energetyczny i zmiana nawyków żywieniowych. Zależy Ci na uzyskaniu trwałych efektów? Sprawdzoną zdrową dietę odchudzającą online znajdziesz na naszej stronie.

 

Przykładowy jadłospis dla diety odchudzającej

 

 

Następna dieta Dieta na przytycie