Mimo, że słowo “dieta” najczęściej kojarzy się z odchudzaniem, to jednak jej rola nie ogranicza się tylko do tego. Części osób ze względów zdrowotnych czy sylwetkowych zależy na przytyciu. Wydawać by się mogło, że to nic trudnego - wystarczy zacząć jeść więcej. Nie jest to jednak takie proste. Niezależnie od tego, czy planowana jest dieta na przytycie dla nastolatków, mężczyzn czy kobiet, musi być ona dobrze zbilansowana. W przeciwnym razie stan zdrowia osoby nieumiejętnie przeprowadzającej przybieranie na masie może pogorszyć się w stosunkowo szybkim tempie. Kluczowa jest tutaj odpowiednia kompozycja posiłków, dobór wartości energetycznej odpowiadającej indywidualnym potrzebom i wdrożenie aktywności fizycznej sprzyjającej budowaniu tkanki mięśniowej.

Jaka dieta na przytycie będzie najlepsza?

Podstawą zdrowej diety na przytycie jest zwiększenie ilości dostarczanej w ciągu dobry energii. Zaleca się, aby nadwyżka kaloryczna wynosiła co najmniej 10% całkowitej przemiany materii. Taką zależność stosuje się zarówno w diecie na przytycie dla młodego mężczyzny, jak i dla seniora. Wiek lub płeć nie będą miały tu większego znaczenia. Sposób odżywiania sprzyjający przybieraniu masy ciała powinien - podobnie jak w przypadku planu odchudzającego - opierać się na zdrowych, niskoprzetworzonych produktach. Żywność wysokoprzetworzona jest co prawda wysokokaloryczna, jednak dostarcza dużą ilość niezdrowych tłuszczów, soli i cukru. Taki sposób odżywiania może doprowadzić do złego samopoczucia, pogorszenia stanu zdrowia, a nawet przybrania nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej.

W diecie wysokokalorycznej na zdrowe przytycie chodzi głównie o to, aby jej efektem było zwiększenie ilości tkanki mięśniowej, a nie tłuszczowej. Jest to szczególnie celem osób, którym zależy na kształtowaniu sylwetki. Aby zapewnić sobie codzienną nadwyżkę kaloryczną, należy skupić się na produktach o wysokiej gęstości energetycznej, czyli takich, które mają dużo kalorii i składników odżywczych w małej objętości. Należą do nich: orzechy, nasiona, pestki, miód, olej, oliwa z oliwek czy suszone owoce. W celu efektywnej budowy nowych włókien mięśniowych konieczne jest zwiększenie podaży białka. W przypadku osób trenujących siłowo dieta wysokobiałkowa na przytycie może zawierać nawet 2 g białka przypadające na kg masy ciała. Aby dostarczyć sobie jego odpowiednią ilość, warto postawić na wysokobiałkowe produkty takie jak: chude gatunki mięs, ryby, twaróg, skyr oraz w razie potrzeby wspomagać się odżywką w proszku. Nie należy również zapominać o roślinnych źródłach białka, pochodzących głównie z roślin strączkowych.

Zdrowe przytycie na diecie stanie się łatwiejsze, gdy zwiększy się liczbę posiłków. Dobrze, aby na dzień przypadały 3 posiłki główne i 2 mniejsze w formie wysokokalorycznych przekąsek. Jeśli zależy Ci na dobrze zbilansowanym jadłospisie, skorzystaj z diety na przytycie online dostępnej na programdiety.pl. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że osiągniesz swój cel, spożywając przy tym produkty wysokiej jakości. Dopasowanie sposobu odżywiania do własnych potrzeb i preferencji jest kluczowe do osiągnięcia trwałych rezultatów.

 

Przykładowa dieta na przytycie

 

 

Następna dieta Dieta z niskim indeksem glikemicznym