Czy można jeść lody na diecie?

Czy można jeść lody na diecie?

Zimą wszyscy tęsknimy za słońcem, ciepłem, kwitnącymi roślinami, świeżymi owocami oraz... lodami. Ale podczas odchudzania, często zadajemy sobie pytanie - czy można jeść lody na diecie? Jeśli można, to jakie będą najlepsze? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, po jaki smakołyk możesz sięgnąć, aby nie zaburzyć procesu redukcji masy ciała.

Rodzaje lodów

Istnieje wiele rodzajów lodów, a każdy z nas z pewnością ma swój ulubiony smak, po który sięga najczęściej podczas upalnego lata. Ale różnią się one nie tylko walorami smakowymi, lecz także wykorzystanym do ich wytworzenia produktem bazowym, sposobem przygotowania, kalorycznością czy zawartością poszczególnych makroskładników (białka, tłuszczów i cukrów prostych). Do wytworzenia lodów wykorzystuje się proces emulgacji, czyli rozbijania cząsteczek tłuszczu między cząsteczki powietrza.

Ze względu na składniki, lody możemy podzielić na:

  1. Lody mleczne - w swoim składzie zawierają produkt mleczny.
  2. Lody Gelato - składają się ze śmietanki oraz żółtka jaj.
  3. Lody jogurtowe - wytwarzane są na bazie jogurtu.
  4. Sorbety - nie zawierają produktów mlecznych, robione są z owoców.
  5. Sherbety - są bardzo podobne do sorbetów, jednak w swoim składzie zawierają niewielkie ilości śmietanki lub mleka.
  6. Lody owocowe - wytwarzane z soków owocowych.

W sklepach znajdziemy lody na patyku, w rożku, kubeczku, "kanapce". Niezwykłą popularnością cieszą się także tzw. lody "z maszyny", czyli włoskie lub amerykańskie lody w kształcie "świderka". Ostatnio modne zrobiły się także lody tajskie, które przygotowuje się na oczach konsumentów i podaje w postaci ruloników.

Czy można jeść lody na diecie?

... zdecydowanie tak! Pamiętajmy, że zdrowa dieta redukcyjna, to trwała zmiana nawyków żywieniowych, ale nie oznacza to jednak, że musimy rezygnować ze wszystkich słodyczy już na zawsze! We wszystkim najważniejszy jest umiar oraz niepopadanie w skrajności, a wyeliminowanie produktów, które lubimy, będzie wzmagało w nas tylko frustrację oraz doprowadzi do rezygnacji ze zmiany nawyków żywieniowych. Postaraj się więc zachować zdrowy rozsądek we włączaniu słodyczy (w tym lodów) do jadłospisu tak, aby nadal zachować ujemny bilans energetyczny, a jednocześnie cieszyć się lekkim "ochłodzeniem" w upalny dzień. Zwróć także uwagę na ilość spożywanych lodów, bo zjedzenie połowy wielkiego pojemnika lub lodów, które mają polewy, polewy z orzechami lub innymi dodatkami, sosy oraz bitą śmietanę, nie będą sprzyjały redukcji masy ciała.

Jakie lody wybierać?

Chociaż każdy z nas ma swój ulubiony smak lodów, to pamiętajmy jednak, że mogą się one znacząco różnić kalorycznością pomiędzy poszczególnymi rodzajami. Zdecydowanie na diecie redukcyjnej najbardziej polecane będą sorbety, które składają się praktycznie wyłącznie z owoców, nie zawierają sztucznych dodatków oraz cechują się dość niską energetycznością.

Jeśli jednak sorbety nie są Twoim ulubionym lodowym przysmakiem, to przede wszystkim zachęcam Cię do czytania składów wszystkich produktów spożywczych, w tym również lodów. Unikaj tych, które w swoim składzie mają:

  • tłuszcze utwardzone, np. tłuszcz palmowy,
  • syrop glukozowy,
  • syrop glukozowo-fruktozowy,
  • tzw. barwniki azowe (tartrazynę, żółcień chinolinową, żółcień pomarańczową, azorubinę, czerwień allura);

Zasada jest prosta: im krótszy i bardziej naturalny skład, tym lody będą lepsze. Toteż zjedzenie lodów śmietankowych, ale na bazie owoców i śmietanki, również jest dozwolone w diecie odchudzającej, pamiętaj tylko, żeby zawsze sprawdzić etykietę. Możesz sięgnąć po lody, które zawierają zamienniki cukru, np. alkohole cukrowe (maltitol, ksylitol) czy stewię. Obniży to nieco ich kaloryczność oraz będą wpływały korzystnie na poposiłkową glikemię.

Bajka o lodach, które nie tuczą

Chociaż jedzenie lodów podczas odchudzania jest dozwolone, to pamiętajmy, że jest to jednak źródło tłuszczu i cukrów prostych, toteż mit, że lody "nie tuczą", nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Chociaż bardzo byśmy chcieli, to nie istnieją "ujemne kalorie", a ilość energii potrzebna do spalenia kaloryczności, pochodzącej z tłuszczów i węglowodanów prostych jest dużo większa, niż rzekoma ilość energii, którą potrzebujemy na ogrzanie ciała. Po prostu pamiętaj, że lody na diecie są dozwolone, ale jedz je z głową :)

Zobacz wszystkie nasze diety Kliknij

 

Źródło obrazka: pixabay.com

 


Apteka z natury BR

gotowe i zdrowe BR

Regionalia BR

Partnerzy BR