Dieta przeciw pasożytom - jak wspomóc organizm?
W organizmie człowieka znajdować się może nawet 300 gatunków pasożytów. Mogą być one obecne w różnych częściach ciała - w jelitach, skórze, mięśniach, oczach, płucach, krwi, wątrobie czy nawet włosach. Warto więc pamiętać, że odpowiednio skomponowana dieta przeciw pasożytom będzie bardzo dobrym wyborem przy wspomaganiu leczenia. Jak wspomóc organizm w walce z pasożytami? Koniecznie dowiedz się, jakie produkty wybierać, przy stwierdzonym zakażeniu pasożytami.
Co to są pasożyty?
Pasożyty to organizmy zwierzęce lub roślinne, które żywią się kosztem innych organizmów, bardzo często prowadząc do różnych zaburzeń u tzw. żywiciela. Człowiek najczęściej zmaga się z pasożytami pochodzenia zwierzęcego, które można podzielić na:
- zewnętrzne, które żerują na powierzchni ciała, a należą do nich świerzbowce, kleszcze, wszy i komary,
- wewnętrzne, które przebywają wewnątrz człowieka, a zaliczamy do nich między innymi obleńce i płazińce.
Po czym poznać że masz pasożyty - przyczyny i objawy zakażenia pasożytami
Pasożyty są wszechobecne w naszym środowisku i dość łatwo mogą dostać się do naszego organizmu. Możemy się nimi zarazić na łące, w mieście, nad jeziorem, w górach, a nawet w domu. Jednakże większość zakażeń przechodzi się bezobjawowo i nie są one niebezpieczne dla człowieka. Najczęstsze przyczyny zakażenia pasożytami to:
- spożycie niedokładnie umytych warzyw i owoców,
- spożycie niedogotowanego lub surowego mięsa, ryb,
- picie nieprzegotowanej wody,
- niewłaściwa higiena osobista,
- kontakt z nieodrobaczonym zwierzęciem,
- ukąszenie zakażonego owada,
- podróże zagraniczne,
- kąpiele w zbiornikach wodnych,
- powietrze, w którym przez kurz transportowane są jaja pasożytów.
Jeśli zakażenie przemieni się w objawowe, to często są one nieswoiste, a droga do poprawnej diagnozy może być skomplikowana i długa. Wśród najpopularniejszych symptomów zakażenia pasożytniczego wymienia się:
- bóle brzucha,
- nudności,
- biegunki,
- spadek masy ciała,
- wzmożony apetyt lub jego brak,
- ogólne rozdrażnienie, przewlekłe zmęczenie, osłabienie,
- częste nawracające infekcje i przeziębienia,
- alergie,
- nerwica, apatia, depresja,
- nadaktywność ruchowa u dzieci.
Najczęściej występujące ludzkie pasożyty wewnętrzne
Owsik ludzki
Owsik ludzki jest pasożytem, który powoduje chorobę zwaną owsicą. Jest to najczęstszy pasożyt wewnętrzny, występujący w Polsce. Objawy są zależne od intensywności inwazji oraz wrażliwości danej osoby - najczęściej jest to uporczywy świąd odbytu, u dzieci także nocne moczenie. Owsica może także powodować zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego oraz nadmierną pobudliwość, senność czy zmęczenie.
Włosogłówka ludzka
Drugim, najczęściej spotykanym pasożytem w Polsce, jest włosogłówka ludzka. Częstość zakażeń waha się od 2,5-25%, a w obrębie jednego miejsca zamieszkania, może sięgać nawet 90%. Niewielka jej ilość w organizmie ludzkim może nie dawać żadnych objawów, dopiero podczas intensywnej inwazji obserwuje się zaburzenia ze strony układu pokarmowego (bóle brzucha w dolnym, lewym kwadracie, śluzowe biegunki) czy nerwowego (stany nerwicowe, bóle i zawroty głowy), niedokrwistość oraz bezsenność.
Glista ludzka
Glista ludzka zajmuje 3. miejsce co do częstości diagnozowania pasożytów w Polsce. Objawy zakażenia często są nieswoiste i zależą od osobniczej wrażliwości. Do najczęstszych symptomów należą: świąd, pokrzywka, obrzęk rąk i twarzy, łzawienie, suchy kaszel, zapalenie spojówek, alergie, bezsenność, nadmierna pobudliwość nerwowa. Wędrujące larwy mogą wywołać uszkodzenie ścian jelit oraz wątroby, a u dzieci niedorozwój umysłowy oraz fizyczny.
Jak walczyć z pasożytami - naturalne produkty przeciwpasożytnicze
Olej z pestek dyni oraz pestki dyni
Olej z pestek dyni, pestki oraz dynia zawierają kurkubitacynę, która ma udowodnione działanie przeciwpasożytnicze - niszczy ona układ nerwowy pasożytów. Dodatkowo pestki dyni są źródłem błonnika pokarmowego, który również jest zalecany jako element diety przeciwpasożytniczej.
Olej z czarnuszki
Spożywanie oleju z czarnuszki może przynieść wiele korzyści podczas terapii przeciwpasożytniczej. Wykazano, że olej z czarnuszki działa zarówno na tasiemca, jak i owsiki, blastocysty, przywrę czy włośnia krętego.
Piołun
Piołun zawiera tujon, który występuje w jego olejkach eterycznych. I to właśnie on wykazuje toksyczne działanie na pasożyty wewnętrzne, takie jak glista ludzka czy owsik oraz zewnętrze (wszy głowowe i łonowe oraz świerzbowce). Jednakże zgodnie z dyrektywą z 2006 roku tujon zakwalifikowano jako silnie trującą substancję - toteż rekomenduje się jedynie zewnętrzne korzystanie z dobrodziejstw piołunu.
Wrotycz
Wrotycz, podobnie jak piołun, zawiera tujon, który jest stosowany jako jeden z elementów terapii przeciwpasożytniczej. Jednakże podobnie jak piołun - może być on stosowany jedynie na zewnętrzne pasożyty.
Krwiściąg lekarski
Krwiściąg lekarski również wykazuje skuteczne działanie przeciwpasożytnicze i jego susz jest zalecany podczas terapii przeciwpasożytniczej.
Kamala
Kamala jest to żywica, którą pozyskuje się z owoców drzewa Rottleria tinctoria Roxb. Jest dostępna w formie proszku. Wykazuje ona działanie przeczyszczające i działa głównie na tasiemce uzbrojone, nieuzbrojone oraz bruzdogłowca szerokiego. Może także łagodzić dolegliwości żołądkowo-jelitowe.
Dieta przeciwpasożytnicza
Oprócz wymienionych wyżej produktów, warto wspomnieć, że pasożyty nie przepadają za ostrymi przyprawami (zwłaszcza za kurkumą, pieprzem Cayenne, papryczką chilli i imbirem), czosnkiem oraz octem jabłkowym, Mogą więc one stanowić ważny element diety przeciwpasożytniczej. Dodatkowo warto zadbać o odpowiednią ilość błonnika pokarmowego, który pobudza perystaltykę jelit, zapobiegając zaparciom oraz ułatwiając wydalanie pasożytów i ich jaj z organizmu. Kluczowe jest również dbanie o odpowiednią florę bakteryjną poprzez spożycie probiotyków. Warto także ograniczyć spożywanie cukrów prostych - wyeliminowanie cukru białego, słodyczy, słodkich przekąsek. Warto sięgnąć po pełnoziarniste produkty zbożowe, takie jak pieczywo żytnie czy razowe, makaron pełnoziarnisty, ryż brązowy oraz gruboziarniste kasze. Ważne jest także spożywanie odpowiedniej ilości warzyw, które stanowią istotny element diety przeciw pasożytom.
Pamiętaj jednak, aby nie stosować produktów przeciwpasożytniczych profilaktycznie. Każdy objaw należy skonsultować z lekarzem, który zaleci odpowiednie leczenie. Dieta przeciw pasożytom może być jednym z elementów terapii, jednak nie zastąpi konsultacji lekarskiej oraz leczenia farmakologicznego.
Zobacz wszystkie nasze diety Kliknij
[1] https://evita.sklep.pl/pl/blog/Podejrzewasz-robaki-w-organizmie-Poznaj-4-ziola-na-pasozyty/20
[2] Wink M.: Medicinal Plants: A Source of Anti-Parasitic Secondary Metabolites, Molecules. 2012 Nov; 17(11): 12771–12791
Źródło obrazka: pixabay.com