Jaką ilość płynów należy spożywać każdego dnia? Kalkulator wody pozwala to obliczyć, biorąc pod uwagę najważniejsze czynniki wpływające na zapotrzebowanie organizmu. To praktyczne narzędzie pomoże Ci zadbać o odpowiedni poziom nawodnienia, który ma bezpośredni wpływ na Twoje zdrowie, samopoczucie i wydajność!

Jak działa kalkulator wody?

Kalkulator wody działa w oparciu o prosty wzór, który przelicza masę ciała na dzienne zapotrzebowanie organizmu na płyny. Wystarczy podać swoją masę ciała w kilogramach, a system automatycznie wyliczy, ile – orientacyjnie – wody należy wypijać każdego dnia, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Ile wody trzeba pić w ciągu dnia? Zapotrzebowanie

Zapotrzebowanie na wodę zależy nie tylko od masy ciała, ale od wielu innych czynników – m.in. temperatury otoczenia, aktywności fizycznej, sposobu żywienia czy stanu fizjologicznego (ciąża, laktacja). Dla osób dorosłych podstawowe normy określone przez Normy żywienia dla populacji Polski oraz Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wynoszą [1]:

  • dla kobiet – 2000 ml dziennie,
  • dla mężczyzn – 2500 ml dziennie.

Wartość ta może wzrosnąć w przypadku upałów, intensywnego wysiłku fizycznego, gorączki, biegunek, karmienia piersią czy ciąży. U dzieci i młodzieży normy ustalane są indywidualnie, z uwzględnieniem masy ciała i kaloryczności diety. Osoby starsze powinny również zwracać szczególną uwagę na odpowiednie nawodnienie – odczucie pragnienia z wiekiem słabnie, a to zwiększa ryzyko odwodnienia.

Co, jeśli pijesz za mało wody?

Nawet niewielki niedobór płynów, sięgający zaledwie 1% masy ciała, może obniżać sprawność fizyczną i umysłową. Przy odwodnieniu organizm reaguje spadkiem koncentracji, osłabieniem, pogorszeniem pamięci, bólami głowy, rozdrażnieniem oraz uczuciem senności. W dalszych etapach może dojść do zaburzeń elektrolitowych, zaburzeń rytmu serca, suchości skóry i śluzówek, problemów z ciśnieniem, zaparć czy infekcji układu moczowego. W skrajnych przypadkach – nawet do niewydolności nerek lub utraty przytomności.

U dzieci skutki odwodnienia pojawiają się szybciej i są bardziej nasilone. Osoby starsze, z racji słabszego odczuwania pragnienia, także są bardziej narażone na jego konsekwencje [2].

Z kolei jeśli spożywasz więcej wody niż potrzebujesz, a jesteś zdrową osobą, nadmiar zostanie wydalony z moczem. Jednak długotrwałe, nadmierne picie wody bez kontroli elektrolitów również – jak w przypadku niedoboru – może prowadzić do zaburzeń gospodarki wodno-sodowej. Z tych powodów warto znać swój poziom zapotrzebowania.

Czy picie wody pomaga schudnąć?

Odpowiednie nawodnienie może wspierać proces odchudzania, choć samo w sobie nie powoduje utraty masy ciała. Picie wody przed posiłkami pomoże Ci jednak zmniejszać uczucie głodu i ograniczać ilość spożywanych kalorii.

Dobrze nawodniony organizm sprawniej trawi, lepiej reguluje temperaturę ciała i szybciej usuwa produkty przemiany materii. Co więcej, odpowiednia ilość płynów wpływa korzystnie na metabolizm i może ograniczać chęć sięgania po słodkie napoje.

Jaką wodę najlepiej pić?

Najlepiej sięgać po wodę niegazowaną – źródlaną, mineralną lub filtrowaną z kranu. Wybór zależy od potrzeb organizmu. Osoby aktywne fizycznie mogą korzystać z wód średniozmineralizowanych, które uzupełniają elektrolity tracone podczas wysiłku. W codziennej diecie warto unikać nadmiaru wód wysoko zmineralizowanych, jeśli nie ma ku temu wskazań medycznych. Wody smakowe i napoje gazowane zazwyczaj zawierają dodatkowy cukier lub substancje słodzące – nie są dobrym źródłem nawodnienia.

Chcesz wiedzieć, ile wody naprawdę potrzebuje Twój organizm i jak dopasować do tego dietę? Na naszej platformie nie tylko obliczysz nawodnienie, ale i otrzymasz bezpłatny plan żywieniowy. Sprawdź, jak to działa!

Skorzystaj z naszych kalkulatorów i wykonaj indywidualną analizę.

Kalkulator BMI oceni Twoją masę.

Sprawdź proporcje Twojego ciała korzystając z wskaźnika WHR.

 

 

[1]  https://www.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2020/12/Normy_zywienia_2020web-1.pdf

[2] M. Jarosz, E. Rychlik, K. Stoś, J.Charzewska, Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, Warszawa 2020.


Apteka z natury BR

gotowe i zdrowe BR

Regionalia BR

Partnerzy BR