Pieczywo na diecie odchudzającej: co wybrać, a czego unikać?

Pieczywo na diecie odchudzającej: co wybrać, a czego unikać?

Walka o upragnioną sylwetkę wymaga poświęceń i cierpliwości. Aby spalić niechcianą tkankę tłuszczową, nagromadzoną na brzuchu czy udach, konieczne jest wprowadzenie zmian do swojego systemu żywienia. Aby podkręcić tempo przemian metabolicznych, a tym samym przyspieszyć proces spalania tkanki tłuszczowej, często trzeba zrezygnować ze spożywania ulubionych produktów. Dzisiaj weźmiemy pod lupę chleb, bułki, rogaliki i inne wypieki, od których często zaczynamy i którymi zazwyczaj kończymy dzień. Dlaczego białe pieczywo znajduje się na liście produktów „zakazanych” podczas odchudzania? Jakie pieczywo na diecie redukcyjnej można spożywać bez wyrzutów sumienia? Jaki jest najmniej kaloryczny chleb? Odpowiedzi na wszystkie pytania znajdziesz w naszym artykule!

Chleb na odchudzanie: dlaczego należy unikać białego pieczywa?

W zdrowej, zbilansowanej diecie jest miejsce na niemal wszystkie produkty spożywcze, w tym również pszenne pieczywo. Kiedy zależy nam na zmniejszeniu masy ciała, konieczne staje się obniżenie kaloryczności codziennego menu, a co za tym idzie – optymalizacja jego wartości pod kątem składników odżywczych. Dieta odchudzająca powinna być skomponowana w taki sposób, aby dostarczać organizmowi mniej kilokalorii, a jednocześnie maksimum cennych makro- i mikroelementów. 

Dietetycy jednoznacznie zaznaczają, że wybór białego, pszennego pieczywa to najmniej korzystna decyzja. Biały chleb wypiekany z oczyszczanej mąki pszennej jest ubogi w witaminy i inne cenne składniki. Energia dostarczana wraz z kanapką z puszystego, jasnego pieczywa pochodzi głównie z cukrów prostych, które zaspokajają apetyt szybko, ale zarazem na krótko. Po zjedzeniu kanapki z jasnego pieczywa szybko ponownie poczujesz wzmożone łaknienie. Nadmierne spożycie jasnego, pszennego pieczywa może prowadzić do rozwoju insulinooporności oraz cukrzycy typu II, osteoporozy, chorób serca i układu krążenia. 

Jaki chleb na diecie dodać do swojego menu? Najważniejsze kryteria

Dla wielu osób przygotowanie kanapek na śniadanie jest najprostszym, szybkim sposobem na dostarczenie organizmowi energii o poranku. Ze względu na uniwersalność, szybkość w przygotowaniu i dostępność tego produktu wyeliminowanie go z diety nie jest łatwe. Zastanawiasz się, jaki chleb na diecie możesz bez obaw spożywać? Wbrew pozorom w dobrze zbilansowanej diecie redukcyjnej jest miejsce również dla pieczywa. Zatem jaki chleb jeść na diecie? Osobom dążącym do obniżenia masy ciała polecane jest pieczywo o niskim indeksie glikemicznym (IG). Tego typu chleb zaspokoi apetyt na kilka godzin i pomoże utrzymać prawidłowy poziom glukozy we krwi. Wybieraj wieloziarniste, ciemne pieczywo, które dostarcza przede wszystkim węglowodanów złożonych. One również rozkładane są na glukozę, jednak trawione są znacznie dłużej niż węglowodany proste. W efekcie dostarczają dużej dawki energii uwalnianej stopniowo. Niskim indeksem glikemicznym charakteryzują się pumpernikiel oraz chleb żytni razowy, a średnim – pieczywo żytnie pełnoziarniste.

Ponadto wybieraj naturalne, pozbawione konserwantów i dodatkowego cukru pieczywo o prostym i krótkim składzie. Tradycyjne wyroby piekarnicze powinny składać się z czterech głównych składników: mąki, zakwasu lub drożdży, wody i soli. Ich recepturę mogą wzbogacać ziarna (słonecznik, czarnuszka, pestki dyni czy siemię lniane) oraz orzechy. Co ważne, niepożądany cukier może kryć się również pod innymi nazwami – glukozą, sacharozą, syropem kukurydzianym czy karmelem. 

Jakie pieczywo na redukcji: na drożdżach czy na zakwasie?

Pieczywo, ze względu na technikę wyrobu, dzielimy na dwie kolejne grupy: na drożdżach i na zakwasie. Okazuje się, że chleb na zakwasie dostarcza więcej prozdrowotnych składników odżywczych oraz ma niższy indeks glikemiczny. Ponadto jego spożywanie pozytywnie wpływa na mikroflorę przewodu pokarmowego. Pieczywo na zakwasie szczególnie polecane jest wegetarianom i weganom. W ziarnach i otrębach zbóż wykorzystywanych do wypieku pełnoziarnistego pieczywa znajdują się duże dawki kwasu fitynowego, który zaburza proces absorpcji żelaza, wapnia, magnezu, cynku i potasu w jelicie cienkim, utrudnia trawienie i zmniejsza biodostępność białek i skrobi. Pod wpływem zakwasu używanego do produkcji pieczywa kwas fitynowy ulega rozkładowi aż do 62%. 

Jaki chleb na diecie redukcyjnej sprawdzi się najlepiej? Wartościowe produkty

Najzdrowszy chleb na diecie odchudzającej to wyroby wypiekane z pełnoziarnistej mąki o wysokim typie, czyli 1850 oraz 2000. Dietetycy szczególnie polecają pieczywo żytnie, graham oraz razowe. Pieczywo wypiekane z nieoczyszczonej mąki ma niski indeks glikemiczny oraz zawiera wiele cennych dla ludzkiego ciała substancji, między innymi niacynę, witaminę E oraz witaminy z grupy B, błonnik zapewniający uczucie sytości i wspomagający perystaltykę jelit, magnez oraz żelazo. W sprzedaży znajdziesz również niezwykle sycące bochenki składające się z całych ziaren. Pamiętaj, że tego typu pieczywo, choć smaczne i zdrowe, jest kaloryczne. 

Pieczywo będzie wartościowym posiłkiem, jeśli połączysz go z odpowiednimi dodatkami. Na kanapce warto położyć warzywa oraz produkty będące źródłem białka (czyli odtłuszczony nabiał, chudą wędlinę). Doskonałym zamiennikiem masła są pasty warzywne i hummus.

Odchudzanie nigdy nie było prostsze - programdiety.pl!

Nawet najzdrowszy chleb na diecie odchudzającej to tylko jeden z wielu komponentów codziennego jadłospisu. Aby zredukować liczbę kilogramów, a jednocześnie nie odczuwać negatywnych skutków przejścia na niskoenergetyczną dietę, należy rozsądnie komponować posiłki. Dla laików niemających wiedzy z zakresu zdrowego żywienia osiągnięcie założonego celu może przysporzyć wielu trudności. Programdiety to portal tworzony przez specjalistów z dziedziny dietetyki dla osób pragnących kompleksowo zadbać o swoje zdrowie i linię. Użytkownikom portalu udostępniamy kompletne plany dietetyczne uwzględniające indywidualne potrzeby i preferencje żywieniowe. Aby zyskać dostęp do personalizowanych diet, wystarczy zarejestrować się, a następnie uzupełnić krótką ankietę. Plan dietetyczny będzie dopasowany do Twojego celu, problemów zdrowotnych, płci, wieku, a nawet zawartości lodówki. Doskonale wiemy, że dobra dieta jest nie tylko skuteczna i smaczna, ale również przyjazna portfelowi. Bazujemy na sezonowych, niedrogich produktach i prostych recepturach pozwalających zaoszczędzić pieniądze i czas. Baza przepisów jest różnorodna. Inspiracje czerpiemy z kuchni ze wszystkich stron świata! Przekonasz się, że stworzenie urozmaiconego, pysznego menu nie wymaga zaawansowanych umiejętności kulinarnych. 

W naszym serwisie znajdziesz specjalistyczne plany dietetyczne dla osób pragnących skutecznie zredukować swoją masę bez efektu jo-jo, ale też dietę w cukrzycy typu 2, osób walczących z chorobami układu krążenia czy borykających się z alergiami pokarmowymi. Oferujemy również diety dla sportowców i kobiet w ciąży z niedoczynnością tarczycy.


Jeśli chcesz zobaczyć przepisy z gramaturą dostosowaną do Twoich potrzeb zarejestruj się Możesz to zrobić zupełnie za darmo.

Przykładowe, proste śniadanie z chlebem żytnim pełnoziarnistym - 400 kcal. 

Czas przygotowania: 8 min

Kanapki z serem żółtym i papryką

 

 

  • chleb żytni, pełnoziarnisty - 90 g,
  • masło ekstra 82.5% tłuszczu - 8 g,
  • ser gouda, tłusty - 32 g,
  • papryka czerwona, świeża - 72 g,
  • pieprz czarny, nasiona suszone, mielone - 0.2 g,

--------------------------------------------------------

  • woda - 192 g;

WYKONANIE:

  • chleb żytni, pełnoziarnisty - przygotuj kromki,
  • ser gouda, tłusty - przygotuj plasterki,
  • papryka czerwona, świeża - umyta i oczyszczona, pokrój w paski,

Pieczywo posmaruj masłem, nałóż ser, paprykę posyp przyprawami. Do picia przygotuj wodę lub herbatę - smacznego! :)


Apteka z natury BR

gotowe i zdrowe BR

Regionalia BR

Partnerzy BR