Borykasz się z alergią na białka mleka krowiego, a właśnie urodziłaś dziecko? Musisz koniecznie wyeliminować mleko i produktów mlecznych ze swojego jadłospisu, a jednocześnie karmisz piersią? Wobec tego dieta bez nabiału dla kobiet karmiących będzie idealna dla Ciebie! Pamiętaj, że może być ona skutecznym rozwiązaniem w przypadku objawów alergii u dziecka, jednak jej skomplikowany charakter wymaga precyzyjnego podejścia i stałej kontroli ze strony specjalistów.

W diecie bezmlecznej niezwykle ważne jest dokładne czytanie etykiet, ponieważ składniki pochodzące z mleka są często dodawane do produktów, na etapie ich tworzenia. Mogą one pojawiać się nawet tam, gdzie się tego kompletnie nie spodziewamy. Dlatego też sprawdź, czy na liście produktów nie znajdują się składniki, takie jak śmietana, masło, mleko w proszku, laktoza, czy białka mleka (kazeina i serwatka). Warto jednak pamiętać, że taki reżim żywieniowy wymaga odpowiedniej wiedzy i skonsultowania się z lekarzem oraz dietetykiem. 

Dieta bezmleczna dla kobiet karmiących - alergia niemowlęcia na białka mleka krowiego

Alergia na białka mleka krowiego zazwyczaj pojawia się już w pierwszych tygodniach życia niemowlęcia, choć czasami może także wystąpić nieco później. Ważne jest, aby nie lekceważyć żadnych objawów oraz bezzwłocznie skonsultować wszystkie wątpliwości z lekarzem. Oto niektóre z nich:

  • problemy skórne - skóra dziecka może wykazywać drobne krostki na policzkach oraz być nadmiernie sucha, swędząca i łuszcząca się,
  • dolegliwości trawienne - przypadku alergii na białka mleka krowiego mogą wystąpić częste ulewania, wymioty, biegunka, wzdęcia i bolesne kolki,
  • gorsze samopoczucie dziecka - niemowlę może wykazywać niewyjaśniony niepokój, płacz oraz problemy z zasypianiem.

Pamiętaj, że nawet jeśli objawy te pojawią się nieco później, nie powinno się bagatelizować alergii na białka mleka krowiego, a jakiekolwiek niepokojące sygnały powinny być natychmiast zgłaszane lekarzowi. Odpowiednia diagnoza i leczenie są kluczowe dla zdrowia i dobrej kondycji dziecka.

Jakie produkty musi wykluczyć kobieta karmiąca piersią, w diecie bezmlecznej?

Dieta bezmleczna podczas karmienia piersią obejmuje wyłączenie mleka w każdej postaci - świeżego, skondensowanego, proszkowanego oraz produktów mlecznych, takich jak maślanka, twarogi, serwatkę, sery, a także produkty zawierające białka mleka (laktoalbumina, laktoglobulina i kazeina). W ramach diety bezmlecznej istnieje obszerna lista produktów, które są całkowicie wyłączone z konsumpcji. Zakaz ten obejmuje:

  • wszelkie rodzaje mleka: świeże, pasteryzowane, w proszku,
  • różnorodne sery: twarogowe, homogenizowane, żółte, pleśniowe, typu feta, topione, oscypki,
  • produkty mleczne, takie jak serwatki, maślanki, kefiry, zsiadłe mleko,
  • jogurty oraz różne rodzaje śmietan (kwaśne i słodkie),
  • masło i margarynę z dodatkiem masła,
  • kazeinę, występującą np. w odżywkach białkowych,
  • żelatynę wołową (mogącą zawierać śladowe ilości białek mleka),
  • mięso wołowe i cielęce,
  • wędliny, w których znajduje się mięso wołowe i cielęce,
  • lody, z wyjątkiem sorbetów,
  • różnego rodzaju ciastka, płatki, czekolady, cukierki, batoniki i inne słodycze zawierające mleko,
  • pieczywo, które ma w swoim składzie mleko, np. tostowe,
  • biszkopty, ciasta zawierające mleko,
  • budynie,
  • kremy oparte na bazie mleka.

Dieta bezmleczna dla mam karmiących - co można jeść?

Okres karmienia piersią to czas, gdy zapotrzebowanie kaloryczne organizmu znacząco wzrasta. Kobieta karmiąca potrzebuje spożywać średnio o ok. 500 kilokalorii więcej w ciągu doby. Warto zadbać o wartościowe odżywianie, co ma nie tylko wpływ na zdrowie i samopoczucie matki, ale także na prawidłowy rozwój maluszka. W przypadku diety bezmlecznej, która eliminuje wiele odżywczych pokarmów, odpowiednie skomponowanie jadłospisu może stanowić wyzwanie. Oto kilka informacji na temat produktów, które warto uwzględnić w przepisach dla matki karmiącej, będącej na diecie bezmlecznej. Zobacz co powinno się znaleźć na codziennym talerzu.

Warzywa 

W jadłospisie matki karmiącej niezwykle ważne są się świeże warzywa, takie jak szpinak, sałata, ogórek, papryka. pomidor i jego przetwory, natki (koperek, pietruszka, szczypiorek), rzodkiewka, marchewka, cebula, jarmuż, rukola, botwinka, cykoria. Dodatkowo, warzywa poddane obróbce termicznej, takie jak dynia, ziemniaki, buraki, bataty, cukinia, bakłażan, kukurydza, szparagi, brokuły, seler, kalafior, fasolka szparagowa również stanowią cenne źródło składników odżywczych. Warto też pamiętać o kiszonkach, szczególnie w okresie jesiennym i zimowym, zarówno o tych tradycyjnych takich jak, kiszone buraczki, kiszona kapusta, zakwas z buraka, kiszone ogórki, jaki i egzotycznych ale coraz łatwiej dostępnych np. kimchi.

Owoce

Ze względu na ogromną zawartość witamin i składników mineralnych, kobieta karmiąca piersią powinna również zwrócić uwagę na odpowiednie spożycie owoców - w codziennym planie żywieniowym powinny znaleźć się m.in owoce jagodowe (truskawki, maliny, jagody, borówki, jeżyny, poziomki), jabłka, gruszki, banany, brzoskwinie, morele, nektarynki, arbuzy, melony, awokado, porzeczki, rabarbar, czereśnie, winogrono. 

Produkty pełnoziarniste

Koniecznie włącz do swojej diety produkty pełnoziarniste, takie jak pieczywo żytnie i/lub razowe (bułki, chleby), kasze, makarony, ryż czy produkty z mąki razowej. Są one bogate w błonnik pokarmowy oraz składniki odżywcze.

Ryby, mięso, jaja

Ryby, takie jak łosoś, dorsz, makrela, tuńczyk, pstrąg, halibut, szprot, sardynka, oraz mięsa, takie jak kurczak, indyk, kaczka, gęś, przepiórka i mięso królika, są źródłem pełnowartościowego białka i kwasów omega-3, korzystnych dla rozwoju maluszka.

Nasiona roślin strączkowych

Fasola, groch, bób, ciecierzyca to nasiona roślin strączkowych, które dostarczają pełnowartościowego białka roślinnego, błonnika i innych, cennych składników odżywczych.

Oleje roślinne, nasiona i pestki

Warto sięgnąć po oleje roślinne, takie jak oliwa z oliwek, olej lniany, olej rzepakowy, olej słonecznikowy (najlepiej tłoczone na zimno) oraz nasiona i pestki, takie jak pestki słonecznika, dyni, chia. Są one źródłem zdrowych nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Kiełki

Kiełki, takie jak lucerna, rzodkiewki, brokułu, to cenne dodatki do diety, bogate w witaminy i składniki mineralne.

Napoje roślinne i inne zastępniki produktów mlecznych

Świetną alternatywę dla mleka krowiego stanowią tzw. napoje roślinne, popularnie zwane również (nieco mylnie) “mlekami roślinnymi”. Na rynku jest dostępnych wiele produktów, które śmiało można w każdym przepisie użyć, w którym niezbędne jest mleko. Na półkach sklepowych znajdziesz mleko migdałowe, kokosowe, owsiane czy z orzechów laskowych, które na pewno sprawdzą się jako zastępniki mleka. Również dużą popularnością zaczynają cieszyć się inne produkty, które mają stanowić substytuty produktów mlecznych, takie jak jogurty kokosowe, sery z orzechów nerkowca itp. Jednakże, jak to zawsze bywa w dietetyce, warto bardzo uważnie czytać ich skład, ponieważ często dodaje się do nich sporą ilość substancji konserwujących i innych, szkodliwych dodatków, które niekoniecznie są akceptowane w diecie karmiącej mamy. 

Zadbaj o zrównoważoną dietę, dostosowaną do Twojego stylu życia i potrzeb dziecka. W przypadku diety bezmlecznej, konsultuj się z lekarzem i dietetykiem, aby zapewnić pełnowartościowe żywienie dla Ciebie i Twojego dziecka.

Uwaga na ukryte źródła białek mleka krowiego!

Po wykluczeniu podstawowych produktów mlecznych z diety matki, warto być świadomym obecności ukrytych źródeł białek mleka krowiego w produktach. Należy zwrócić uwagę na dodatek mleka do pieczywa, obecność mlecznych składników w mięsie (pasztety, kiełbasy), produktach sojowych (ryzyko alergii krzyżowej), a także mleka innych zwierząt kopytnych, takich jak kozie czy owcze.

Dieta bezmleczna dla kobiet karmiących - czy suplementacja jest konieczna? Co z wapniem i witaminą D?

Podobnie jak w przypadku innych diet eliminacyjnych, dieta bezmleczna dla matki karmiącej pociąga za sobą pewne ograniczenia żywieniowe. Warto wówczas rozważyć suplementację, która ma na celu uzupełnienie diety w niezbędne witaminy i składniki mineralne. Na rynku dostępne są różnorodne produkty stworzone specjalnie dla kobiet karmiących, zawierające składniki nie tylko wspierające organizm matki, ale także korzystnie wpływające na wzrost i rozwój dziecka, takie jak np. DHA. Pamiętaj jednak, że kwestię wprowadzenia suplementów diety należy omówić z lekarzem prowadzącym, ponieważ nadal musimy pamiętać, że wiele składników odżywczych ze wspomnianych preparatów, przenika do mleka. Dlatego też zawsze konsultuj przyjmowanie suplementów diety ze specjalistą - nigdy nie rób tego na własną rękę i bez zgody lekarza!

Jeśli już mowa o suplementach diety w kontekście diety matki karmiącej, to szczególnie nasuwa nam się myśl o odpowiedniej podaży wapnia. Dieta bezmleczna może prowadzić do niedoboru tego składnika, niezwykle istotnego dla kobiet karmiących piersią. Aby zrekompensować braki, warto włączyć do jadłospisu źródła wapnia, który możemy znaleźć w warzywach (brokuły, fasolka szparagowa, buraki), owocach (maliny, pomarańcze, mandarynki), nasionach roślin strączkowych, produktach zbożowych, jajach, rybach (szprotki, sardynki) oraz niektórych orzechach (np. migdałach, :) tak wiemy, że to nasiona). Jeśli istnieje wysokie ryzyko niedoborów, warto rozważyć suplementację po konsultacji z lekarzem.

Zapewnienie odpowiedniej podaży witaminy D w diecie bezmlecznej.

Bez względu na to, czy jesteś jeszcze w ciąży i planujesz w przyszłości być na diecie bezmlecznej, czy już jesteś matką karmiącą, najnowsze rekomendacje tej witaminy według Guidelines for preventing and treating vitamin D deficiency: a 2023 update in Poland brzmią:

Suplementacja cholekalcyferolem pod kontrolą stężenia 25(OH)D do osiągnięcia i utrzymania optymalnego stężenia w granicach >30–50 ng/ml.W przypadku braku możliwości oceny stężenia 25(OH)D w surowicy zaleca się stosowanie cholekalcyferolu w dawce 2000 j.m./dobę (50 µg/dobę) przez cały okres ciąży i laktacji [1].

Oznacza to, że nawet jeśli nie masz najnowszego wyniku badania stężenia 25(OH)D w surowicy krwi, to powinnaś suplementować witaminę D przez cały okres ciąży i laktacji. Postaraj się wybrać w aptece preparat, który będzie lekiem (jest on wtedy dokładnie przebadany) - nie wybieraj niesprawdzonych suplementów diety.

Dieta bezmleczna matki karmiącej - alternatywy dla białka mleka krowiego – opcje zamienników

Jeżeli zastanawiasz się nad wyeliminowaniem białka mleka krowiego z diety, warto spojrzeć w kierunku produktów dostępnych wśród żywności wegańskiej. Wśród nich znajdziesz zróżnicowane zamienniki produktów mlecznych, które nie tylko ułatwią przygotowywanie ulubionych dań, ale również dostarczą niezbędne składniki odżywcze, takie jak wapń, niezbędne dla organizmu matki karmiącej.

Współpraca z lekarzem i dietetykiem

Aby zapewnić bezpieczeństwo i skuteczność diety bezmlecznej, istotna jest ścisła współpraca rodziców z lekarzem i dietetykiem. Dieta eliminacyjna powinna być regularnie oceniana przez specjalistę, co pozwoli dostosować ją do zdrowia i potrzeb dziecka, unikając przewlekłych niedoborów pokarmowych. W przypadku alergii na białka serwatkowe istnieje szansa na nabycie tolerancji przy odpowiednim wsparciu i kontroli lekarza.


[1] Płudowski P., Kos-Kudła B., Walczak M.: Guidelines for preventing and treating vitamin D deficiency: a 2023 update in Poland, Nutrients

Zobacz jadłospis diety bezmlecznej dla mamy karmiącej piersią, gramaturę produktów dostosujemy do Twoich potrzeb zarejestruj się 

Odpowiednie przepisy wygenerujemy dla Ciebie bezpłatnie.

 

Poczytaj o naszym programie dietetycznym: Zdrowa dieta