Żelazo w diecie – jakie produkty wybierać?

Żelazo w diecie – jakie produkty wybierać?

Żelazo (Fe) jest pierwiastkiem niezbędnym do życia człowieka, a jego niedobór prowadzi do anemii. Niedokrwistość z niedoboru żelaza objawia się głównie osłabieniem, problemami z koncentracją i bólami głowy, dlatego warto dbać o optymalne stężenie Fe we krwi. Co ma dużo żelaza? Wzięliśmy pod lupę owoce, warzywa, mięso, ryby, produkty zbożowe, ziarna, nasiona, orzechy i nabiał. 

Rola żelaza w organizmie

Żelazo jest składnikiem pozyskiwanym przez organizm z pożywienia, a do jego wchłaniania dochodzi w jelitach. Pierwiastek ten występuje głównie w krwinkach czerwonych, uczestnicząc w procesie produkcji hemoglobiny. Jego największe zapasy znajdziemy natomiast w wątrobie, gdzie żelazo jest przechowywane w stanie związanym z ferrytyną i hemosyderyną. Niedobór żelaza prowadzi do stopniowego opróżniania zapasów, czego efektem jest upośledzenie produkcji erytrocytów i niedokrwistość.

Żelazo odgrywa ważną rolę w wielu procesach metabolicznych:

  • uczestniczy w magazynowaniu i transporcie tlenu,
  • reguluje funkcjonowanie układu odpornościowego,
  • bierze udział w metabolizmie cholesterolu,
  • wspiera detoksykację zachodzącą w wątrobie,
  • uczestniczy w podziałach komórkowych,
  • wspiera biosyntezę prostaglandyn,
  • odpowiada za prawidłowy rozwój neurologiczny dzieci i niemowląt,
  • uczestniczy w syntezie neuroprzekaźników w mózgu.

Jakie produkty mają najwięcej żelaza?

Żelazo w żywności występuje w dwóch postaciach:

  • żelazo hemowe – cechuje się lepszą przyswajalnością i występuje w produktach pochodzenia zwierzęcego,
  • żelazo niehemowe – żelazo pochodzenia roślinnego jest gorzej wchłaniane, a w produktach roślinnych występują fityniany, polifenole i inne związki mineralne (np. cynk i magnez), które ograniczają jego wchłanianie.

Wchłanianie żelaza niehemowego zwiększa witamina C, dlatego warto spożywać pieczywo na zakwasie, kiszonki, warzywa i owoce. Witamina C redukuje żelazo na III stopniu utlenienia do II stopnia utlenienia, czyli jedynej wchłanialnej formy tego pierwiastka.

Jakie mięso ma najwięcej żelaza?

Mięso bogate w żelazo to przede wszystkim podroby w postaci wątróbki – to właśnie w tym narządzie znajduje się magazyn żelaza. Duże ilości tego pierwiastka zawiera również czerwone mięso, szczególnie wołowina i cielęcina. Mięso stanowi nie tylko źródło żelaza, lecz również białka i witamin z grupy B. Oczywiście należy pamiętać, że czerwone mięso i wątróbkę powinniśmy spożywać z umiarem, maksymalnie 1-2 razy w tygodniu. Cennym źródłem żelaza są także ryby, które dodatkowo zawierają kwasy omega-3, witaminy A, E, D i z grupy B oraz jod, selen, wapń i potas.  

Żelazo w mięsie i rybach:

Produkt

Zawartość żelaza w 100 g produktu

wątróbka gęsia

30,5 mg

wątróbka wieprzowa

17,9 mg

wątróbka drobiowa

11,6 mg

polędwica wołowa

3,1 mg

szponder wołowy

2,1 mg

tuńczyk w sosie własnym

1,4 mg

karkówka wieprzowa

1,3 mg

makrela wędzona

1,2 mg

schab wieprzowy bez kości

1 mg

łosoś świeży

1 mg

udko z kurczaka

0,7 mg

karp świeży

0,7 mg

mięso z piersi indyka (bez skóry)

0,5 mg

Jaki owoc ma najwięcej żelaza? 

Choć najwięcej dobrze przyswajalnego żelaza znajdziemy w produktach pochodzenia zwierzęcego, ten pierwiastek występuje również w owocach. Dzięki zawartości witaminy C, która ułatwia wchłanianie żelaza, owoce są dobrym źródłem tego składnika. Jakie owoce mają dużo żelaza? Najwięcej Fe znajdziemy w suszonych morelach i figach, a także czarnych jagodach i czarnych porzeczkach. Polecane owoce z żelazem to także awokado, maliny, poziomki, truskawki, cytryny, ananas i jabłka. Jeśli już wiemy, jakie owoce mają żelazo, możemy je ze sobą łączyć, na przykład w smoothie z awokado, bananem, kakao i czarną porzeczką.

Owoce bogate w żelazo:

Produkt

Zawartość żelaza w 100 g produktu

suszone morele

3,6 mg

suszone figi

3,3 mg

czarne jagody

1,54 mg

czarne porzeczki

1,2 mg

awokado

1 mg

maliny

0,8 mg

poziomki

0,8 mg

truskawki

0,4 mg

cytryna

0,35 mg

ananas

0,25 mg

jabłka

0,11 mg

Jakie warzywa mają najwięcej żelaza?

Żelazo znajdziemy nie tylko w owocach, lecz również w warzywach. Ta grupa produktów wyróżnia się też wysoką zawartością błonnika, witamin (m.in. witaminy C) i minerałów, dlatego stanowi ważny składnik diety. Zaleca się spożywanie 5 porcji warzyw i owoców dziennie (ok. 400-500 g), z czego większość powinny stanowić warzywa. Do najbogatszych w żelazo zaliczamy czosnek i natkę pietruszki. Pierwiastek Fe znajdziemy także w licznych warzywach zielonych i burakach. Choć sporo żelaza zawierają soja (8,9 mg), fasola biała (6,9 mg) i soczewica czerwona (5,8 mg), rośliny te są źródłem żelaza niehemowego, które jest gorzej przyswajalne. Co więcej, spożywanie soi, fasoli i soczewicy z czerwonym mięsem lub wątróbką może ograniczać wchłanianie żelaza z produktów pochodzenia zwierzęcego. Warto też pamiętać, że choć szpinak jest bogaty w żelazo, zawiera szczawiany, które utrudniają przyswajanie żelaza. 

Żelazo w warzywach:

Produkt

Zawartość żelaza w 100 g produktu

czosnek 

6,3 mg

natka pietruszki

5,3 mg

szpinak 

2,8 mg

koper

2,7 mg

kalarepa

1,75 mg

jarmuż

1,7 mg

burak

1,7 mg

szczypiorek

1,6 mg

brukselka

1,3 mg

fasolka szparagowa 

1,1 mg

brokuły

1 mg

Żelazo w pozostałych produktach spożywczych

Żelazo znajdziemy również w produktach zbożowych, nasionach, ziarnach i orzechach, produktach mlecznych i jajkach. Na szczególną uwagę zasługuje spirulina, czyli zielona alga o wysokiej zawartości łatwo przyswajalnego żelaza. Warto po nią sięgnąć szczególnie na diecie roślinnej, która może być uboga w żelazo. 

Pozostałe produkty z żelazem:

Produkt

Zawartość żelaza w 100 g produktu

spirulina

28 mg

sezam

17,9 mg

nasiona lnu

17,1 mg

pestki dyni

15 mg

otręby pszenne

14,9 mg

kakao w proszku 16%

10,7 mg

komosa ryżowa

8,9 mg

mak niebieski

8,1 mg

amarantus

7,8 mg

mąka z amarantusa

7,2 mg

pistacje

6,7 mg

kasza jaglana

4,8 mg

płatki owsiane

3,9 mg

orzechy laskowe

3,4 mg

migdały

3 mg

kasza gryczana 

2,8 mg

chleb żytni pełnoziarnisty

2,5 mg

orzechy włoskie

1,8 mg

jajka kurze całe

2,2 mg

parmezan

1 mg

ser gouda tłusty

0,7 mg

ser twarogowy półtłusty

0,2 mg

mleko 2%

0,1 mg

Jakie jest zapotrzebowanie na żelazo?

Zapotrzebowanie na żelazo zależy od wieku, płci i stanu fizjologicznego organizmu. Większe zapotrzebowanie na ten pierwiastek mają kobiety (18 mg dziennie) niż mężczyźni (10 mg), gdyż wiąże się to z wystąpieniem miesiączki, która prowadzi do utraty żelaza z organizmu. Po okresie menopauzy zapotrzebowanie kobiet na żelazo jest niższe (10 mg). U dziewcząt po wystąpieniu miesiączki dzienne zapotrzebowanie wzrasta z 10 mg do 15 mg, natomiast u chłopców jest to 10-12 mg. Najwięcej żelaza potrzebują kobiety w ciąży, które powinny przyjmować 27 mg Fe dziennie. 

FAQ

Z czym nie łączyć żelaza?

Produktów bogatych w żelazo nie należy łączyć ze składnikami utrudniającymi wchłanianie tego pierwiastka, czyli takimi, które są bogate w polifenole (np. czerwone wino, zielona herbata, soja, fasola) i fityniany (np. pełnoziarniste produkty zbożowe, migdały, orzechy, tofu). Wchłanianie żelaza może też pogarszać kawa, herbata (również ziołowa), otręby pszenne oraz suplementacja magnezu i cynku do posiłku.

Jakie jest najlepsze źródło żelaza w diecie wegetariańskiej?

Popularne w diecie wegetariańskiej zamienniki mięsa zawierają duże ilości żelaza, które jest niestety słabo przyswajalne. Wynika to z metody wytwarzania takiej żywności – prowadzi ona do zwiększenia ilości fitynianów, które utrudniają przyswajanie żelaza. Osoby stosujące dietę wegetariańską powinny więc czerpać żelazo przede wszystkim z owoców, warzyw, kiszonek, moczonych przed gotowaniem roślin strączkowych, produktów pełnoziarnistych na zakwasie oraz produktów wzbogacanych o witaminę C. Dobrym źródłem żelaza może być również spirulina.


Jeśli chcesz skorzystać z naszych diet z przepisami dostosowanymi do Twoich indywidualnych potrzeb zarejestruj się Korzystanie z naszego serwisu jest zupełnie za darmo.

Zobacz produkty zawierające dobre tłuszcze.

Zobacz produkty zawierające dużo białka.

Zobacz produkty bogate w wapń.


Apteka z natury BR

gotowe i zdrowe BR

Regionalia BR

Partnerzy BR